Bu sezonun EMV Co Technical Associates toplantılarından ilki Japonya’da Osaka’da gerçekleştirildi. Yolun uzaklığı canımı sıksa da birbirine çok benzeyen batılı ülkelerden birinde olmaması iyi oldu.

Japonya, kelimelerle anlatması zor bir yer. Çok ama çok değişik, çok ilginç, çok kalabalık ve çok düzenli bir ülke. Dünyanın en doğu ucunda bir ada…

BKM Kitap Kulübünde bu ay Malcolm Gladwell’in Outliers / Çizginin Dışındakiler adlı popüler kitabını okuduk. Malcolm Gladwell kitapta başarının oluştuğu koşulları inceleyip neden bazı insanların daha başarılı olduğunu anlatıyor.

Photo by Jeroen den Otter on Unsplash

Bu kitabın yarattığı etki aslında oldukça yüksek oldu, hatta kitapta anlatılan 10.000 …

Apple’ın son tanıtım etkinliğinde duyurduğu Apple Card’ı görünce aklıma üzerinde uzun süreler çalıştığım, artık aramızda olmayan, bir dönem karayollarında geçiş ücret toplama için kullanılan temassız kart sistemi KGS geldi. Alakasızmış gibi görünse de çok benzer bir düzenin tekrarlandığını görüyorum.

Apple Card ile KGS’nin ilişkisinden önce Apple’ın son dönemdeki performansı ve…

BKM Kitap Kulübü olarak bu ayki kitabımız Amerika’da uzun süre en çok satanlar listesinde kalan Mark Manson’ın Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı.

Ben daha önce kitabın İngilizcesini elektronik kitap okuyucumdan okumuştum. Kitap Kulübünde seçilince bu defa Türkçesini okudum. …

21.Yüzyıl için 21 Dersin düşündürdükleri ve 4 Ödev

Yuval Noah Harari, son bir kaç yılda okuduğum en etkileyici kitapların yazarı. Kendisi aslen bir tarihçi ama günümüz dünyasını algılayışı ve gelecekle ilgili öngörülerini anlattığı kitaplarla dünya çapında haklı bir üne kavuştu.

Kitaplarını sırasıyla okuyunca kendinizi geçmiş, gelecek ve günümüzle ilgili oldukça…

Kartlı ödeme sistemlerinin en önemli gücü standartlarla olan yakın ilişkisidir. İster ATM’den para çekin, ister kartınızla bir POS terminalinden alışveriş yapın, işlem tamamlanana kadar başta ISO olmak üzere çeşitli standardizasyon organizasyonlarının tanımladığı akış ve mesajlar çalışır.

Standartlarla çalışmanın, işlemin tüm taraflarına bir çok faydası vardır. Kart sahibi, kullandığı kartın işyerinin…

Mutluluğun ön şartlarından birinin hayatının kontrolünün insanın elinde olması olduğunu, Onur Demirtaş’ın kahve sohbetimizde anlattığı ve daha sonra bir Medium yazısına dönüştürdüğü zihin açıcı metinde dinledik. Bu fikirler, uzun zamandır üzerinde kafa yorduğum bir durumun bende kristalleşmesine yol açtı: hayatımızın kontrolü kimde?

İnsanoğlunun bu konuda yüzyıllardır değişmeyen çok kolaycı bir…

My colleague Tuncay Şahin made an excellent job and processed the full contactless payment transaction data in Turkey between March and August 2016 and displayed on a video map.

Below map displays the transaction amount sums populated from actual live Visa and MasterCard contactless transactions taking place in Turkey from March 1 to August 31, 2016.

Seems like contactless transactions tend to appear on city centers and touristical coast line of Turkey. Western half of Turkey generate most of the transactions but even the border towns near Iraq and Iran host contactless transactions.

Contactless transactions below 50 TL are processed without CVM, while over 50 TL require an online PIN entry via PIN Pad of the POS terminal.

http://contactless-world.com/wp-content/uploads/2017/04/ctls_count_turkey.mp4

Burak Ilgıcıoğlu

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store