30’dan fazla haftalık bültenlerde karşıma çıkan ve hafta boyu ekranımdan geçenleri teknoloji haberleri, ilgi çekici blog yazıları ve yazılım geliştirme şeklinde 3 kategori altında topladım. Kategoriler arasında bu hafta denk geldiğim ve beğendiğim sanat eserleri sizi karşılayacak.

Teknoloji Haberleri

Haftayı hacking haberleriyle açalım. LeakedSource sitesi 32 milyon Twitter kullanıcısının hesap bilgilerinin ele geçirildiğini duyurdu. Twitter’dan gelen onaylamayla birlikte resmileşen bu hack olayının Twitter üzerinden değil kötü amaçlı bir yazılım ile gerçekleştirildiği düşünülüyor. Twitter hesabı çalınan kullanıcıların hesaplarını dondurulduğunu ve kullanıcılara hesaplarını yenilemeleri için bir e-mail atıldığını açıkladı. (Türkçe🇹🇷)

Mark Zuckerberg’in Twitter ve Pinterest hesapları çalındı. Hesap bilgilerine geçen aylarda olan Linkedin sızıntısı ile ulaşan hackerların elinin altında sizin bilgileriniz de olabilir. Tavsiye olarak Linkedin şifrenizi değiştirin ve diğer hesaplarınızda da aynı şifreyi kullanıyorsanız o hesaplarınızı da güncelleyin. Ben şifre işlemleri için 1Password kullanıyorum. Serdar Kuzuloğlu’nun blog yazısından 1Password ile ilgili ayrıntıları okuyabilirsiniz. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Instagram daha önceden duyurduğu algoritma değişikliğini önümüzdeki ay kullanıma alacak. Yeni algoritma ile birlikte Instagram fotoğrafların paylaşım saatine dayalı sıralamayı değiştirerek, kullanıcıların daha fazla dikkatini çekebilecek fotoğrafları gösterim sıralamasında yukarı çıkarıyor. Algoritmanın teknik ayrıntılarıyla ilgi bilgi paylaşılmamış. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Facebook Zaman Tüneli’nde (timeline) küçük bir değişikliğe gidiyor. Yeni özellikle birlikte Haber Kaynağı’na (News Feed’e) paylaştığınız şeyleri artık zaman tünelinden gizleyebiliyorsunuz. Bu yeni özellik ile birlikte artık paylaştığınız her şey Zaman Tüneli’nizde sizin tercihinize göre yer alacak. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Apple, App Store’daki bütün kategorilerindeki uygulamalara subscription sistemi getireceğini açıkladı. Daha önceden sadece bazı kategorilerde yer alan bu sistem artık App Store’daki bütün uygulamaları kapsayacak. Apple bu sistemden ilk yıl %30, ilk yıldan sonra %15 pay alacak.

Google da Apple’ın bu sistemine karşı önlem almaya ve Play Store ile App Store arasındaki dengeyi sağlamaya çalışacak. Şu anda %30 pay alan Google, bu aldığı payı %15'e çekmeye hazırlanıyor. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Opera, masaüstü tarayıcıları için pil tasarruf modunu getirdi. Yeni gelen pil tasarruf moduyla tarayıcıyı kullandığınızda %40 oranında, üstüne bir de reklam engelleme özelliği ile birlikte kullanırsanız %49 oranında pil tasarrufu sağlamış oluyorsunuz. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Norveç, fosil yakıtla çalışan araçların satışının 2025'te durdurulmasına yönelik karar aldı. 2025 yılından itibaren Norveç’te petrolle çalışan araçların satışı durdurulacak ve sadece elektrikli araçlara izin verilecek. (Bonus: Elon Musk’tan sevinç çığlıkları) (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Larry Page, uçan arabalar üzerine yatırım yapıyor. Bloomberg’in açıkladığına göre yeni kurduğu 2 tane şirket üzerinden uçan arabalara odaklanan Page, 100 milyon doları şimdiden harcamış durumda. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Netflix, insanların dizi izleme alışkanlığının raporunu yayınladı. 190 ülkedeki insanın 100'den fazla diziyi nasıl izlediğini araştıran Netflix, bir dizinin ilk sezonunun 5 günde izlendiğini, bir dizi için günlük ortalama harcanan sürenin 2 saatten biraz fazla olduğunu açıkladı. Başka ilginç ayrıntılar da bulunmakta. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Uber, 30 dakikadan başlayıp 30 güne kadar ileri zamanlı olarak sürüş planlayabileceğiniz özelliğini yayınladı. Artık sabah erkenden kalkıp havaalanına gitmeniz gereken durumlarda anında ulaşabileceğiniz bir aracınız olacak. Önceden ayarlayın yeter.

Facebook, 360 derece fotoğraf özelliğini resmi olarak yayınladı. Mark Zuckerberg de 360 derece özelliğiyle çekilmiş olan bir fotoğrafı paylaştı.

Facebook 360 derece fotoğraf özelliği

Hiri, eposta karmaşıklığı ve doğru yönetilememesi sorununa çözüm getirmeye çalışıyor. Yazdığınız epostalara isimsiz feedback alabilmek, CC’de olduğunuz epostaları ayrı bir grup olarak görebilmek, epostaları TODOlist olarak kullanabilmek gibi güzel özellikler barındırıyor.

Rusya’nın popüler sosyal ağı VKontakte’den çalınan 100 milyon kullanıcı bilgisi 1 Bitcoin’e satışta. VKontakte’den yapılan açıklamaya göre, şu an herhangi bir hack olayının söz konusu olmadığı ve ele geçirilen hesaplar 2011–2012 yılları arasındaki çalınan hesaplar olduğu ayrıca bu hesap bilgilerinin de zorunlu olarak güncellendirildiği bildirildi. Ancak ZDNet, yaptığı araştırmaya göre birçok hesap bilgisinin hala geçerli olduğunu söylüyor. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Forgotten Place | Aron Kamolz | Dijital | 2016

İlgi Çekici Blog Yazıları

Bu dünyada en saçma bulduğum kavramlardan birisi sınır çizmek. Bir düşünceyi sınırlamak veya bir toprak parçasına sınır çizmek ülke ülke bölmek bana mantıksız geliyor. Rachel Nabors da buna değinerek blog yazısında Birleşik Krallık gümrüğünde yaşadığı problemi anlatmış. İnsanlar olarak, bazı insanları dışarıda bırakarak, bazı insanların güvenliğini sağlamaya çalıştığımız bu sistem bence bitik durumda.

Apple’ın Suscription sistemini bütün kategorilerdeki uygulamalara getirmesi bu sistemin şu an var olan iş modelleri üzerinde büyük değişikliklere gidileceğinin göstergesi. Adrian Hon, kendi uygulamalarında bu sistemin nasıl başarıya ulaştığını blog yazısında anlatmış.

Room in the Wall

Yazılım Geliştirme

Haberler ve ilginç blog yazıları

5 tane yeni ‘functional’ programlama diline bir göz atalım. İlginizi çekerse başlamak için tam zamanı. Zira popülariteleri artmakta. Stanza, Nim, Crystal, Nit ve Pony henüz 1.0 versiyonlarına ulaşmamış 5 tane functional programlama dili. Diller ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradadan ulaşabilirsiniz.

Kent Beck, programlamada uzmanlaşmak için sahip olmanız gereken birkaç özelliği ve davranışı Zaman, Öğrenme, Baskın Olma Mantığı ve Risk üzerine gruplayarak sıralamış.

Lost and Found | Henr’k Debner | Dijital |2016

Apple (Swift, iOS, watchOS, tvOS, OS X)

Son zamanlarda App Store’daki değişiklikler herkes tarafından takdir ediliyor. Bu hafta Apple tarafından yapılan açıklamaya göre App Store’a yakın zamanda bütün kategorilere subscription sistemi gelecek. Bundan en fazla SaaS olarak çalışan uygulamaların faydalanması bekleniyor. Bunun yanı sıra App Store’da ‘Ads in Search Results’ (arama sonuçlarında reklam) geliyor. Apple, arama sonuçlarında en başa gelecek şekilde 1 tane ve belirgin olmak üzere reklam olarak bir uygulama gösterecek. John Gruber çok güzel bir şekilde bu değişiklikleri ayrıntılarıyla açıklamış.

Xcode, Swift paketi yüklü bir şekilde yayınlanıyor. Ama yayınlanan pakete sadık kalmak zorunda değilsiniz. Swift’in diğer versiyonlarını Xcode’a nasıl yükleyeceğinizi merak ediyorsanız Peter Witham blog yazısında güzel bir şekilde açıklamış. (Swift 3.0 release versiyonuna ulaştığında bunu doğrudan kullanabilirsiniz)

(BONUS)

Swift şu an Objective-C gibi KVO ve Responder Chain gibi dynamic özelliklere sahip değil. Roopesh Chander, Responder Chain üzerinde durarak Swift 2.2 ile Responder Chain’in nasıl oluşturulabileceğini blog yazısında anlatmış.

UIKonf 2016'nın bütün videoları YouTube’da yayınlandı. 🎉

Main thread ve main queue kavramları bazen karıştırılabiliyor. Her uygulamanın bir tane main thread’i var. Main queue da bu main thread’de sırayla çalıştırılacak task’ları tutan queue. Benjamin Encz, blog yazısında GCD’de yer alan main thread ile main queue’nun karşılaştırmasını yapmış.

Kompleks bir uygulamanız var ve Firebase kullanıyor ama data yapılandırması ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız Rahat Khanna detaylı bir şekilde Firebase Data’larınızı düzgün bir şekilde nasıl yapılandırmanız gerektiğini anlatmış.

Spring | Teresa Oaxaca | Tuval üzerine yağlı boya | 2016

JavaScript

JS++, JavaScript’in eksiklerinden birine yani ‘type safe’ olmamasına odaklanmış bir compiler. Compile time’da type kontrolü yapan JS++ su an patent beklemekte. Ayrıca açık kaynak kodlu da olmayacak.

NodeSource, Node.js’te ES Module’lerinin kullanımıyla ilgili zorluklar ve karmaşıklığın sebep olduğu şeylerden dolayı verilmesi gereken çetin kararlar üzerine Yosuke FURUKAWA’nın Japonca’da yazdığı blog yazısını İngilizce’ye çevirmiş.

JavaScript’te ES6 ile birlikte gelen bir syntactic sugar olan arrow function’ları (=>) hepimiz her yerde kullanıyoruz. Dmitri Pavlutin ise bu sugar’ı nerelerde kullamamamız gerektiğini blog yazısında sebepleriyle açıklamış.

Eric Elliott, JavaScript ile Fibonacci Generator yazarken istemsiz olarak 7 tane şey öğrenmiş. Recursion’dan kaçınmak, generator’ın boyutuna bir limit koyarken bunu parametreleri kullanarak yapmak gibi öğrendiği şeyleri yazdığı blog yazısında paylaşmış.


Bu haftayı senaryosu tamamen yapay zeka tarafından yazılmış başrolünde Thomas Middleditch’in oynadığı bir kısa film ile kapatalım. Günümüzde yapay zekanın çok yol katetmesi bir yandan sevindirici diğer yandan ürkütücü.


Özetleri hazırlarken kullandığım kaynakların listesine buradan ulaşabilirsiniz.


Eğer yazıyı beğendiyseniz lütfen ❤ butonuna tıklayarak ve paylaşarak diğer insanlara ulaştırın, herkes faydalanabilsin. Twitter ve GitHub üzerinden beni takip edebilirsiniz. Önerilerinizi ve düşüncelerinizi Twitter’da ve/veya yorumlarda bekliyorum. Okuduğunuz için teşekkürler.