Naval Ravikant’ın Dahiyane Tweetfırtınası: Şanslı olmadan nasıl zengin olunur?

Kahlil Corazo’in Medium makalesi Making it Real: Naval Ravikant’s Epic Tweetstorm “How to Get Rich (without getting lucky)” Utku Yıldız tarafından Türkçe çevirisidir.

Bu tweet-fırtınasında bilgeliği hemen göreceksiniz. Bunları uygulamak için hayatımızda neleri değiştirmemiz gerekir?

Bütün tweetler için bunları paylaşıyorum:

Soruları takip edin: Bazılarına burada cevap vereceğim, bazılarına özel olarak. Belki bu sizin kendi durumunuzu göz önüne almanıza yardımcı olur.
Tavsiyeler: Bunlarla ilgili bazı alışkanlıkların olduğunu gözlemledim. Benim için hangilerinin işe yaradığını paylaşacağım.
Sorular: Buradaki bazı noktalarla ne yapacağımı bilmiyorum. Buradaki bazı noktaları anlamıyorum. Bazı noktalarla aynı fikirde değilim. …


Fikirin hiç bir önemi yok. İşi gerçekleştirmek, yapmak değerli. Aklımda bir roman fikri var bunu yazacak yazar lazım demek gibi.

Yüzme öğrenmek için mutlaka suya girmeniz gerekli sadece kitap okuyarak, film seyrederek veya başkalarının yüzme tecrübesiyle öğrenemezsiniz.

Protokolun, hiyerarşinin, biat, itaat kültürünün olduğu yerde özgür düşünce olmaz, özgür düşünce yoksa inovasyon da olmaz.

Startup, tekrarlanabilir ve ölçeklenecek iş modelini aramak için tasalanmış, iş modelini bulmaya çalışan geçici organizasyonlara denir. Startup’lar büyük şirketlerin küçük modelleri değildir.

If you’re going through hell, keep going. Winston Churchill

Girisiminizin açtınız ve bir alan adınız varsa eposta adresiniz genel eposta sağlayıcılar olmasın. Girişiminizi en iyi…


Başvuru sırasında pazarın toplam büyüklüğü sorusuna 100 birim diyip yatırım için 20 birim istemeyin. İkisinden birisi yanlıştır.

Başvuru sırasında rakibimiz yok, rakiplerimiz kötü yapıyor, biz daha iyiyiz demeyin. Rakiplerinizi saydamlıkla açıklayın ve neyi farklı yaptığınızı anlatın.

Girişiminizi 7 kelimede, 100 kelimede veya 300 kelimede açıklayabilirsiniz. Bu mümkün. Sizden 6 kelime de kimse finansal raporunuzu beklemiyor.

‘Çözdüğünüz problemi tanımlayınız’ sorusuna müşterinin ne sorunu var bunu tanımlayın. Siz nasıl çözüyorsunuz bunu anlatın. İş modeliniz sorulmuyor. Problem nedir onu anlatın

Doğrudan ve dolaylı rakipleriniz vardır. Şu anda sizin hizmet / ürününüzün aynısı olmayabilir ancak müşteriler sorunlarını mutlaka bir şekilde çözüyorlardır. …


Etohum.com sayfalarımızı tüm girişimlere açıyoruz. Hızlandırma programı içinde seçtiğimiz girişimlerimizin yanı sıra seçilen tüm girişimler, şirket yönetici özetlerini Etohum üzerinde şirketlere ve yatırımcılara sunabilecekler.

Her yıl Etohum hızlandırma sürecinde belirli sayıda girişim seçiyoruz. Bize başvuran binlerce girişimi ise bugüne kadar sadece biz değerlendirip görebiliyorduk. Artık hızlandırma programına seçmediğimiz girişimleri de etohum.com üzerinden listeleyeceğiz.

Yeni girişimler, kurulduktan sonra müşterilere ulaşmak ve yatırımcılarla tanışmak istiyorlar. Hızlandırma programları ise her dönemde 10–15 girişime destek verebiliyor. Oysa internet üzerinde sayısız girişimcinin şirketlerle ve yatırımcılarla buluşmasını sağlayabiliriz. Bundan sonra girişimler, yönetici özetlerini etohum.com üzerinden herkesle paylaşabilecekler.

Süreç nasıl çalışacak?
Etohum seçim süreci 4 aşamadan oluşuyor.


İnternet ve teknoloji alanında katma değer yaratan başarılı girişimcilerle şirketleri, melek yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getirmeyi amaçlayan erken aşama yatırım şirketi ve hızlandırıcı Etohum, dünyanın en ünlü hızlandırıcılarının da arasında bulunduğu Global Accelerator Report listesinde 6. sıraya yerleşti. Beş yüzü aşkın hızlandırıcı program arasından sıyrılan Etohum’un bu başarısı Türkiye için gurur kaynağı oldu.

Türkiye’nin önde gelen hızlandırıcı programı ve erken aşama yatırımcısı Etohum, GUST tarafından yapılan “Global Accelerator Report” değerlendirme raporuna göre diğer hızlandırma programları Techstars, 500 Startups, MassChallenge, Startups Chile, Microsoft Accelerator’ın bulunduğu listede tüm dünya genelindeki hızlandırıcılar arasında 6. sıraya yerleşti.

Türkiye için son derece değerli olan…


Ülkelerin yüksek yetenekleri kendilerine çekme konusunda rekabeti her geçen gün artıyor. Yetişmiş iş gücü bu yüzyılın en önemli kıymetlerinden. Herkes huzur ve mutluluk bulacağı yerleri seçmeye çalışıyor. Ülkelerin geleceği insanların elinde. Vatandaşları mutlu oldukça uzun vadede başarılı şirketler ortaya çıkarmaları olasılığı artıyor.

Her ülkenin öncelikleri geleceğini şekillendiriyor. Sizin gündeminiz neyse geleceğinizden fazlasını beklemek oldukça iyimserlik olur. Yılın çoğunu futbol konuşarak geçiren bir ülkeden yeni bir gezegen sistemini bulmasını beklememiz hata olur. Eğitim sistemine yatırım yapmayan bir ülkenin gençliği yapay zeka konusu yerine yapay gündemlerle ilgilenebilir.

Kimsenin zamansızlık sorunu yoktur, sadece öncelikleri vardır. Ülkeler içinde geçerli. Hiçbir ülkenin gündem sorunu geleceğini…


Trump geçen haftalarda başkanlık kararıyla 7 ülkeden Amerika’ya girişleri ve göçmenleri durdurdu.

İşte o anda teknoloji dünyası başta olmak üzere ekonominin öncü şirketleri ayağa kalktılar ve şunu söylediler. Göçmenler ekonominin temelini oluşturuyorlar. Özellikler yüksek katma değerli endüstrinin her yerinde dünyadan Amerika’ya göç eden beyinler var.

Demek ki neymiş, dünyanın en önde gelen ekosistemi dünyadaki tüm yetenekleri çekerek büyük başarı sağlıyormuş. Bu kanalın kesilmesi tüm şirketleri rahatsız etti.

  • Peki biz inovasyon konusunda önde gelen bir ülke olmak istiyor muyuz? Evet istiyoruz
  • Kendi uydumuzu, elektrikli arabamızı, rüzgar tribününümüzü üretmek istiyor muyuz? Evet istiyoruz
  • Bizim yüksek yetenekli insanları, bilim insanlarını Türkiye’ye çekmek için…


Yüksek teknoloji ve internet tabanlı girişimciliğimizin gelişmesi konusunda hızla adımlar atmak zorunluluğumuz var. Sürekli ‘mış’ gibi yaparak diğer ülkelerle aramızdaki boşluğu kapatmamız mümkün değil. Üreten bir ülke olmak için yapısal değişiklikler yapmak zorundayız.

Startup Turkey programı için 3 ana başlık konusunda çalışmaya başlamamız lazım

  • İstanbul’un uluslararası girişimci eko-sisteminde ilk 10 merkezden birisi olması
  • Global girişimlerin Türkiye’de kurulması ve büyümesinin kolaylaştırılması
  • Girişimcilik altyapısının hukukla korunan, küresel düzenlemelere uyumlu olması gerekmektedir.

Kısa sürede değiştirebileceğimiz bazı değişikliklerin yanı sıra uzun sürecek olan reformları da hemen hayata geçirmemiz lazım. …


İhracatımızı ölçtüğümüz bir performans göstergesi olarak kg. başı ihracat geliri kullanılıyor. Geçen yıl yapılan ihracatta kg. başı ihracat geliri 1.44 dolarken, bu yıl 1.39 dolara gerilediğinden bahsediliyor. Hatta 1 kg. bilgisayarı 600 dolardan, akıllı telefonların kilosunu 2 bin dolardan ithal ediyoruz diyerek karşılaştırma yapılıyor.

Yazılım ihracatını ve ithalatını neyle ölçüyoruz?

Türkiye’nin ihracat konusunda yüksek katma değerli ürünlere geçmesi gerektiği kaçınılmazdır. İhracatı arttırmak için konuşmalarda sanayi devriminin çıktısı ‘makina’ ihracatının arttırılmasından bahsediliyor. Önerim kg. başı ihracat geliri ölçütünden vazgeçmemiz gerektiğidir. Cep telefonu, bilgisayar, yüksek teknoloji cihazlarının veya yazılımın kg. karşılaştırılması doğru değildir.

Türkiye’nin cari açığının azaltılmasında yüksek katma değerli ürünleri, yüksek teknolojinin ve yazılımın arttırılması çözümdür. Tüm hedeflerimizi buna yönelik olarak düzenlememiz gereklidir.


Satranç bilmeden oynamaya çalışırsanız ne olur? Satranç tahtasının başında saatlerce durum ‘muş’ gibi yapabilirsiniz. Hatta bir iki hamle yapıp oynuyormuş algısı bile yaratabilirsiniz. Bu durumu uzun süre sürdüremezsiniz. Satrancı öğrenmeden oynamanız veya kazanmanız mümkün değil. Çok zor bir oyun değil kuralları belli ve yazılı. Biraz çalışmak gerekiyor. Sonra bol bol alıştırma yaparak bu konudaki tecrübenizi arttırabilirsiniz. Yüksek ihtimalle ilk oyunlarda yenilebilirsiniz ama artık ‘miş’ veya ‘muş’ gibi yapmanıza gerek kalmayacaktır. En azından oyunun kurallarını biliyorsunuz. Aklınızı kullanarak, daha önceki bir çok oyunu kitaplardan okuyarak öğrenmek sizin bileceğiniz bir konu olacaktır.

Türkiye’de girişimcilik, inovasyon, icat, yaratıcılık, buluş gibi kavramlar birbiriyle çok…

Burak Buyukdemir

Founding partner @etohum entrepreneurs, startups, angel investors, mentors

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store