Google Adwords Video Reklamları Nasıl Çalışır?

Video reklamlar müşterilerinize ulaşmak onlara bir ürününüzü ya da hizmetinizi etkileyici bir içerikle ulaşmanızı sağlayan en etkili reklam modellerinden bir tanesidir. Son yıllarda video içeriklerin artması ve insanların video izleme eğilimleri arttığı için müşterilerinizin ilgisini çekmeniz daha olası hale gelmiştir.

Bu sayede video reklamlarınız müşterileriniz tarafından paylaşılıp viral etkisi oluşturmanız olasıdır. Video reklamlarında en önemli husus; içeriğinizin ilk 5–10 saniyede müşterilerinizin ilgisini çekebiliyor olmanızdır.

Google video reklamlarınız 4 şekilde gösterilir.

  1. Youtube videolarından hemen önce
  2. Google görüntülü reklam ağı sitelerinde
  3. Youtube videolarından hemen sonra
  4. Youtube arama sonuçlarında

Bu dört seçeneğe göre reklamlarınızı konumlandırabilir, reklamını gösterilmesini istediğiniz alanı belirleyebilirsiniz.

Video Reklamlar Nasıl Çalışır?

Videolarınız ilk 5 saniyeden sonra atlanabilir. İzleyiciler video reklamının 30 saniyesini, 30 saniyeden kısa ise tamamını izlediğinde ücretlendirilirsiniz. Yalnızca videolarını izlendiğinde değil herhangi bir etkileşimde(harekete geçirici mesaj yer paylaşımlarını, kartlarını ya da tamamlayıcı banner’ları tıklamak vs) bulunulduğunda ücretlendirilirsiniz.

Google Video(TrueView) Reklam Biçimleri Nelerdir?

1- Yayın İçi(In- Stream) Reklamları:

Videonuz Youtube ve Görüntülü Reklam Ağı’ndaki diğer videoların öncesinde, video oynatma sırasında veya sonrasında görülür. Video reklamınız Youtube’daki videolarda ve Görüntülü Reklam Ağı’ndaki reklam sitelerinde, oyunlarda ve uygulamalarda görünebilir.

2- TrueView Video Discovery Reklamları:

Kullanıcılar Youtube’da arama yaparken ya da Youtube’daki ve web’deki videolara göz atarken videonuzu tanıtabilirsiniz.

Bir görüntüleyen reklamınızı tıkladığında ve videonuzu izlemeye başladığında sizden ücret alınır.

Bir sonraki yazımda Video Reklamlarının optimizasyonu konusunda neler yapılabilir, nelere dikkat edilmesi gerekir gibi sorularını cevaplarını veriyor olacağım.

Sevgiler :)