Başlık gayet söyleyeceklerimi açıklıyor. Öyle muhteşem yeteneklerim yok. Ama hayatınıza dokunacağıma eminim.

Image for post
Image for post
Photo by Radu Florin on Unsplash

Shannah Kennedy ve Lyndall Mitchell’in bu konuda yazdıklarını sizler için derledim. Kendi yorumlarım ile servis ettim. Keyifli okumalar.

Image for post
Image for post

1 - Açıklık

Image for post
Image for post
Photo by Dmitry Ratushny on Unsplash

Nedeninizi bilin. Neden, nasıl, ne yaptığınızın bilincinde olun. Hayattaki inanılmaz özgürlük hissinin bilincinde olun. Açıklık, kendinize en etkili soruları sorup cevaplarını netleştirene kadar onları düşünmekle başlar.

Şu an ne istiyorum? diye kendinize bir sorun. Cevabında açık olun. İçinde bulunduğunuz durum ne olursa olsun fark etmez, ona uyum sağlama becerisi kazanmanıza bu cevaplar yardım edecektir.

2 - Düzenlemek

Image for post
Image for post
Photo by Samantha Gades on Unsplash

Sade yaşayın. Buna çoğu zaman denk gelmişsinizdir. Yaratıcı, doğal ve özgür olabilmek için kendinize alan açın, sadeleştirin. Bu benim kendi yaşamımda hiç yapamadığım bir olgu. Gerek iş hayatım gerek hobilerim içerisinde sadeleşmem imkansız gibi. Ama kendi yolumu buldum. Kategoriler içerisinde sadeleşiyorum :) Masa tenisi seviyorsam 2 raket 2 toptan fazlası yok. …


Image for post
Image for post
Photo by Jonas Allert on Unsplash

Merhaba değerli okur ve yazarlarımız!

Her geçen dakika acaba daha neler olacak diye yaşadığımız şu hayatta, çok zor bir yılı geride bırakıyoruz. Geçirdiğimiz aylar ne kadar kötü de olsa, hayata sımsıkı tutunmaya devam edeceğiz. Biliyoruz ki bir arada olmamız tüm zorluklara beraber göğüs germemizi o kadar kolaylaştıracak. Biz editör kadromuz ile öyle yapıyoruz :)

Lafı çok uzatmadan Eylül ve Ekim ayının çok okunan içimizi ısıtacak içeriklerine beraber göz atalım.

Image for post
Image for post

Eylül ve Ekim’de En Çok Okunanlar

Bir fikri hayata geçirirken pazarlama ve planlamada yapılan hatalar başarısızlık mıdır? Acaba? Berat Bozkurt yazdı: Güzel Bir Deneyim ve Başarısızlık Hikayesi…

Dijitalin hayata etkisi araştırma yeteneğimizi çürüttü mü? Ya da dahada geliştirdi mi? …


Image for post
Image for post

Uyan, kahve iç, mailleri kontrol et, Zoom toplantısı yap, yemek ye, uyu, tekrar et. Mart ayından beri karantinada kaldığımız süreçte günlerimiz aynen böyle monoton oldu. Bol bol toplantı yaptık. Yılın başından beri günlük aktif Zoom kullanıcıları %67 oranında arttı. Eskiden sadece podcast alanında aktif olarak Zoom kullanıldığına bakarsak gerçekten iyi bir artış. Görüntülü görüşmelerde o kadar fazla kullanıldı ki, dilimize “Zoom yapalım mı?” deyimi bu dönemde girdi. Ayrıca Mart itibari ile ailemiz ve arkadaşlarımızla bir çok görüntülü görüşme uygulaması kullandık.

Image for post
Image for post

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmaya göre yetişkinler arasında kullanılan en popüler uygulama %47 ile FaceTime, devamında %44 ile Facebook Messenger ve %31 ile Zoom bulunuyor. Yetişkinlerin %31’i Zoom’u 1 defa kullanmış demek oluyor. …


Merhaba sevgili okur. Uzun bir aranın ardından, yine Medium’da yazmak bir o kadar keyif verici. Sizlere basit ve anlaşılır bir şekilde hap kurallar vererek, yazılarınıza bir doping etkisi yapma niyetimdeyim. Umarım bunu hep birlikte başarırız.

mavi duvar, başarılı adam, sevinen adam, mediumda başarının sırrı
mavi duvar, başarılı adam, sevinen adam, mediumda başarının sırrı
Photo by bruce mars on Unsplash

Kural basit, tekrar geriye göndüğünde okuyamayacağın yazıları yazma. Basit ol, basit anlat. Jason Fried’un dediğini unutmayın.

“Kısa paragraflar okunur, uzun paragraflara göz atılır, çok uzun paragraflar ise atlanır.”

Üstünü çizerek eksik olduğunuz yerleri not alabilirsiniz. Evet zaman kaybetmeden başlıyoruz.

Image for post
Image for post

Paylaşılabilir ve Sürükleyici İçerik Yarat

Image for post
Image for post
Photo by Mimi Thian on Unsplash

Kullanıcıyı içeriden tutan içerik her zaman Google’ın gözünde bir adım öndedir. Şimdi aranızda diyenler vardır, nedir bu Google’ın gözü. Şöyle kısaca anlatmak gerekirse, yazdığınız bir makalenin Google’da kayıtlara geçmesi, aramalarda çıkması. Bunu Google sitenize yani şu an bulunduğumuz platforma kendi botlarını göndererek yapıyor. Yani yazınızı daha bulunur yapmak için Index’liyor.

Okuyucu kitle, yazınızda ne kadar çok zaman geçirirse o kadar iyi yerlere gelirsiniz. Bulunduğunuz yerden dışarıya herhangi bir yönlendirme yok ise o yazı gerçekten güzel kurgulanmış bir yazıdır. Basitçe örneklemek gerekirse. Marketinize gelen müşterinin uzun bir süre zaman geçirmesini isteriz, çünkü müşteri bu süreçte daha fazla harcama yapacaktır. …


Sizi proaktivite ilkesini 30 gün denemeye davet ediyorum. Yalnızca deneyin ve neler olacağına bakın. Ama ondan önce Stephen R. Covey bize neler demiş bir bakalım.

Image for post
Image for post

Stephen R. Covey kitapta 7 alışkanlığı tek tek incelemiş. Önceki yazılarımdan da bilenler vardır. Okuduğum kitaplarda aldığım notları paylaşıyorum. Bu benim tekrar geriye dönüp baktığımda notlara daha rahat erişmemi sağlıyor. Öncelikle bu 7 alışkanlık nelermiş bir bakalım.

Alışkanlıklar

1- Proaktif Ol
2- Sonunu Düşünerek İşe Başla
3- Önemli İşlere Öncelik Ver
4- Kazan/Kazan Diye Düşün
5- Önce Anlamaya Çalış, Sonra Anlaşılmaya
6- Sinerji Yarat
7- Baltayı Bile — Kendini Dengeli Bir Biçimde Yenileme İlkeleri

Bundan sonra yazacaklarım yazarın bizlere öğütleri olacak. Bunları hayatımıza işlediğimizde gerçekten büyük değişikliklerin olacağını bilmeliyiz. Yazar arada bizlere öğüt verirken bir yandan da matematik ve felsefenin içine çekiyor. Zevkle okuduğum bu kitabı bir başucu eseri yapmamak elde değil. Umarım sizlerin de işine yarar. Etkilendiğiniz yerlere notlar alabilir, üstünü çizebilirsiniz. İyi okumalar. …


Kafanız rahat, düzenli hissetmenizi sağlayacak to do list ile daha kolay işlerinizi yöneteceksiniz. Gelin bunlara hep birlikte bakalım.

Image for post
Image for post
Yapılacaklar listesi hazırlamak çok basit.

Öncelikle bu yazıyı uzun süredir yazma düşüncem vardı fakat zaman bulamadığımdan hep erteledim. To do list ne demek diye soranlar için bir yapılacaklar listesidir kendileri. Öncelikle böyle erteleme durumlarından kurtulmak için önceliklerimizi gözden geçirmemiz gerekiyor. Baktım ki işin içinden çıkamıyorum, her yerim ajanda olmasına rağmen hiç bir işe yaramıyorlardı. Ben de radikal bir karar aldım. Hepsini kaldırdım. Şu an kullandığım yöntemi size anlatmak istiyorum. Gayet’te başarılı ilerlediğini söyleyebilirim.

To Do List Hazırla

Image for post
Image for post
Çağatay Yılmaz iPhone 8

Bunun için şu linkten indireceğin To Do List’i kullanabilirsin. Aslında amaç sade olması bu yüzden her sayfada 3 sütun var. Buradaki başlık kısmına iş projelerini, kişisel görevlerini, hobilerini yazabilirsin. Ayrıca üniversite derslerinin başlıkları gibi daha bir çok başlık ekleyebilirsin. Bunun için aynı sayfadan bir kaç tane to do list çıkarabilirsin. Bir sayfada 3 sütun yapmamın nedeni ise bunları duvarımıza astığımızda büyük gözükmesi. Benim örneklerim üzerinden gidelim. Kişisel — Hobiler — Podcast’ler , şeklinde 3 başlık kullanıyorum. Kişisel sütunuma kendimi geliştirmek için gerekli görevleri yazıyorum. Ayrıca önemli işlerimi de buraya ekliyorum. …


Image for post
Image for post

Bir girişim ortaya çıkarken birçok zorlukla baş ederiz. Belli bir aşamaya gelene kadar maddi bir çok konuda yardıma ihtiyacı olur. Bir çocuk gibidir girişim. Beslerken büyürken ihtiyaçları olur. Sürekli beslenmek ister. Bizim de yaptığımız buydu. Tam 2 sene önce Tanıtırız Biz’i kurduğumuzda cebimizde beş kuruşumuz yoktu. Girişimin bir çok ihtiyacı oluyordu bunları zamanla takip etmek zorlaşıyordu. Öncelikle Ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz girişiminiz için araçları bir araya derledim. Bunlardan bazıları iletişim ihtiyacını giderirken bazıları gelir&gideri takip etmeye; bazıları müşteriyi kontrol ederken bazılarının da reklama desteği olacak. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Slack

Image for post
Image for post


Image for post
Image for post

99 Ağustos depremi buradaki çoğu kişinin yaşadığı bir afet. O sıralar ufaktım, sonra büyüdüm.. Ardından Van depremi gerçekleşti. O sırada üniversitemin ilk yıllarıydı. 2 depreminde haberleşme cihazı telsizlerdi. Sizlere amatör telsizciliğin önemini ve amatör telsizci lisansının nasıl alınacağını anlatacağım.

Anlattığım 2 depremin de ortak bir noktası var. İkisinde de iletişim kesikti. Sadece insanlar radyolardan haber alabiliyorlardı. Bu arada devreye amatör telsizciler girdi. Güçleri hiç bir zaman kesilmiyordu. Çünkü bağlı oldukları röle antenleri sayesinde haberleşmeye devam ediyorlardı. El telsizleri ve araçlarındaki telsizler sayesinde haberleşebiliyorlardı. Lisanslı yapıldığı sürece çok zevkli ve eğlenceli bir hobi. 2011 yılında gerçekleşen Van Depremi sonrası amatör telsizciliğin önemi bir kez daha ortaya çıktı. …


Image for post
Image for post

Gerçekten çok mutluyum. Hayatımdan nargilenin ve alkolün çıkmasının ardından tam 1 sene geçti. 10 Aralık 2018 doğum günüm. Neler mi hissediyorum ? Onu yazımın devamında bulacaksınız.

Her şey bir kış günü arkadaşın kafede nargile içmemiz gerektiğini çok zevkli bir şey olduğunu söylemesiyle başladı. O ilk fırtı çekmemle her şeyin değişeceğinin farkındaydım. Daha önce hiç sigara ve türevlerini içmemiş biri olarak bu duyguyu anlatamazdım. Bir anda beyninde o muazzam hissiyat baş gösterdi. Ardından gelen tekrar içme isteği. O gün hayatımdaki en kötü kararlardan birini almıştım. Artık nargile içiyordum ve bu benim karakterimle daha sonra birleşecekti. …


Image for post
Image for post

Geçenlerde bir arkadaşım. Askerde basket oynarken bacağını kırdı. Sonuç.. Tezkereyi erken aldı ve 3 kere ameliyat oldu. Bana bir fotoğraf attı. Engelli tuvaleti önünde çekildiği bir fotoğraf. Onun için hayat iyileşene kadar biraz daha farklı ilerleyecekti. Ama o bu olayı kısa zamanda atlatacak. Ya diğerleri ? Abi engellileri şimdi daha iyi anladım diyor bana. Yaşamadan bilemiyoruz. Bu her şeyde böyle. Başımıza gelmeden, değerini bilemiyoruz. Dünyada milyonlarca insan var bizim zevkle yaptığımız davranışları engelinden dolayı yapamayan. Güneşe çıkamayan Albino, çıksa da güneşi göremeyen Görme Engelli; gürültüye katlanamayan Otistik, gürültüyü duyamayan İşitme Engelli..

Aşılması yüksek engeller ile engelleri biz yaratıyoruz. Dilini bilmeyerek onları yalnız bırakıyoruz. Dilini bilmediğiniz bir yerde yaşadığınızı düşünün. …

About

Çağatay Yılmaz

✏️ Blogger, ✂️ Designer, 🎙 Podcaster, Electronics Eng.💡 tanitiriz.biz ,📚 EmpaElectonics 👨‍💻 #DigitalMarketing cagatayyilmaz.com sosyalgozluk.com

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store