Taşınma dolayısıyla da Ocak ayının ortalarında eşyalarımı satmaya karar verdim. Bu karardan sonra, Letgo’nun macera dolu dünyasına atıldım.

Henüz ne zaman gideceğim o dönem belli değildi, ancak taşınmayı da kolaylaştırmak için epey eşyamı satabileceğimi ve bu vesileyle hem para kazanabileceğimi hem de kullanmadığım yükten kurtulacağımı düşünüyordum. Nitekim, öyle de oldu.

Ama öğrendiğim çok şey oldu. Daha önce hiç ikinci el ürün satmamıştım, dolayısıyla bu süreç bana çok şey kattı. Şimdi hızlıca notlarım üzerinden geçiyorum, uzatmıyorum.

Sizde bu veya benzeri bir durumda eşyalarınızı satmaya karar verdiyseniz, çoktan geç kaldınız. Ürünlerinizi elden çıkarmaya karar verdiğiniz ve gözden çıkarttığınız an, Letgo ve Sahibinden’e hemen koyun. Zira ürünler ilk seferlerinde asla satmak istediğiniz değerinde satılmıyor, ancak zaman içinde kaldıkça o ürüne gerçekten…


A statistical analysis of the data in digital advertising and e-commerce

Photo by Zhipeng Ya, Tabata Station, Kita-ku, Japan — https://unsplash.com/photos/Ek-BbDtc3eQ

Different times. Today I went shopping with a mask and a pair of gloves. I had my beanie on my head just in case. I am not an overcareful person, to be honest, but in the last month, this has been my reality. More online grocery shopping, more time at home, more house cleaning, more disinfection, more isolation.

COVID-19 has affected all of our lives to the core. Along with how our everyday lives have changed, it’s very distressing and tiring to watch the whole situation grow and continue.

Even though things were very pessimistic in the beginning, now we…


You crafted a new, fascinating downloadable content. Then, you designed a beautiful landing page around that and gated that content to collect e-mails and contact information to extend your CRM data. Great. Oh, also, you have subscription forms around your website that generate tens of industry professionals every week. You have hundreds of new leads coming to your website every month.

For sure, you know what to do with them.
You’ll filter, contact, and try to convert them into paying customers. But very soon, you’ll face the reality that this process won’t be great. In fact, it’ll be terrible. …


Hayatımızın belli noktalarında direksiyon kırmamız gerekir. Zaten bu noktalara da ya direksiyon kırdığımız için kırılma noktası deriz, ya da kırılma noktası olduğu için direksiyon kırmak deriz.

Tabi bu gereksiz bir ikilem. Zira tarihe baktığımızda, Google Books’a göre 1821’lerde bile (Google Books maalesef 19. yüzyıldan öncesine gitmiyor) ‘breakpoint’ kelimesi bahsettiğim anlamda kullanılırken, direksiyon 1894 yılında keşfedilmiş. Bu çok şaşıracağımız bir bilgi değil — şaşıracağımız bilgi, 1885’ten 1894’e kadar otomobillerde direksiyon yerine dümen yekesi kullanılması. Binyıllardır evrimleşen ve mantıklı düşünüp üretebilen varlıklar olduğumuzu düşününce, ilk başta arabaların gemilerde kullanılan dümen sistemleri ile kontrol edileceğinin düşünülmesi komik. Ama insanların davranışlarının herhangi birinden daha rasyonel ve daha az komik.

İlk Otomobil: https://www.daimler.com/company/tradition/company-history/1885-1886.html

Çok dağılmıyorum. Yaşlandıkça insanın başkalarını daha az düşündüğü gerçeği aşikar. Sesi de daha fazla çıkıyor insanın bu halde, bu güzel bir…


Hareketli bir yılı geride bırakırken, 2018'e dair deneyimlerimden yaptığım çıkarımları paylaştım. Kendime notum olan 8 kısa çıkarım.

Hareketli ve iyi/kötü deneyim dolu bir yılı geride bırakıyoruz — her yıl olduğu gibi. Denemelerimin ve hayatta aldığım kişisel aksiyonlarımın 2017’ye dayanan başlangıçlarının randımanını acayip artırdığım bir yıl oldu bugün.

Bu yıl bitmeden bazı kişisel çıkarımlarımı ve öğrenimlerimi (kesinlikle teknik değil) paylaşmak istiyorum. Kendime notum olan 2018’den 8 kısa çıkarım.

👉 Her seferinde tek bir lokma yemek ve buna odaklanmak çok önemli. Greg McKeown, Essentialism kitabında tek bir şeye odaklanmanın öneminden bahsediyor. 2017’nin ortalarında başladığım ve 2018’de her aksiyonumda uygulamaya çalıştığım tekli-işlem yöntemi sayesinde, hem yaptıklarımı daha hızlı ve daha kaliteli yapabildim, hem de daha çok çıktı yarattım.

👉 Başladığın…


Teknoloji, insan davranışlarını baştan aşağı değiştirdi/değiştiriyor. Peki, bu hızlı Dünya’da firmaların dikket etmeleri gereken büyümenin yapısal parçaları neler ve markalar adapte olmak için neler yapmalı? Büyümenin yapı parçalarına göz atın.

Teknoloji medyayı, alışveriş deneyimini, meslekleri, çalışma hayatını, ulaşımı — kısacası tüketicilerin ve tabi ki bizim etkileşimde bulunduğumuz tüm sistemleri baştan aşağıya değiştirdi ve değiştirmeye devam ediyor.

İlk etkilerini radyonun hayatımıza girişi ile 1900'lü yıllarda hissettiğimiz teknoloji, 1940'lı yıllarda televizyon, 1960'larda bilgisayar, 1990'larda ise internetin gelişiyle tüketici davranışlarını değiştirdi, bu durum da pazarlama dünyasının dinamiklerinin evrimleşmesini sağladı. 2007'ye geldiğimizde ise ilk iPhone’un tanıtılması ile hayatımıza giren akıllı telefonlar, bütün dinamikleri değişti.

Akıllı telefonlar, medya, iş, ve tüketim hayatımızın baştan aşağı değişmesine ve evrimleşmesine sebep oldu. Yaşanan değişim öyle bir boyuta ulaştı ki, ABD’deki sakız satışları büyük bir oranda düştü.

Sakız satışlarının…


Türkiye’de 408 Starbucks mağazası var. Peki, Türkiye’de Starbucks’ın genel tüketime oranı ne, Türkiye’nin kahve perakendesi istatistikleri neler?

Bu yazıyı bir Starbucks’ta kaleme almaya başladım. Diğer kafelerde internetin stabil olmamasından ötürü, düzenli çalışmam gerektiğinde genellikle Starbucks’a geliyor, sade filtre kahve satın alıyorum. Genellikle filtre kahvesini kadar üçüncü dalga kahve mağazaları ve diğer bazı zincirlere göre başarısız bulsam da, bazı kahve çekirdekleri — mesela Peru — çok başarılı olabiliyor. O yüzden o gün demlenen kahveyi sormak belki de takip etmek lazım.

Photo by Szymon Jarocki — https://unsplash.com/photos/2-yFglFkRpo

Ufak bir not, bu yazıda Starbucks’ın hangi açılardan güzel olduğundan, deneyimde nasıl farklılaştığından ve marka değerinden bahsetmeyeceğim. Daha ziyade, İtalya’da 1 tane Starbucks varken, nasıl Türkiye’de 408 tane Starbucks mağazası olduğu konusunda sosyal medyada paylaşılan içeriği, verilere göz…


İçerik üretimi ve sosyal gürültünün arttığı günümüzde, kısayollara hepimizin ihtiyacı var. Peki, hangi tip içerikler daha efektif bir öğrenme sunabilir, içerikleri nasıl filtreleyebiliriz?

Zamanımız az.
Her ne kadar geçtiğimiz 100 yılda ortalama insan ömrü inanılmaz bir yükseliş gösterse de, hayatımız hızlanıyor, üretim ve tüketim artıyor, her gün daha çok karar alıyoruz.

1900'de ortalama yaşam süresi 31 yıl iken, 1950'de bu süre 48 yıl, 2014'te ise bu süre 71.5 yıl. (https://en.wikipedia.org/wiki/Life_expectancy) Sağlık sektöründeki gelişmeler ve insan hayatının ortalama kalitesinin artması ile birlikte, bu sürenin önümüzdeki yıllarda da artacağını öngörmek çok güç değil. (Daha fazla veriyle oynamak için: https://ourworldindata.org/life-expectancy)

2014'te 71.5 yıl olan ortalama yaşam süresi her ne kadar uzun gözükse de, denkleme artan insan nüfusunu, tüketimin artışını, ve her geçen gün artan rekabeti eklediğimizde…


Compared with pen-and-paper, phone and computer research methodologies mobile and online are relatively new. What are the differences between these methodologies?

Market research has evolved in the previous years. Before the personal computers, smartphones, and internet invented, there were pen-and-paper surveys. It sounds like old times, but it was the reality until the 1960s-70s. After CATI (Computer-Assisted Telephone Interviewing) came in, researchers started using it since it was more cost-effective, and efficient due to the instant access, and targeting options.

After the computer revolution, CASI (Computer-Assisted Self Interviewing) and CAPI (Computer-Assisted Personal Interviewing) came in, where participants and interviewers were using computers to ask/answer questions. …


Amazon is dominating e-commerce, and by acquiring Whole Foods and initiating Amazon Go, Amazon is about to change the retail as we know it. With all these news, what is Amazon’s strategy behind these moves?

Amazon has acquired Whole Foods in June 2017 for $13.7 Bn. It was refreshing news to everybody in the industry since Amazon was an e-commerce and technology company and was stealing market share on grocery shopping via its online services. However, Amazon took a strategic decision, which led to the acquisition of Whole Foods.

Amazon did not stop right there. They have made a more exciting decision in January 2018.

Amazon has launched a new kind of retail experience in January 2018 in Seattle. This store was called Amazon Go, which has no store staff to help you on your…

Çağlar Bozkurt

Entrepreneur, Product and Marketing Leader • PM @Adspert, Founder @TwentifyCorp @GetBounty.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store