300M Dolar Etmeyecekseniz VC Yatırım Yapmaz!

!!!Samimi ve kendini yakan bir yazıdır!!! Bir maile verdiğim cevabı sizlerle de paylaşmak istedim.

“300M dolar etmeyecekseniz VC’ler yatırım yapmaz.” Gayet doğru düşünüyorsunuz. Aslında çok güzel bir tartışma konusu ben de keyifle bu konudaki düşüncelerimi yazayım.

1. SaaS çok uzun vadeli bir iş. Yani standart yatırımın geri dönüşü 4–5 sene iken SaaS’ların break-even’ı genelde 6–7 senede oluyor. Özellikle B2B için local başlayıp sonra globale pazarı büyütmek gerekiyor. SaaS’ların en güzel örneklerinden bir tanesi Xero’nun yatırımcı sunumunu inceleyebilirsiniz: https://www.xero.com/media/155902/2012-xero-investor-presentation-annual-meeting.pdf (Xero birebir paraşüt muadili) burada localden başladıktan sonra globalde nasıl büyüyeceğini ve ürünün killer hale gelmesinin ne kadar zor ve önemli olduğunu görebilirsin.

2. Biz 3–4 sene sonra 30–40M dolar olacağımızı düşünüyoruz. 2000+ şirkete ulaştığımız anda TR pazarına girecek global bir oyuncunun bizi satın almak dışında bir şansı kalmaz çünkü bu şirketleri bizden convert edemez. Ki biz 4 yıla kadar 4000 şirkete ulaşmayı hedefliyoruz. Yemeksepetinin satışında elindeki en ama en önemli asset 6000 restorant ile imzaladığı sözleşmelerdi.

3. Burası önemli: 300M dolarlık bir girişimin cıkması için A serisinde minimum 15M dolar değerlenecek girişimlerin olması gerekiyor. Biz harika bir işi iyi bir ekiple çok temiz bir şekilde yapıyor olmamıza rağmen 2M dolar post money valuation’dan yatırım arıyoruz. Ben 1:150 oranınında iş yapabilecek olsam bambaşka bir adam olurdum, burada ne işim var. Ha, atıp tutan olacaktır biz 300M edeceğiz diye ama atanların sonlarını bir çok örnekte gördük. Yani kısaca 400K dolar vererek 40M dolar kazanmak loto kazanmak kadar düşük ihtimal. Bunu isteyen yatırımcılara bol şans diliyorum.

4. Eğer “siz hiçbir zaman 300M dolar etmeyeceksiniz” değil, pazar 300M dolarlık etmez diyorsan bu yanlış bilgi. LOGO’nun %20 civarı pazar payı ile 2015 geliri 124M TL ve bir önceki yıla göre %24 büyümüş. (bkz: http://www.logo.com.tr/yatirimcilar )Bunun yanında Türkiye’de şirketlerin yazılıma ayırdığı bütçe %24 ten çok daha hızlı büyüyor. Yani LOGO standart büyümeyi bile yakalayamıyor. Banka ve telcoların KOBİ’leri dijitalleştirme projeleriyle (projelerin bazılarını zamanında ben yaptım) bu büyüme çok daha hızlı olacak. Normalde Paraşüt’ü kapıdan içeri almayacak Akbank, şimdi büyük bir teknik entegrasyonla işbirliği yapıyor. Senelik %100 büyümeler gelecek ve bu büyümeler e-ticaret büyümeleri gibi yalan olmayacak.

5. Son olarak klişe olacak ama Türkiye’de 20M doların üzerinde bu güne kadar olan exit’ler: yemeksepeti, gittigidiyor, pozitron, markafoni, sadecehosting, 3pay. 100M doların üzerinde ise 3–4 tane var zaten. (atladığım varsa kusura bakmayın)Bunun temel nedeni finansa ulaşımın zor olması diye düşünüyorum. Özellikle doğu avrupa ve mena bölgesinin teknolojide bizden geri olması çok büyük pazar fırsatları yaratıyor. Oysa girişimler TR marketinde bile büyüyecek bütçelere ulaşamıyorlar.

Angel’larla ilerleyebiliriz tabi ki, hatta biz yatırım almadan da ilerleyebiliriz. Ama alçakgönüllü olmayacağım; beceremeyecekler ve yalancılar dışında Türkiye’de bir avuç doğru düzgün iş yapmaya çalışan girişim var. Eğer biz bile bu kadar makul bir yatırımı VC dünyasından bulamıyorsak bu dunya bizim gibilerin dünyası değil demektir.

Biraz içimi dökmüş oldum ama umarım okuduğunuz zamana değer.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.