30’dan fazla haftalık bültenlerde karşıma çıkan ve hafta boyu ekranımdan geçenleri teknoloji haberleri, ilgi çekici blog yazıları ve yazılım geliştirme şeklinde 3 kategori altında topladım. Kategoriler arasında bu hafta denk geldiğim ve beğendiğim sanat eserleri sizi karşılayacak.

Özetleri hazırlarken kullandığım kaynakların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji Haberleri

Paypal, Türkiye’deki faaliyetlerine lisansını alamadığı için son vermek zorunda kaldığını belirtti. Tabi Paypal’ın pazardan çekiliyor olması birçok freelancer’ı derinden yaraladı. Umuyoruz ki yakın zamanda geri dönerler veya Paypal alternatifi hizmetler çıkar.

Günümüzde artık birçok şeyi sadece dokunarak halledebiliyoruz. Tabletler, telefonlar, saatler, kıyafetlerimiz bunların hepsinde dokunmatik sensörler sayesinde hayatımızı daha kolay idame ettiriyoruz. Google bunu bir adım öteye taşıyarak artık hareket sensörlerinin hayatımıza girmesini sağlıyor. Project Soli, radar teknolojisini kullanarak el hareketlerini algılayıp hangi hareketi (butona basma, slider’da kaydırma, çevirme gibi) yaptığınızı algılayan küçük bir sensör ile artık dokunma teknolojisini de ortadan kaldıracak gibi duruyor.

TÜBİSAD, Türkiye’deki bilişim sektörünün boyutunu ve büyümesini açıkladı. 83,1 Milyar TL finansal boyutunda olan bilişim sektörü geçen seneye oranla %18 büyüme göstermiş. Sektörün en büyük sorunu ise nitelikli iş gücü açığı.

Facebook, Messenger’daki emoji paketini 1500 tane yeni emoji ile güncelledi. Paketin en önemli özelliği ise sonunda farklı ten renklerine göre yeni emojilerin gelmesi. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

2016 küresel internet trendleri raporu açıklandı. İnternet büyüme hızı bir önceki seneyle aynı oldu ve %9'da kaldı. Dünya üzerinde yaklaşık 3 milyar internet kullanıcısının olduğu belirtilen raporda akıllı telefonların satışlarının artışının da düştüğü görülüyor. Geçen sene %28 olan akıllı telefon pazar büyümesi bu sene %10'a düşmüş.

Facebook, mobil web uygulamasından Messenger’ı tamamen çıkarıyor. Daha önceden mobil web üzerinden mesajlaşırken Messenger kullanmaya teşvik eden Facebook artık Messenger uygulamasının indirilmesini zorunlu tutacak.

Google, kaybolan telefonunuzun yerini sadece bir Google aramasıyla bulacak. Google’a ‘I lost my phone’ (telefonumu kaybettim) yazdığınızda size direkt telefonunuzun o anki konumunu gösterecek. Bu özelliğe sahip olmak için öncelikle özelliği buradan aktif hale getirmeniz gerekiyor.

Elon Musk, Code Conference’a konuk oldu. Konuşmayı dinlemenizi kesinlikle tavsiye ederim (1 saat 27 dakika). Konuşmasında öne çıkanlar arasında 2025 yılında Mars’ta yaşamı başlatmayı hedefi, Google’ın Tesla ile rekabet edemeyeceğini ama Apple’ın edebileceğine inanması, robotlar, yapay zeka (Artificial Intelligence) üzerine OpenAI projesi yer alıyor. (TL;DR — 21 başlıkta konuşmasının özeti)

Udemy, 60 milyon dolar yatırım aldı. Udemy bu yatırım ile gelen parayı işe alımda, ürün geliştirmede ve eğitici sayısını, öğrenci sayısını ve kurs sayısını arttırmada kullanacak. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

2015'ten beri 1000 tane kullanıcıyı sahte yorum yapmak yüzünden dava eden Amazon şimdi satıcıların peşine düştü. Para ile ürünlerine sahte yorumlar satın alan satıcılara yakında dava açmayı planlayan Amazon, kullanıcıların bu tarz şeylere başvurmasını engellemeye çalışıyor.

Jeff Bezos, katıldığı Code Conference’daki konuşmasıyla dikkatleri üzerine çekti. Elon Musk’ın fikirlerine benzer fikirleri olan Bezos ağır sanayi gerektiren işlerin uzayda yapılması gerektiğini, ifade özgürlüğünün önemini ve yapay zekanın kullanımının henüz başında olduğumuzu ve ileride çok büyük bir öneme sahip olacağını belirtti. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Jeff Bezos ile 1 saat 20 dakika

Facebook’un yeni yapay zekası DeepText yazdıklarınızın ne ile ilgili olduğunu anlıyor. Durum güncellemelerinizde bahsettiğiniz konuyu biliyor, yaptığınız yorumlarda ne konuştuğunuzu kategorize ediyor. Kısacası ne yazarsanız yazın Facebook artık yazdığınız şeyin ne olduğunu doğrudan analiz edebiliyor.

Facebook Messenger’da bir araca ihtiyacım var dediğinizde sizi Uber’e yönlendirebilir.

Airbnb, ırkçı yaklaşım gösteren kullanıcıyı blokladı. Geçen hafta Rohan Gilkes paylaştığı yazısında Airbnb üzerinden kiralamak istediği evi, ev sahibinin ırkçı yaklaşımı yüzünden kiralayamadığını anlatmıştı. Bunun üzerine Airbnb harekete geçip ırkçı hareket eden ev sahibini banladığını açıkladı.

Tinder, transgender topluluk için daha kullanışlı hale gelecek. Yeni özelliklerin yolda olduğunu açıklayan Tinder CEO’su Sean Rad transgender bireylerin uygulamayı rahatlıkla kullanabilmelerini sağlamak istediklerini söyledi.

Sanatın ve sanatçının pazar yeri iyisahne.com 350 sanatçıya ulaştı.

Tasarımcı ve geliştiriciler arasında köprü görevi gören Zeplin, Windows için beta sürümünü yayınladı.

Kuzey Kore, Facebook klonu olan bir sosyal paylaşım sitesi yayınladı. İlginç olan ise admin panelini bulan 18 yaşındaki Andrew McKean kullanıcı adı olarak ‘admin’ ve şifre olarak da ‘password’ girince admin paneline erişti. Site admini daha sonra kontrolü eline aldı. Siteye şu anda erişilemiyor.

Done for Isaac Asimov’s Foundation trilogy | Michael Whelan

İlgi Çekici Blog Yazıları

Günde birkaç kere ve neredeyse her gün ağlayan Robin, en son bunun kaydını tutmaya başlamış. Neden ağladığını, ne kadar süre ağladığını, ne derecede ağladığını adım adım not etmiş. 589 gün sonunda ortaya inanılmaz grafikler çıkarmış. (Çılgınlık!)

Ağladığı zamanlardaki duygularının frekansları
Webster Fox | Dijital

Yazılım Geliştirme

Haberler ve ilginç blog yazıları

Deco, React Native için yazılmış açık kaynak kodlu (open source) bir IDE. React Native workflow’una uygun bir şekilde component’ların tekrar kullanılabilmesine (reusable component) ve UI’ın gerçek zamanlı (real time) olarak düzenlenebilmesine yönelik olarak hazırlanmış.

Bir zamanlar bir developer veya analist olarak başladığınız kariyerinizde artık yönetim kısmına geçtiniz ve bununla ilgili eğitiminiz veya tecrübeniz yoksa muhtemelen takımı nasıl bir arada tutacağınızı ve işleri verimli bir şekilde nasıl yürüteceğinizi tam olarak bilmiyorsunuzdur. Bill Jordan, ‘The Quiet Crisis unfolding in Software Development’ başlığıyla yayınladığı blog yazısında 28 yıllık kariyerinin yönetim aşamasında neler yapılırsa düzgün sonuçlar alacağını yazmış.

Uygulamanızı rakiplerinizle girdiğiniz rekabette öne çıkarmak ve kullanıcılarınız için en iyi hale getirmeniz için çok fazla efor gerektirmeden yapabileceğiniz birkaç tane yol var. Odak (focus) gruplarınıza önem verin, ilk günden itibaren uygulamanızı optimize edin, kullanıcılarınızı dinleyin gibi 7 tane öneriyi değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Leading to Nirvana | Art Jongkie | Watercolor | Indonesia

Apple (Swift, iOS, watchOS, tvOS, OS X)

Apple, bu hafta Swift 3.0 Preview Release yayınladı. Fakat sonradan bunun bir ‘automated build’ olduğu ve bilgisayar tarafından üretilen bir isimlendirme yüzünden bu karışıklığın oluştuğu fark edilince indirme linkleri kaldırıldı.

Uygulamanızın memory usage’ının nasıl olduğunu merak ediyorsanız veya memory ile ilgili aksaklıklar yaşıyorsanız, Xcode’un Product menüsünden Profile’i seçerek (⌘+I) uygulamanızın memory footprint’ini görebilir ve gerekli önlemleri alarak uygulamanızın memory usage’ının minimimuma indirebilirsiniz. Apple bununla ilgili bir teknik not yayınladı.

UI/UX açısından ayrıntılara takılan biriyseniz veya böyle düşünen bir tasarımcı ile çalışıyorsanız, UITableView’lerde Row Deselection animasyonlarını daha güzel yapabilirsiniz.

Swift Slack’te birisinin Network Activity Indicator’ı en iyi şekilde nasıl manage edebiliriz şeklinde sorması üzerine Curtis Clifton bununla ilgili bir yazı hazırlamış.

Swift’te initialize işlemleri kafa karıştırıcı olabiliyor. Swift’te yapılan defer keyword’ünün init ile kullanılması proposal’ı reddedildikten sonra Basem Emara daha düzgün bir yolu olduğunu paylaşmış.

Objective-C ile yazılmış koda Swift ile devam ediyorsunuz diyelim. Bridging Header kurduğunuz zaman nullability durumlarından dolayı gelen optional’larla başınız belaya girdiyse eğer Daniel Jalkut’un yaptığı hataya siz de düşmüş olabilirsiniz. (TL;DR: NS_ASSUME_NONNULL_BEGIN, NS_ASSUME_NONNULL_END)

CollectionView’lerde UICollectionViewFlowLayout yerine UICollectionViewLayout kullanmanın daha faydalı olduğunu ve Apple’ın da önerdiğini söyleyen Matt Delves derinlere inerek güzel bir örnek hazırlamış.

Swift’te bir API yazmaya başlayacaksınız ama öncelikle fikir sahibi olmak istiyorsanız Dan Tomlinson’ın NSLondon’da yaptığı sunumu izleyebilirsiniz.

Bir constant’ı Shorthand Argument Names kullanarak yapılandırabilirsiniz. İlginç ve akıllıca.

iOS’ten Mac’e geçerken size yardımcı olabilecek bir blog serisinin ilk yazısı ‘App Anatomy’ Mac’teki uygulama yapısını anlatıyor. Şu an ihtiyacınız olmasa bile elinizin altında durmasında fayda var.

God Amongst Men | Ivan Chan | 2016 | Dijital

JavaScript

Eric Elliott, 3 farklı Prototypal Inheritance yöntemini (differential, concatenative ve functional) karşılaştırmış.

JavaScript’e strong typing getirilmesine karşı çıkan James Wright, dilin front-end ve back-end için şu an sorunsuz çalıştığını ve eğer type safe olması gereken bir durum varsa en başından JS kullanılmaması gerektiğini savunarak bir blog yazısı hazırlamış.

NPM’e bu hafta hooks eklendi. Artık npm registry ve package’lardaki değişikliklerle ilgili hooks sayesinde bildirim (notification) alabileceksiniz.

JavaScript kütüphanesi yazmak istiyorsanız eğer birkaç tane ipucuna ihtiyaç duyabilirsiniz. (Spoiler: Documentation yazmayı unutmayın!)

JavaScript ile bir proje yazıyorsanız (özellikle Node.js ile) ‘callback hell’ diye adlandırılan duruma siz de düşmüşsünüzdür. Bundan nasıl kaçınacağınızı Guillermo Rauch güzelce açıklamış.


Bu haftayı Gezi Parkı direnişinin 3. yılında direnişin cesur kadınlarıyla kapatalım. Çok fazla konuştuk, dinledik ve izledik (bazen penguenleri) ve unutulmayacak olan o kadar çok fazla şey var. Ali İsmail, Berkin, Ethem, Mehmet, Abdullah, Mustafa, Medeni, Ahmet hiçbiriniz unutulmayacaksınız!

Yolun düşerse kıyıya bir gün
ve maviliklerini enginin
seyre dalarsan,
dalgalara göğüs germiş olanları hatırla,
selamla, yüreğin sevgi dolu
çünkü onlar fırtınayla çarpıştılar eşit olmayan savaşta
ve dipsizliğinde enginin yitip gitmeden
sana liman gösterdiler uzakta.
Pierre-Jean de Béranger

Eğer yazıyı beğendiyseniz lütfen ❤ butonuna tıklayarak ve paylaşarak diğer insanlara ulaştırın, herkes faydalanabilsin. Twitter ve GitHub üzerinden beni takip edebilirsiniz. Önerilerinizi ve düşüncelerinizi Twitter’da ve/veya yorumlarda bekliyorum. Okuduğunuz için teşekkürler.

Like what you read? Give Candost Dağdeviren a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.