Koalas : Kendin Tasarla, Kendin Giy!

Merhabalar, ben Çağrı Aydoğdu. Bir İTÜ Çekirdek girişimi olan Koalas mobil uygulamasının kurucu ortağıyım. Bu yazıda sizlere Koalas’ta neler yapabileceğinizden, kullanıcılarımıza hangi değerleri sunduğumuzdan bahsedeceğim.

Image for post
Image for post
Logo

Koalas’ı kısaca çift taraflı bir mobil platform olarak tanımlayabiliriz. Bu platformda grafik/moda tasarımcılar ile kendi özgün kıyafetlerini ürettirmek isteyen insanları bir araya getiriyoruz.

Image for post
Image for post
https://koalasapp.com

Tasarımcılar; öncelikle herhangi bir sosyal medya uygulamasında olduğu gibi kendi profillerini oluşturuyor, sonrasında ise kıyafet baskısı olarak kullanılabilecek tasarımlarını yüklüyorlar. Koalas, hiçbir şekilde ürün mock-up’ı istemediği için tasarımcılara büyük bir kolaylık sağlıyor. Dijital ortamda yüksek çözünürlüklü olarak hazırlanmış resim dosyaları herhangi bir ek işleme gerek duyulmadan platforma yüklenebiliyor. Kısa bir onay sürecinden sonra tasarımlar kıyafetler üzerinde kullanılmaya hazır!

Peki platformun diğer tarafında işleyiş nasıl? Koalas, tasarımcı olmak istemeyenlere nasıl bir değer sunuyor? Aslında burası işin en heyecanlı kısmı. Kendi kıyafetlerinizi baştan sona özelleştirip satın alabiliyorsunuz. Aşağıda gördüğünüz arayüz sayesinde farklı ürün ve modeller arasında geçiş yapabiliyor, ürününüzün rengini, baskının boyutunu ve yerini tamamen kendi zevkinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Şu an sınırlı sayıda ürün olmasına rağmen kısa zamanda sweatshirt, hoodie, kupa bardak, çanta gibi birçok yeni ürün de platformda yerini alacak.

Image for post
Image for post
Kıyafet tasarım arayüzü

Tasarımcılar, muhtemelen “Peki bizim bu işten kazancımız ne?” diye soruyor şu an :) Onları da fazla meraklandırmadan kazançlarının ne olduğunu söyleyeyim. Bir tasarım herhangi bir kıyafet üzerinde kullanılıp satın alındığında tasarımcı bu satıştan belli bir oranda komisyon alıyor ( Komisyon yüzdeleri detaylı olarak uygulamada belirtilmiştir. ). Doğal olarak, ürün fiyatı ne kadar fazlaysa tasarımcının alacağı komisyon da o kadar artıyor. Mesela aynı tasarım hoodie’de kullanıldığında tişörte göre daha fazla kazanç bırakıyor.

Koalas’ta şu an 12 farklı kategoride 1100'ün üzerinde tasarım bulunmakta ve her geçen gün yeni tasarımcılarla bu sayı daha da artmaktadır. Doğadan minimalizme, kültür-sanattan mizaha birçok kategoride tasarım bulabilir ve kıyafetlerinizde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bir sosyal medya uygulaması olan Koalas’ta favori tasarımcılarınızı takip edebilir, en yeni tasarımlarından haberdar olabilirsiniz.

Image for post
Image for post
Profil sayfası

Bu yazıyı, Koalas’ı ve en temel özelliklerini tanıtmaya ayırdım. Sonraki yazılarımda gelecek planlarımızdan, yeni özelliklerden ve girişimcilik serüvenimizden bahsedeceğim. İlginiz için teşekkür ederim :)

Written by

Bogazici Uni. E&E Engineering ’19 | Koalas Co-founder | Writer @analyticsvidhya

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store