Google Analytics’i Etkili Kullanmanın Püf Noktaları!

Google Analytics

Tüm dijital pazarlama yatırımlarımızı kontrol edip bu kanalları daha verimli kullanmamız konusunda saltanat süren bir kanal Google Analytics. Genellikle o ne diyorsa doğrudur mantığıyla hareket ediyor ve bu doğrultuda karar alıp kanallar arası optimizasyon yapıyoruz. Google Analytics sadece bir raporlama ya da veri biriktiren bir araç değil. Aynı zamanda stratejik kararlar aldırabilecek, yatırımlarınızı tamamen değiştirebilecek ve şirketin roadmapini belirleyebilecek bir araç, tabi ciddiye alırsan!

Real Time ekranında sürekli vakit geçiren arkadaşlar görüyorum. Zaman geçirin ama zamanınızın büyük bir kısmını başka ve daha derin analizler sunabilecek alanlarda geçirin.

👊Google Analytics’i daha verimli kullanarak bolca içgörü elde edebileceğiniz, performans kanallarını daha verimli hale getirebileceğiniz ve en nihayetinde dönüşüm oranlarını artırabileceğiniz yöntemleri paylaşıyorum.

📌Destekli dönüşümlere değer verin!

Yatırım yaptığınız kanalın satışa olan katkısını yalnızca Acqusiton/Edinme alanında gördüğünüz verilere göre değerlendirmeyin. Bu yapılan en büyük hatalardan bir tanesi.

Online ticarette, çoğu kullanıcı bir web sitesini ilk ziyaretinde ürün satın almaz. Herhangi bir satın alma işlemi için bir siteye birden fazla ziyaretle sonuçlanan bilgi toplama adımları ve ürün ve fiyat karşılaştırma gibi araştırmalar tamamlandıktan sonra alışveriş olacaktır. Bir sitenin başarısına önemli ölçüde katkıda bulunan kanallar olabilir.

Destekli Dönüşümler, resmin tamamını geliştirmeye yardımcı olur, böylece satın altıkları ürünleri nasıl ulaştıklarını anlamlandırabiliriz.

ÖRNEK

Bir kullanıcı bir web sitesi ile 3 ayrı etkileşimde bulunduğunu varsayalım. İlk önce google arama ağı reklamı görür ve siteye yönlenir, ihtiyaç duyduğu bilgiyi alır ve siteden ayrılır. Daha sonra, aynı kullanıcı 30 gün içerisinde Google alışveriş reklamına tıklar ve siteye geri döner ve daha fazla fiyat karşılaştırma yapmak için alışveriş yapmadan siteden ayrılır. Sonunda kullanıcı, web adresini girer ve direkt olarak satın alma yapmak için siteye gider.

Son etkileşimi direkt olmasına rağmen kullanıcı diğer iki kanal ile etkileşim gelmeseydi bu alışveriş işlemi gerçekleşmeyebilirdi.

📌First Click or Last Click

Yaptığınız yatırımların karşılığını daha iyi anlamak ve yorumlayabilmek adına o kanalı hem firt click hem de last click değerlendirmekte fayda var diye düşünüyorum. Örneğin; yıllardır Affiliate Marketing modelinin doğru ve güvenilir ilerlediği konularında şüphelerim vardı taa ki gözlerimle bazı sahtekarlıklar görene dek. Affiliate Marketing’te olay genellikle şöyle oluyor: kullanıcı siteye organic/cpc/direkt ya da başka bir kanaldan yönleniyor ve sepet adımına kadar geliyor, son anda aklına acaba indirim bulabilir miyim mantığıyla kupon sitelerinde indirim kodu aramaya başlıyor ve bir önceki session’ı öldürüyor. Yeni bir session olarak kupon sitelerinden siteye geliyor ve kupon bulamadığı halde alışveriş yapıyor ve Google dönüşümü affiliate kanalına yazıyor.(Hadi canım yemezler, öyle bedavaya komisyon yok!)

Affiliate modelini first click ve last click karşılaştığınızda durum bambaşka bir boyut alıyor.

Affiliate Marketing nedir? En basit tabiriyle yapılan satış işleminden elde edilen ciro üzerinden komisyon alarak ilerleyen bir sistem.

Alert(Uyarı) Mekanizmaları Belirleyin! 🔔

Dijital alanda hedefsiz bir iş yapılmaz. Kervanı yolda gütmeye kalkarsan, biri gelip seni dürter :) Kervan yolda güdülmez! Bu mantıkta olan yöneticiler var. Yöneticinizin ya da sizin belirlediğiniz bir hedef olabilir. Bu hedefe koşmak için neler yapılır soruları kafanızı her zaman meşgul eder ve sizi daha dinamik kılar. Örneğin; ay sonunda 4.000.000 trafik hedefiniz var ve bu normalde aldığınız aylık trafik sayısının yaklaşık bir milyon fazlası.

Genelde trafik hedefi belirlemek ciro ve sipariş sayısı hedefi belirlemekten daha zor olabiliyor. Bunun da basit bir matematiksel formülü mevcut aslında;

Sipariş Sayısı / Dönüşüm Oranı = Trafik

Peki bunun konuyla ne alakası var diyebilirsiniz. Şöyle alakası var: Google Analytics üzerinde custom alert oluşturarak sizin belirlemiş olduğunuz trafik sayısı altında bir trafik websitenize gelirse bundan anında haberiniz olur ve sirenler çalmaya başlar. 🚨 Bu alertü günlük/haftalık/aylık şeklinde ayarlayabilirsiniz.

Bu uyarı mekanizmasının nörobilimiyle çok yakından ilgisi var. Konu beyinsel bir dürtüye bağlanıyorsa yapacak pek bir şeyiniz kalmıyor. :)

Uyarı geldiği anda zihninizde bazı nöronlar devreye girip vücutta çeşitli hormonlar salgılanmaya başlar. Beyin, stress altındayken adrenalin hormonu salgılamaya başlar. Sadece Adrenalin mi tabi ki hayır Noradrenalin hormonu da devreye girer ve bunun sonucunda trafik sayılarına ya direnip savaşmaya başlarsın ya da pes edip kaçmaya.

Custom Alert Nasıl Oluşturulur?

Aşağıdaki ekran görüntülerini takip ederek hemen Alert oluşturmaya başlayın ve ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.

Kısaca custom alert sizi hedefinize nasıl koşmanız konusunda dürtecek bir mekanızma olarakta değerlendirebilirsiniz.

Öncelikle sol taraftaki menüden dişli çarka tıklayın ve View(Görünüm) altında bulunan Custom Alerts seçeneğine tıklayın.

Custom Alert seçeneğine tıkladıktan sonra “uyarı” oluşturabileceğiniz ekran açılır. Öncelikle buna bir isim verin ve hesabınızdaki hangi görünüm üzerinden uyarı mekanizması oluşturacağınızı belirleyin.(Bir mülke en fazla 25 adet görünüm ekleyebileceğinizi de unutmayın)

Ardından bir metrik belirleyin ve değer alanına bir değer atayın. Örnek olarak ben günlük trafik rakamım 200.000'in altına düşerse bu durumdan haberdar olmak istiyorum.

Google Analytics Custom Alert

Bakın burası çok önemli📌Sitenizde arama yapan kullanıcıları önemseyin!

Belki günde milyonlarca trafik alıyorsunuzdur belki de yalnızca 100 adet. Her sitenin ayrı performans optimizasyon eforu ve her kullanıcının ayrı bir değeri vardır. Sitenizde mevcut bir ürünü ya da bir hizmeti arayan kullanıcılar her zaman önemsenmesi gereken kullanıcı segmentasyonudur ve öyle olmalıdır. Belli ki bu kullanıcılar buz parçalarını kıra kıra, belirli bir yolu katederek sitenize ulaşmış, yavaş yavaş funnel’ın son aşamasına gelen kullanıcı tipi diyebiliriz. Bu kullanıcılara Google Ads’te reklam göstererek hem dönüşüm oranınızı hem de ROI’nizi artırmak istemez misiniz?

Hadi hemen sitenizde arama yapan kullanıcı segmentlerini oluşturalım. Nasıl mı? Resimleri takip edin!

📌Kullanıcılar sitenizde ne arıyorlar periyodik olarak inceleyin!

Kullanıcıların sitenizde hangi ürün veya marka grubuna daha çok ilgi gösterdiklerini yalnızca satış raporlarından anlamlandırmak tek başına doğru olmayabilir. Kullanıcılar son 30 günde en fazla “loreal” markası aratabilirler ya da o ürün o dönemde influencer ya da youtube gibi kanallarda yayımlanarak kullanıcıda merak unsuru uyandırmış olabilir. Haliyle kullanıcı sadece o ürünün ne olduğunu merak ettiği için sitenize gelmiş ve arama yapmış olabilir. Bunu anlamın en iyi yolu;

Behaviour →Search Terms raporunu incelemeniz olacaktır. Secondary Dimension ekleyerek öncelikle arama yapan kullanıcıların hangi sayfaya yönlendiğini(Destination Page)bir tespit edin, çok alakasız bir sayfaya yönlenmesi kullanıcıda doğru bir deneyim oluşturmayacaktır. Bu tarafı optimize ettikten sonra E-Commerce metriklerinde iyileşme görülecektir.

Umarım faydalı bir yazı okumuşsunuzdur. Beni www.candurmaz.net adresinden de takip edebilir yazılarımı okuyabilirsiniz. Görüşlerinizi de paylaşırsanız çok sevinirim. :)

Selamlar

Can Durmaz — Dijital Pazarlama

Written by

Sr. Performance Marketing Specialist / Researcher / Digital Analyst / Behavioral Economics / Social Psychology / Digital Marketing / candurmaz.net

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade