Dribbble nedir?

https://dribbble.com/shots/3559044-Dribbble-Entertainment-System

Dribbble kısaca tamamen tasarım ağırlıklı kişilerin buluştuğu bir sosyal platformdur. Behance’dan farklı olarak ağırlıklı olarak daha seçkin kişilerden oluşuyor diyebiliriz. Dribbble’da paylaşım yapan kişiler dünyanın farklı yerlerinden kendilerine iş fırsatı bulabiliyorlar. Zaten “Jobs for Designers” adında ayrı bir iş ilanı sayfası da bulunuyor.

Önceki yıllarda davetiye sisteminin ağır bastığı sitede şu sıralar isteyen herkes davetiye kodu bulabiliyor. Paylaşımları takip etmeniz için bir davetiye koduna ihtiyacınız yok. Yeni ortağından sonra (2017 Şubat) herkese davetiye verilir olduğundan dolayı isteyen herkes çalışma yükleyebiliyor.

Çalışmasını beğendiğiniz tasarımcıya direk mesaj atabiliyorsunuz, tasarımı Behance’daki gibi koleksiyona(bucket) ekleyebiliyorsunuz. Beğendiğiniz tasarımları da yine Behance’daki gibi görebiliyorsunuz. Bu arada bir tasarımı beğenmek için tasarım sayfası açıkken L veya F tuşuna basmanız yeterli. Tüm kısayollar;

https://dribbble.com/shots/3622407-Hi-Dribbble

https://dribbble.com/shots

Dribbble arayüz olarak sadeliği ile ön planda ve kullanıcı dostu. Buradan esinlenerek tasarımlarınızı şekillendirebilir veya atıf yaparak resimleri kullanabilirsiniz. Kullanıcıdan onay alarak resmi makalelerinizde de kullanabiliyorsunuz. Ama dikkat etmek de fayda var. Tasarımların bazıları resmi olarak bir sitede veya çalışmada kullanılıyor ise telif davasına kadar gidebilir. Daha çok concept veya redesign tasarımlardan esinlenebilirsiniz. Kısaca kullanılmıyor olmasına dikkat edin.

Sitenin arayüzü oldukça güzel ancak Android’de mobil uygulamasının adı Dribbble değil, Rippple. IOS’da ise Dribbble. Sebebini bilmiyorum açıkcası.

Mobil uygulamada kullanıcıyı düşünerek data-saving mode bulunuyor. Aynı zaman da gif uzantılı dosyaların otomatik oynamasını da kapatabiliyorsunuz.

Şahsen ben mobil uygulamasını daha çok beğeniyorum.


https://dribbble.com/search?q=dribbble

Site içinde aramanızı gelişmiş olarak yapamıyorsunuz sadece popüler olanları veya son paylaşımları görebiliyorsunuz. Örneğin takip ettiğin kişilerin o etiket ile paylaşımlarını, görüntülenmeye veya beğeniye göre paylaşımları filtreleyemiyorsunuz.

Türkiye’de ise bir çok tasarımcı Behance gibi Dribbble’ıda aktif kullanıyor buna örnek olarak Opet’in tasarımını gösterebiliriz. Behance’da daha ayrıntılı olsa da Dribbble’da da mevcut.

https://dribbble.com/shots/2985087-Opet-Website-Design

Tuncay Yılmaz tarafından 2016 yılında yeniden tasarlanan Opet.com.tr’nin şuan ki hali de aşağıdadır. Bu tasarımın ayrıntılarını da Behance’da bulabilirsiniz.

http://www.opet.com.tr/en/anasayfa
https://www.behance.net/gallery/31653693/Opetcomtr