Google I/O 2016 Konferansı : Geleceğe Dönük İpuçları

Formula yarışlarında yarış’dan önceki gün hangi aracın yarışa kaçıncı sırada başlayacağını belirlemek üzere sıralama yarışları yapılır.
Kişisel olarak teknoloji dünyasına yön veren şirketlerinin developer konferanslarını, formula araçlarının en iyi tur zamanlarını yapmak için piste çıkmalarına benzetiyorum.

Dün en iyi tur zamanını göstermek için pistte Google’ı izledim..
Google I/O 2016 dün başladı.
Google’in ileriye dönük vizyonundan ipuçları yakalamak için Keynote konuşmasını dikkatle izleyip, ilginç bulduğum noktaları paylaşmak istiyorum.

Başlayalım..

 • Konuşma içerisinde altı en çok çizilen teknolojiler Machine Learning ve Artificial intelligence.. Google bu teknolojileri kullanarak bütün ürün ve servislerini bir üst level’a çıkaracağının işaretlerini veriyor. Bu iki konunun akademik dünyada geçmişi eskilere dayanıyor olmasına rağmen ete kemiğe bürünmeye başladığını yakın dönemde çok sık göreceğiz. Her iki konu da önümüzdeki 10 yıl için çok geçer akçe uzmanlık alanlarından olacak gibi duruyor.
 • Keynote konuşmasında iki konu bana yenilikçi geldi. Bunlardan biri, Android Instant Apps.. Özetle bir uygulamayı telefonunuza bütünüyle kurmadan kullanmanızı sağlayan bir yaklaşım.. Konunun bana ilginç gelen tarafı şu.. Bu teknoloji üzerinde daha çok kafa yorulmaya başlanırsa, akıllı telefonların işletim sistemlerinin cloud üzerinde çalışması gibi bir noktaya gidilebilir. Bu durumda telefonların bugün için maliyetlerinde önemli kalemler olan CPU, Memory ve Storage’i cloud’a taşımak mümkün olabilir. Bunu destekleyen 5G gibi broadband teknolojileri ile “always-connected” dummy telefonların Android yada IOS yada Microsoft Mobile isletim sistemini cloud’dan kullanması gibi bir durum söz konusu olabilir. Bu durumda telefon cihazlarındaki kamera, ekran, mikrofon, network gibi IO tarafındaki iyileşmeler sebebiyle telefon değiştirmemiz gerekecektir. Telefon maliyetleri de azalacağı için uzun dönemde bu telefon cihazı üretecilerinin aleyhine bir durum olacaktır. Bu teknolojinin zaman içinde taraftar kazanmasi Apple’dan daha çok Google’in ekmeğine yağ sürebilir. Bu durum Google’i mobile dünyanın AWS’si haline getirebilir.
 • Ikinci ilgi çekici bulduğum nokta DayDream adını verdikleri Virtual Reality platformu. VR konusu Facebook’un uzerinde cok kafa yordugu konulardan biri. Google telefonlar ve uygulamalar icin bir takim spesifikasyonlar ve referans tasarimlar öneriyor. Cihazlar (Telefon, Headset, Controller) ve uygulamalar DayDream compliant olursa developerlar Google Play VRüzerinden VR uygulamalarını markete sunabilecekler. Bu kısım şu ana kadar çok doğru modellenmiş değildi. Bu konuda Google bir adım öne çıkmayı başarmış. Önerilen örnek tasarım içerisinde beğenmediğim bölüm VR uygulamalar için nintendo’nun controller’ina benzer bir controller önermiş olmaları ki bundan daha yaratıcı bir çözüm önümüzdeki dönemlerde düşünülebilir. Google StreetView, Youtube ve Movie servislerini de önümüzdeki dönemde VR uyumlu hale getirmekten bahsediyor ki bu VR konusuna yatirim yapmaya devam edeceğinin işaretlerinden biri..

Gelelim benim kişisel olarak Google’i geri de gördüğüm alanlara..

 • Google Asistant: Apple Siri ve Microsoft Cortana alternatifi. En büyük avantajı Google’in servislerini kullanıyor olması. Yarışa geride başladığı ama arkasındaki güçlü ekosisteminin yarattığı doğal avantajlarıyla öne geçme fırsatı olan teknolojilerden biri..
 • Google Home: Amazon Echo alternatifi. Bu konuda AppleTV+Siri de çok hızlı şekilde benzer bir ürüne dönüştürülebilir. Amazon bu konuda piyasaya ilk ürünü sürmüş olmasına rağmen arka tarafta Google’in sahip olduğu güce sahip değil. Google Home, Google Asistant ve diger servislerin gücüyle ve muhtemelen daha uygun bir fiyatla pazara sürerek Amazon Echo’u hemen yarışın başında ilk viraj da geçebilir. Ama Apple’dan da benzer bir ürün beklemek hiç yanlış olmaz.
 • Allo: Whatsapp alternatifi.. Diğer ürünlerde olduğu gibi Google servislerinin gücünü kullanan bir mesajlaşma uygulaması ama pazar şansı daha çok Whatsapp’in yapacağı yanlışlara bağlı olur gibi geldi..
 • Duo: Skype alternatifi.. Google bir kac yildan beri QUIC (Quick UDP Internet Connections) adini verdiği bir protokol üzerinde çalışıyor. Duo, WebRTC ve QUIC teknolojilerini kullanarak kaliteli ve güvenli (encrypted) video haberleşmesi çözümü sunuyor. Video gibi realtime uygulamalarda encryption büyük derttir. Google bu konuda bir ilerleme getiriyor ki bu teknoloji her şekilde kabul görecektir. Fakat Google’in kendi ürünün başarısı konusunda birşey söylemek zor. Daha once Hangout ile çok da istediği ölçüde başaramadığını bu kez Duo ile başarabilecek mi izleyip göreceğiz ?
 • Android N: Bir Android kullanıcısı olarak Android’in iOS ile arasındaki farkı hala kapatamadığını düşünüyorum. Aradaki farkı yaratan en önemli noktanın sahipleri farklı telefon donanımı ile yazılımın mükemmel derecede optimize edilemiyor olması olduğunu düşünüyorum. Yeni Android versiyonunun adi Android N. Doğru bir tespitle Google Android’in zayıf olan performans ve güvenlik taraflarında iyileştirmeler yapmış. Apple uygulamaları bir yıldan uzun süredir Metal adını verdikleri bir Framework ile API’ler üzerinden CPU ve GPU performansını maksimum kullanabiliyorlardı. Google Vulkan adını verdiği benzer bir framework ile bunun duyurusunu yeni yapıyor. Multitasking, Splitscreen, picture in picture gibi productivity ozelliklerinden bahsediyorlar ki bunları Apple geçen yıl konuşmaya başlamıştı. Bu konuda Google’in hala takipçi konumunda olduğunu söylersem lütfen kızmasınlar bana.
 • Android Wear 2.0: Bu konuda da donanim ve yazılımın mükemmel optimizasyonu gibi sorunları sebebi ile Apple Watch -ki onlar da henüz istenen noktada değiller- ile rekabette işi kolay olmayacak.
 • Firebase : Apple’in CloudKit alternatifi bir BaaS (Backend as a service) servisi. Bu populer servisi Google geçtiğimiz yıl satın almıştı. Google’in cloud dünyasındaki gücü sayesinde zaten beğenilen bu servis çok daha yaygınlaşacak gibi duruyor.
 • Android Studio (New Release): Bu benim en az yorum yapabileceğim alanlardan biri.. Söylediklerine göre Google içinde Eclipse kullanan pek kalmamış. Benim favori IDE’m Xcode.

Keynote’da bahsedilmemesine şaşırdığım bir iki nokta oldu.

 • Google Glass: Bu konu geçmişte medyanın çok ilgisini çekmişti. Google malesef donanım ürünü lansmanı yapmakta Apple kadar başarılı pazarlama stratejileri yürütemiyor. Geçmişte pek çok Google ürünü kulaktan kulağa yaygınlaşıp büyük pazarlara ulaştığı için Google’in DNA’sında gösterişli pazarlama metodları bulunmuyor.
 • Google + : Bir kaç yıl önce Facebook’a alternatif olarak önerdikleri ürünü kendi kaderine terk etmişler gibi gözlemledim. Google bu konuda yarışı bırakmış görünüyor.
 • Google Car: Bundan da çok bahsedilmedi ama insanlar artık bu ürünü görmek dokunmak istiyorlar. Yine aynı pazarlama sorunu geriden gelenlere fırsat veriyor..

Google’in zaten çok başarılı olduğu ve Keynote’da çok da bahsetmediği konular da dikkatimi çekti. Nedir güçlü tarafları..

 • En çok kullanılan iki arama motoru (Google ve Youtube) elinde..
 • Internet reklam pazarını büyük oranda elinde tutuyor.
 • iOS’in diğer donanım üreticilerine açık olmaması sebebi Android ile mobil dünyadaki yaygınlığı çok daha yüksek. Gelir olarak Apple’in gerisinde ama.
 • Gmail gibi bir servis bu konuda defacto olmuş durumda.
 • Google Chrome en yaygın kullanılan browser..

Bence, Google’i önümüzdeki dönemde bekleyen en büyük tehlike çok fazla cephede pek çok rakiple aynı anda savaşmaya çalışıyor olması. 
Bu tip durumlar zaman zaman sirketlerde odağın kaymasına sebep olur.
Trend yaratan şirket’ken bir bakmışsınız bir başkasının rüzgarına kapılıp farklı yerlere savrulmaya başlamışsınız.
Aynı anda havada 20 top çevirmeye başladığınızda hepsini düşürme riskiniz var.

Bülent Büyükkahraman

Yazı Arşivi:
- Google I/O 2016 Konferansı : Geleceğe Dönük İpuçları
- Justice-as-a-Service (JaaS) : Adaletin Bu Mu Sanal Dünya?
- Bir Güvenlikçinin Galaksi Rehberi : Işınla Beni Scotty!
- Bilişim Güvenliğinin Gelişimi : Back to the Future
- Örümcek Adam’ın Sosyal Ağına Düşmek : Sosyal Medya Tuzakları
- Firewall’lar Tarih mi oluyor?
-
Yusuf Enerjisi : Siyah Beyaz Bir Aşk Hikayesi
- Türkiye Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi — Anonim Olmak
- Türkiye’den Google Nasıl Çıkar? Episode V: Makinelerin Yükselişi
- Türkiye’den Google Nasıl Çıkar? Episode IV: Güç Uyanıyor
- Mutfak Robotundan Nasıl CEO olabilir ? : IBM Watson
- Hanginiz daha Kara Murat ? : Google PageRank
- Ataşehirde Uzaylıya Peşinatsız Hemen Teslim.. : Anomaly Detection
- Avokado Sayısı
- Çankırı’dan Brexit’e Kelebek Etkisi
- AES Şifreleme ne kadar güvenli?
-
Şifre Kelimesinin Nereden Geldiğini biliyor-musunuz?