Smart Contract ile Waves’de neler değişir?

Smart Contract şuanda testnet’de. Önümüzdeki hafta aktifleşecek. Son bir ayda gayet güzel işler yaptılar. Yaklaşık 2–3 günde bir DEX’e güncelleme geldi, mobil uygulamaya da güncelleme yakın. Kısa kısa bahsedersek;

Waves ikinci yılını kutladıktan sonra;

  • Waves ve BTC’yi kredi kartı ile alıma açtılar.
  • Türkçe dahil, bir çok yeni dil seçeneği eklediler.
  • DASH gateway’ini işleme açtılar.
  • Yeni mobil uygulamanın demosunu yayınladılar. (Video)
  • Invoice(Faturalama) ve toplu transfer seçeneklerini aktifleştirdiler. (Max 100 adres)

Faturalama mantığı şu şekilde; Siz alıcı adresini, miktarı ve coini veya tokenı belirliyorsunuz, verilen linki kişiye iletiyorsunuz. Linke tıklandığında direkt ödeme ekranı geliyor. Örneğin; Akche markete mobilden girdiğinizde size gösterilen QR kodu okutmanız imkansızdı, ancak size orada verilecek linke tıkladığınızda Waves Wallet uygulaması açılacak ve ödemenizi gereksiz yerleri doldurmadan direkt onaylayarak tamamlayabileceksiniz.

Akıllı sözleşmelerin aktifleştirilmesinden sonra ERC20'de hareket yapamamış projelerin bazıları aksiyon olsun diye Waves’e geçecektir. Waves CEO’su sasha’nın yayınladığı mesajda da belirttiği gibi sonrasında gövde gösterisi başlıyor. Multisig, automic swaps, oracles vb..

Bu terimlerden oracles yabancı gelebilir. Smart contract’a dışarıdan veri çekmek için kullanılıyor. Örneğin; BJK-GS maç sonucu gibi.. (via http://t.me/karmenali )

Ek Bilgi: Blockchain teknolojisinde yapılan işlem vs geri alınamaz ama sözleşmeler de öyle değil. ETH’de kontratlar update edilebilir. Kontrat adresi değiştirilmeden üzerinde değişiklik mümkün. Tabi kontratın oluşturulduğu adres yapabiliyor. Nodelarda bir işlem yok, onaylatma vs.

Waves, DEX’e üçüncü bir şahış tarafından oluşturulan geçitler yerine atomic swaplar ile trustless dedikleri üçüncü bir kişiye ihtiyaç duymadan kendinden güvenli bir geçit yaparak tüm tokenleri eklemeyi planlıyor. (via http://t.me/serkanbayar )

Verify alan token sayısı da 89'a çıktı ve portfolyö sayfasına gelen güncelleme ile token gizleme özelliği geldi. Yani her kripto para üretip phishing yapmaya çalışanlara önlem alınmaya çalışıldı.

Waves bu şekilde güncellemelere devam ettikçe yeni yatırımcıları da kendine çekecektir. Bana göre Binance şu sıralar Waves’in yaptığı gibi her ülkede bir partner arıyor ve para girişi yapmayı hedefliyor. Zaten Binance DEX yapıya geçtiğinde bazı şeyler benzer olacaktır.

DigiLira aracılığıyla waves platformuna türk lirası yatırma ücretsiz, çekmede ise 20 TL komisyon alınıyor. Aynı zamanda DigiLira, @waveslabs bünyesinde yer alıyor. (Waves Labs kaynağı)

Ek Bilgi: Waves platformu smart contract için “Scala” programlama dilini kullanıyor. Scala Java SE gibi Java Virtual Machine üzerinde çalışan bir programlama dili. Buda hybrit bir dil olduğu anlamına gelir.