Data, Coding and Travel enthusiast
System Design Interview by Alex Xu

Since 2015, I am attending interviews as an interviewer for recruiting new talents, for the selection of new partner companies etc. And since 2019 I am conducting interviews for my current company. The topics I interview for are usually General Tech and Culture Fit. I enjoy also system design and…

Photo by Danielle MacInnes on Unsplash

It has been a few years since I moved my writing habits into medium.com then there was a silent period where I was not able to write due to personal reasons. A lot happened during corona…

Now I am going back to my personal website for personal blogging and our shared blog for Moving to Germany posts (also there is a YouTube Channel for that).

Thanks for following me here and don’t be shy follow our other blogs as well.

I will still update this blog with summaries of new posts.

Best

Durum : Devam ediyor

Bu yazı en iyi ihtimalle Ocak 2021'e kadar devam ediyor olarak kalacak. Çünkü kalıcı oturum (Niederlassungserlaubnis) için daha önce başvurmam mümkün değil. :)

Blue Card sahipleri için kalıcı oturuma başvuru süresi ikiye ayrılıyor. Almanca öğrenmeye vakit ayıran ve B1 seviyesini bitirenler 21 ayın sonunda başvurusunu yapabiliyor…

Durum : Devam ediyor

Bu yazı uzunca bir süre devam ediyor durumunda kalacaktır. Çünkü en azından 2020 baharına kadar bir motosiklet ya da araba almayı düşünmüyorum.

Yine de şu anda spor olsun diye fiyatlara bakıyorum, farklı seçeneklere bakıyorum ve işlemleri araştırıyorum. Bunlardan biraz bahsedebilirim.

Araba lazım mı?

Öncelikle bence bu soruya cevap vermek…

Durum : Devam ediyor

Türk ehliyetleri maalesef Almanya’da uzun süreli kullanılamıyor. Ülkeye girdiğiniz andan itibaren altı aylık bir geçerlilik süresi var. Devamında araç kullanmak istiyorsanız, ehliyetinizi AB ehliyetine çevirmeniz gerekiyor. Bu süreçte bizim için biraz meşakkatli ve yorucu görünüyor. Şu anda ben bu işlemlerin ortasındayım, yaptıklarımı ve yapmam gerekenleri yazacağım.

Durum : Devam ediyor

IT alanında açık bulunmasından dolayı Almanya’da özellikle bu sektörde çalışanlara güzel yan haklar sağlanıyor. Bunlardan biri de taşınma desteği, taşınma desteğini ayrıca şirketler de vergilerinden düşebiliyor ancak sadece eşyalar yurt dışından getirilirse. Yani eğer ben eşyalarımı Türkiye’den getirirsem, benim şirketim bana verdiği desteği vergiden düşebiliyor. Bu…

Durum : Devam ediyor

Ev sahibi ile yaşanacak olası bir sorunda yanınızda bir destek olsun istiyorsanız, bunun için kiracı dernekleri ya da kooperatifleri diyebileceğim oluşumlar var.

Mieterverein ya da mieterschutzbund adı verilen yerlere kayıt oluyorsunuz. Belli bir kayıt ücreti ve aidat karşılığında yasal destek veriyorlar. Bir nevi sigorta gibi görebilirsiniz.

Aslında Berlin’e taşındığımda hemen üye olmayı düşünüyordum ancak iş arkadaşlarımdan biri anlaşmazlıkların genelde evden çıkarken yaşandığını bu sebeple çıkmaya yakın üye olabileceğimi boşuna para vermememi söyleyerek beni ikna etti. :)

Bu derneklerde dikkat etmeniz gereken şey, üye olur olmaz hizmetlerinden faydalanamıyorsunuz üç aylık bir üye olmanız gerekiyor. Bu sebeple evden çıkma kararı verdiğimde üye olmayı düşünüyorum.

Yazı da bununla paralel olarak ileride güncellenebilir.

Benimle iletişime geçmek için yazılara yorum yapabilirsiniz. İçerik sizin için faydalı olduysa bunu Medium’un alkışlarıyla gösterebilirsiniz.

İçindekiler
Sıradaki yazı : Temel Aylık Giderler

Durum : Tamamlandı

Berlin gibi büyük Alman şehirlerinin en büyük problemlerinden biri konut sıkıntısı. Çevremde duyduğum genel ev bulma süreleri 2 ay ile 5 ay arasında değişiyor ve açıkçası pek çok insanın cesaretini kıran bir süreç. Ben bu süreci nispeten şanslı atlatıp, aramaya başladığımın beşinci haftasında kalıcı evime taşındım. …

Canburak Tümer

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store