Fikirin hiç bir önemi yok. İşi gerçekleştirmek, yapmak değerli. Aklımda bir roman fikri var bunu yazacak yazar lazım demek gibi.

Yüzme öğrenmek için mutlaka suya girmeniz gerekli sadece kitap okuyarak, film seyrederek veya başkalarının yüzme tecrübesiyle öğrenemezsiniz.

Protokolun, hiyerarşinin, biat, itaat kültürünün olduğu yerde özgür düşünce olmaz, özgür düşünce yoksa inovasyon da olmaz.

Startup, tekrarlanabilir ve ölçeklenecek iş modelini aramak için tasalanmış, iş modelini bulmaya çalışan geçici organizasyonlara denir. Startup’lar büyük şirketlerin küçük modelleri değildir.

If you’re going through hell, keep going. Winston Churchill

Girisiminizin açtınız ve bir alan adınız varsa eposta adresiniz genel eposta sağlayıcılar olmasın. Girişiminizi en iyi duyuracağınız yer iletileriniz olacaktır. adınız@girisiminiz dot com eposta adresini kullanın.

Burak Buyukdemir

Beyaz yakalı güç sarhoşluğu: çalıştıkları şirketin, posizyonun büyüklüğüyle orantılı olarak toplantı vermeyen, işbirliği, satış vb. isteklerinizi gözardı edip, kapılarında süründüren, ayrılık sonrasında sizinle kahve içme isteğiyle yanıp tutuşan duygu durumu.

Alkışlarla Yaşıyorum Girişimcileri: şirketi kurmasının üzerinden henüz 3–4 ay geçmiş, henüz fatura kesmemiş olmasına rağmen tüm başarılarını seyircilerle paylaşmak için yanıp tutuşmak, tüm konferanslarda sahne alma isteği durumu

Ömür boyu abonelik: bir müşterinin yeni kurulan girişimin hizmetini / ürününü ilk kez satın almasından sonra ilerleyen zamanlarda alacağı tüm ürünlerin bedava veya sürekli daha düşük fiyattan verilmesini bekleme durumu.

Kendi köpek mamasını yemek: bir girişimin kendi geliştirdiği ürünü hizmeti tüm çalışanlarının kullanması. Terim, köpek maması üreten Kal Kan şirketinin CEO’sunun genel kurulda ürettikleri köpek mamasını yemesinden geldiği tahmin ediliyor.

Metanet, dayanıklılık: Uzun vadeli hedefler için tutku ve azim, İrade gücü
Grit: Passion and perseverance for long-term goals, Strength of will

Burak Buyukdemir

Startup ve şirket arasındaki fark nedir? Şirketler, müşterilerinin, sorunlarının ve gerekli ürün özelliklerinin hepsinin “bilindiği” iş modellerini yürütür. Startup veya yeni girişimler “arama” modunda çalışır ve tekrarlanabilir ve karlı bir iş modelini ararlar. — Steve Blank

Soru: Ürün — Pazar uyumu olunca nasıl anlayabilirim ? Cevap: Yazın en kızgın sıcağında soğuk suya atlamaya benzer, iliklerinize kadar hissedersiniz.

Başarı için bir şablon yok. Daha önce başarı yakalamış olan girişimlerde gördüğünüz herşey size uymayabilir. Sektör, zaman, insanlar, makro ekonomi, rekabet, pazar ve diğer tüm değişkenler farklıdır. Kopyalamayın kendi hikayenizi yazın.

Girişimci bir kuruluşun veya baskasinin destegiyle başarılı olmaz. Bisiklete binerken arkadan tutan arkadasin gibidirler. Dengeyi ogrendikten sonra surekli arkanda, her dustugunde yanında olacaklarini bekleme, devam edecek motivasyonunu kendi icinde bulacaksın.

Bahane üretmeyin. Sızlanmayın. Ağlamayın. Herşey ters gidiyorsa bunlar için kimseyi suçlamayın ve sebep aramayın. Çözüm odaklı olun. Tutkunuz tüm sorunları çözecek pozitif enerji yaratsın.

çok çalışmak ≠ başarı ≠ mutluluk

Burak Buyukdemir

Başarı ve mutluluğun sözlük anlamı veya tek bir tanımlaması yok, herkes için ayrı. Çok çalışmak, başarıyı getirecek ve başarı sizi mutlu edecek tuzağından kurtulmak gerekli. Tam tersi mutlu olursanız başarı takip edecektir.

Negatif enerji, kaldıraç fiziğini kullanır az bir kuvvetle kendinden daha ağır olan tüm pozitif düşünceleri kaldırır atar. Negatif kişileri ekibinize almayın, girişiminizden uzakta tutun. Bir tanesi bile kara delik gibi enerjinizi emer.

Evereste tırmanmak eğlenceli değildir, tırmanan dağcılar bir çok zorlukla karşılaşırlar. Güle oynaya çıkmazlar, ölümle burun buruna gelirler. Zirveye ulaşıp, geri dönüp, toparlandıklarında tekrar zirveye çıkmak için fırsat ararlar.

Her ne yapabilir ya da hayal edebilirsen, başla ! Cesaretin içinde deha, güç ve sihir vardır.” GOETHE.

Büyük şirketlerden korkmayın. Sizin ne yaptığınızı anlamaları ve harekete geçmeleri arasında girişimin başarılı olacağı kadar yeterli zaman vardır. Çoğu zaman ne yaptığını anlamayacaklar veya harekete geçen yönetici sürekli değişecektir.

Türkiye’de akla gelen ilk girişim fikri. Açık ara önde. ‘Halı Saha maçlarının online rezervasyonu ve planlaması’

Practice does not make perfect. Perfect practice makes perfect.

Inovasyon kurumlarda icra kurallarıyla karşı karşıya kaldığı için yaşamıyor. @AlexOsterwalder

  • planı yap
  • çıktıları kontrol et
  • (kesinlikle!) başarısız olma
  • geleceği geçmişe bakarak tahmin et
  • mevcut iş modellerini kullan

Founding partner @etohum entrepreneurs, startups, angel investors, mentors

Founding partner @etohum entrepreneurs, startups, angel investors, mentors