Sokaklarda Pembe Balonlar Aramak: Açık Stüdyo Günleri

Şehre dönüşün ardından, ardı ardına gelen tasarım etkinliklerinden belki de en samimi olanı Açık Stüdyo Günleriydi. Şehrin bazı sokaklarında, apartmanların, atölyelerin kapılara asılı pembe balonlar, sanatın en samimi ve en bağımsız etkinliğini işaret ediyordu. 5–7 Ekim tarihleri arasında Heykel, resim, enstelasyon, seramik, fotoğraf, video gibi birbirinden farklı disiplinlerde faaliyet gösteren sanatçılar evlerini, atölyelerini, alanlarını ziyaretçilere açtılar. Toplamda 101 sanatçının işleri birbirinden ayrı 41 farklı mekanda bir harita sayesinde ziyaret edilebiliyor.

Sanatı sergilemek ve bunu bağımsız bir şekilde yapıyor olmanın önem taşıdığı bir dönemde böylesine samimi, yerinde ve yakınlaştırıcı bir etkinliğe şahit olmak mutlu ediyor elbette ancak Açık Stüdyo Günlerinin en önemli özelliği, sanatçıların daha kolay ve bağımsız bir şekilde ağ oluşturmasına katkı sağlamak. Bende açık stüdyo günleri kapsamında, sanatçıların atölyelerini, evlerini ziyaret ederek izlenimlerimi kaleme aldım.

Güneş Acur

Modadaki keyifli atölyesinin salonunu bir sergiye çevirmenin kendisini nasıl mutlu ettiğini anlatıyor. Bağımsız sergilerin, sanatçıların özgüvenine katkı sağladığını, Açık Stüdyo günlerini bu yüzden çok önemsediğini söylüyor. Bugüne kadar sayısız sergide eserleriyle yer alan sanatçı, bağımsız olarak Nadir Baylan, Semih Zeki, Deniz Aktaş, Mehmet Öğüt, Seren Asyalı, Serdal Kesgin, Endam Acer ve Gökhan Deniz gibi sanatçılarla birlikte de “Her Ay 3 Gün” sloganıyla yapılan sergilerin ilkine de ev sahipliği yaptığından bahsediyor ve bağımsız olarak ürettiğini bağımsız olarak sergilemenin önemine vurgu yapıyor.

Şirin bir mekanda kolektif bir sanat stüdyosu X House Project. Birlikte üretmeye, paylaşarak büyümeye ve sanatı, sanatçıyı desteklemeye odaklanıyor. 7'den 70'e herkesin katılabileceği atölyeler düzenliyor. X House Project yalnızca resim değil, plastik sanatlar, ilüstrasyon, dokuma gibi bir çok atölyeye ev sahipliği yapıyor. Açık Stüdyo Günlerinin haricinde de zaten sürekli yaşatmaya çalıştığı Caferağa’da ki şirin atölyesinde çay, kahve içip sohbet etmek isteyen, iş birlikleri yapmak isteyen tüm sanatçıları ve sanatseverleri atölyesinde ağırlamak için heyecan duyuyor.

İrem Hakyemez

Her ikisi de genç ve tutkulu sanatçılar. Bağımsız üretmenin, bağımsız sergilemenin genç kuşak için önemi daha da fazla. Evlerinin salonlarını açık stüdyo günleri için özenle hazırlamışlar, gelen sanatseverlerin hoş sohbetinden ve samimiyetinden oldukça mutlular. Eserlerinin başında bizde hoş bir sohbet ettik. Metin, dijital ağırlıklı illüstrasyonlar yapıyor ve açık stüdyo günlerinin ilk kişisel sergisi olduğundan bahsediyor. Eserlerini derleyip sergilediği bir Fanzin basıyor. Eserlerini ürettiği salonda, ilk kişisel sergisini düzenlemek oldukça heyecanlı. İrem ise hissettiği gibi üreten yetenekli bir sanatçı.

Ziyaret ettiğim stüdyolarda, farkediyorum ki; eser sahibinin, eseriyle ilgili düşüncelerini, onu yaratırken yaşadığı süreci bizzat kendi evinin salonunda ondan dinliyor olmak inanılmaz keyifli bir aktivite. Yaratım süreçlerinde ki yerini, çalışma alanlarında, vedalaşmadığı birer anı olarakta duran eski işlerini görmek, hikayelerini dinlemek samimi duygular hissettiriyor. Bağımsız sergilerin ve bu gibi samimi organizasyonların arttığı, sanatın ve üretimin herkes için bariyerler olmadan paylaşıldığı ortamların artması temennisiyle.

Bu yazı, Art-ı Mekan dergisi Kasım Aralık 2019 sayısında yer almıştır.

Multidisciplinary and Self Employed Designer located in Istanbul. Business Designer and Developer at IoX. www.caneraras.com

Multidisciplinary and Self Employed Designer located in Istanbul. Business Designer and Developer at IoX. www.caneraras.com