Türkiye Yapay Zeka Zirvesi 18 — Notlarım

Bu yazımda, 14 Şubat günü gerçekleşen Türkiye Yapay Zeka Zirvesi’nde edindiğim gözlemlerimi paylaşmaya çalışacağım. Günün anlam ve önemine uygun şekilde seçilmiş olan “Yeni Aşkımız Yapay Zeka” sloganının, katılımcılar tarafında ne kadar büyük karşılık bulduğunu etkinliğin biletlerinin günler öncesinden tükenmesinden anlayabilirsiniz. Bu noktada, Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifinin fikir babası olan Halil Aksu’ya ve bu yolculuğa katkı vermekte olan herkese teşekkür etmek gerekli.

Trend üretme konusunda çok başarılı olduğunu düşündüğünüm Bilişim Teknolojileri sektörünün son yıllardaki gözdelerinden biri Yapay Zeka (bir diğerinin de Blockchain olduğunu not düşmeden geçmeyeyim). Hakkında konuşmayanın toplumdan dışlandığı bu gibi konulardaki somut planların ve uygulamaların komünite ile paylaşılması çok değerli oluyor. Etkinliğin içeriği de buna göre tasarlanmış sanırım. Teknoloji üretiminde dünyanın önde gelen firmalarının destekleriyle; Finans, Perakende ve Üretim başlıklı üç ana panel, bu sektörlerde faaliyet gösteren çok büyük işletmelerin değerli yöneticilerini bir araya getirdi. Benim açımdan en sevindirici noktalardan biri de; her panelde, ilgili sektöre yönelik yerli bir startup’a da yer verilmiş olmasıydı ve neredeyse istisnasız olarak tüm panelistlerin startup’ların değerini kavradığını görmekti.

Finans Panelinde;

- İşbank GMY’si Hakan Aran ve Yapı Kredi GMY’si Cahit Erdoğan tarafından bankacılık hizmetlerinin Yapay Zeka ile birlikte uğrayacağı değişime ilişkin yapılan değerlendirmelerde; banka şubelerinde hizmet vermeye başlayacak olan fiziksel robotların ötesinde, birçok sürecin öğrenen yazılımlar ile otomotize edileceği, diyalog bankacılığı uygulamları ile de müşteri memnuniyetinin geliştirilmesi hedeflendiği vurgulandı.

- Hakan Aran’ın “ürüne göre müşteri aramak değil, müşteriye göre ürün geliştirmek” şeklinde ifade ettiği, bilinen üretim ve pazarlama dinamiklerinin baştan tanımlanacağı bir dünyaya doğru ilerlediğimiz öngörüsü kesinlikle çok önemli.

- Bugüne kadar kas gücünü transfer ettiğimiz makinelere, yeni dönemde beyin gücünü transfer etmekte olduğumuzu belirten Cahit Erdoğan; insan gücü ile yetişilemeyecek çok fazla modelleme gereksinimi olan konularda makine öğreniminin ileri analik uygulamalarından farklılaşacağını vurguladı.

- Yapay Zekanın sigortacılık sektörü için etki alanının çok geniş olduğunu belirten Anadolu Sigorta GMY’si Mehmet Abacı, 2018 yılını “AI first” diyerek planladıklarını ve bu alanda ilk uygulama örneklerini hayata aldıklarını söyledi. Konuşmasından diğer bir önemli nokta da, yoğun ilgi duyulan ancak Türkçe dil desteğinde sıkıntı yaşanan Chatbot alanında umut verici şeyler gördüklerini ifade etmesiydi.

- Bu panelin startup temsilcisi olan Miletos, veri yığınlarının derinliklerindeki saklı bilgilere ulaşmak amacıyla derin öğrenme araçları geliştirmek üzere yola çıkmış bir girişim. Görüntü işleme ve doğal dil işleme, şu aşamada odaklandığı uygulama alanlarının başında geliyor.

Perakende Panelinde;

- Migros GMY’si Kerim Tatlıcı’nın paylaştığı uygulama örnekleri o kadar fazlaydı ki, not almaya yetişemediğimi itiraf etmeliyim; bir perakende şirketinin değil de bir teknoloji şirketinin yöneticisini dinliyormuşum gibi hissettim.

- Yemek kartı olarak bildiğimiz Multinet’i, ekosistem yaklaşımıyla tüm paydaşlarına katma değerli hizmetler sağlayan bir platforma dönüştüren şirketin CEO’su Demirhan Şener‘in vizyonu gerçekten etkileyici. Platform iş modelini uygulayan, teknolojiyle farklılık yaratmayı başaran, startup’larla birlikte büyüyen örnek bir şirket olmak yolunda ilerliyor Multinet.

- Google ülke müdürü Önder Güler’in yapmış olduğu; Bulut Bilişim ile birlikte veriye ve teknolojiye erişimin demokratikleştiği, böylece inovasyonun büyük firmaların tekelinden çıkıp startup’lara yayıldığı değerlendirmesine kesinlikle katılıyorum. Ayrıca Yapay Zekanın etkin ve verimli şekilde hayata geçilereceği uygulamalar için Bulut Bilişimin (dolayısıyla regülasyonların) gerekliliğine yaptığı vurguyu da her fırsatta tekrarlamak gerekli.

- Bu panelin startup temsilcisi olan Vispera, yaklaşık dört yıldan beri faaliyet göstermekte ve geliştirdiği görüntü tanıma teknolojileri ile perakende sektörünün ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmekte. Akademisyen bir kurucu kadroya sahip olan ve birçok önemli yatırım kuruluşundan önemli değerlemeler ile yatırım almış olan Vispera, hayranlık veren global hedeflere sahip.

Üretim Panelinde;

- Panelin daha başında SAP Türkiye GM’si Uğur Candan’ın Yapay Zeka ve özellikle Blockchain‘in yaratacağı devrimsel etkilerle ilgili heyecanını görmek motive ediciydi.

- Uğur Candan’ın bıraktığı yerden devam eden Maersk CDO’su İbrahim Gökçen, dünyanın en büyük konteynır taşıma şirketinin sunmakta olduğu hizmetleri geliştirmede yapay zekaya ne kadar büyük değer verdiğinden bahsetti. Konuşmasının devamında ise, IBM ile birlikte hayata geçirmekte oldukları Blockchain temelli bir teknoloji şirketi üzerinden yaratacakları faydaları anlattı.

- Ford Türkiye GMY’si Hayriye Karadeniz, global otomativ devinin Akıllı Araç vizyonunu, “şehirleri insanlara geri veriyoruz” sloganıyla genişleterek Akıllı Şehircilik alanına yöneltmekte olduğunu anlattı ve örnek olarak gösterdiği Transportation Mobility Cloud uygulamasının birlikte üretim temelli bir yaklaşım üzerine dayandığından bahsetti.

- Arçelik CDO’su Ahmet Hasanbeşoğlu ise, Finans Panelinde Hakan Aran’ın paylaşmış olduğu öngörüye çok benzer şekilde; yapay zeka ile birlikte, müşterilerin ürünleri bulduğu bir dünyadan, ürünlerin müşterileri bulduğu bir dünyaya doğru ilerleneceğini ifade etti. Bu ilerleyiş için IoT ve Yapay Zeka ile ilgili önemli planları olduğundan bahsetti.

- Derin öğrenme teknolojileri ile kompleks insan davranışlarını analiz ederek davranış ve risk öngörüleri üretmeyi amaçlayan Tazi.ai , yeni sayılabiliecek bir startup ancak kurucu kadrosu makine öğrenimi alanında çok tecrübeli akademisyenlerden oluşmakta. Anomali tespiti ve gerçek zamanlı tavsiye üretimi, şu aşamada odaklandığı uygulama alanlarının başında geliyor.

Teknolojinin gelişimi ve iş hayatına yansımalarının bu kadar yoğun konuşulduğu bir günde, Timur Sırt ve Cansu Canca tarafından gerçekleştirilen seansta Yapay Zekanın beraberinde getirmekte olduğu etik problemleri üzerine durup düşünme fırsatı yakalandı. Yazımı bu seansta öne çıkan ve çok önemli olduğunu düşündüğüm iki soru ve bir öneri ile tamamlamak istiyorum:

- Insanların robotlaştığı bir zamandan, robotların insanlaştığı bir zamana geçebilecek miyiz?

- Yapay Zekaya “iyi” nitelikler kazandırabilecek ahlaki seviyeye insanoğlu ne zaman erişebilecek?

- Yapay Zeka (ve Blockchain) gibi gerçekten yıkımsal etki yaratabilecek dönüşümsel konularda insanlık olarak birlikte öğrenmeli, birlikte üretmeliyiz.