Hedef Koymak mı? Sistem Kurmak mı?

Günlük hayatımızda bir şeyler başarmayı hedefleyen birer insanlarız. Hedeflerimiz arasında iyi bir vücuda sahip olmaktan tutun da iyi bir işletmeye sahip olmaya kadar giden geniş bir yelpaze.

Hepimiz bu hedefimize ulaşmak için belli ve yapılabilir adımlar belirliyoruz. İyi bür vücuda sahip olmak için hangi ağırlıklarla başlamalı yada hangi dersler üzerine yoğunlaşılmalı ki başarılı bir iş adamı / kadını olabilelim gibi.

Bunun yerine kendimiz için önemli bulduğumuz alanlarda mesafe kaydedebileceğimiz bir sistem üzerine odaklanmayı neden düşünmüyoruz?

Hedef ve Sistem Arasındaki Farklar

Bir teknik direktörsen, hedefin şampiyon olmak, sisteminse her gün çalışmaktır.
Bir koşucuysan hedefin maraton koşmak, sisteminse haftalık koşu programındır.
Bir girişimciysen hedefin milyon dolarlık bir işletmenin sahibi olmak hedefin, satış ve pazarlama faaliyetlerinse sistemindir.

Akıllara şu soru geliyor;

Peki hedefleri bir kenara koyarsak sadece sistemle bir sonuç alabilir miyiz?

Büyük ihtimalle evet.

Hedefler Moral Bozucudur

Bir hedefe ulaşmak için çalışırken, esasında kendine “Henüz yeterince iyi değilim” derken, motivasyon ve mutluluk kaynağın o hedef oluyor.

Hedefe ulaştın çünkü mutlusun, başarılısın çünkü hedefe ulaştın.

Ya ulaşamazsan?

Bir hedef koymak, insanların omzuna binen ağır bir yüktür.

Hedef Uzun Vadede Motivasyonunuzu Düşürür

Hedefinizin motivasyonunuzu yükselttiğini düşünürsünüz ama yanılıyorsunuz. Farzedinki yarı-maraton koşmağı hedefliyrsunuz, bunun için aylarca çalışmanın ardından koşuyu tamamladığınızda “Yarı-maraton koşmak” hedefiniz bir daha sizi motive etmeyecektir. Bütün gücünüzü bir hedefe doğrulttuğunuzda, sizi bir başka yöne götürecek enerji nasıl bulacaksınız?

Spor yaparken bir seti ağrınız olmasına rağmen tamamlamak sizi hedefinize ulaştırabilir ama unutmayın ki bunu ömrünüz boyunca yapmayı sürdüreceksiniz. Bunun bilincinde olursanız; zorlandığınızda nefes almak, ara vermek sizin için daha iyi bir seçim olabilir. Bu çalışmayı tamamlamamış olabilirsiniz ama daha sonra daha fazla ağırlık kaldırabilirsiniz.

Hedefler kısa vadeli sonuçken, sistemler uzun vadeli süreçlerdir. Ve sonunda hep sistem kazanır.

Hedef Kontrolünüzün Olmadığı Şeyi Kontol Edebiliyormuş Gibi Değerlendirmektedir

Geleceği kimse bilemezken bir hedef koymak ve bunun için bir planlama yapmağa meyilliyiz. Nelerle karşılaşacağı bilinmeden ne kadar kısa sürede buna ulaşacağımızı tahmin etmeye çalışırız.

Geri bildirimi önemseyin. Geldiğiniz noktayı bu araç yada alışkanlıklarınızla kontrol ederek, nerede fark oluştuğu ve bunun nedenini araştırmaya yönelebilirsiniz.

Hedefler birer “Saçmalıktır” demiyorum; hedefler gelişimi planlamaya, sistemlerse gelişmeğe yarar. Geleceği tahmin etmeyi unutun, değişiklik yapmanız gerektiğini size bildiren bir sitem kurun.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.