2017 Türkiye Şampiyonluk Ligi-Yaz Mevsimi

3 haziranda Şampiyonluk Ligi başlıyor. Peki sezon başlamadan önce takımlarda ne tür değişimler oldu, beklentiler neler? Bu yazı 8 Şampiyonluk Ligi ekibinin “mevcut formları” üzerinden bir değerlendirme yapma amacındadır.

8. Çilekler
 
 Smoke-KonDziSan-uumut-Endz-Kairos

Çilekler büyük bir sürprize imza atarak HWA’yı ligin dışına itti ve Şampiyonluk Ligi’ne adını yazdırdı. Yükselme ligi kadrolarının bel kemiği Rawbin ile yollarını ayıran takım, yabancı damat KonDzisan’ı kadrosuna kattı. Açıkça söylemek gerekir ki Çilekler, ligin en güçsüz ekibi olarak görülüyor. Ligin çaylakları Smoke ve uumut’un harikalar yaratması gerekiyor ki takım lige tutunabilsin. Öte yandan bir süredir sahnede görünmeyen KonDziSan’ın performansı hakkında büyük şüpheler var. Endz-Kairos ikilisi de ligin diğer alt koridor ikililerine oranla daha güçsüz görünüyor. Hal böyle olunca Çilekler için pek de parlak bir tablo görünmüyor.

Sıralama Tahmini: 8

7. P3P Esports

Hioss-Rawbin-Shoshin-Amades-Cognac

Espor dünyasına hızlı bir giriş yapan P3P, kurucularından Theokoles’in de getirdiği ün ile küçük bir sempatiye kavuşmuş durumda. YL boyunca takım formasını giyen LongB ve Crystal da takıma olan sempatiyi arttırdı.

P3P 5’lisi ligimizin vetaranlarının yanına eklenen heyecan verici gençlerden oluşuyor. Ancak veteranların durumu bir muamma. Hioss ve Cognac geçtiğimiz mevsim itibariyle istenilen performansı pek de verememişlerdi. Rawbin ise inişli çıkışlı performansıyla takımını toparlayacak düzeyde görünmüyor; onun liderliği ele alıp takımı yönlendirmesi P3P’in sıralamadaki yerini belirleyecek. Takımda her şey genç orta koridor Shoshin’in performansına bağlı olacak bu tabloda. Yükselme Ligi’ni kasıp kavuran Shoshin’in Şampiyonluk Ligi macerası hepimizi heyecanlandırıyor. Gene de P3P, gerek yetenek gerek sinerji olarak diğer lig ekiplerinin bir adım gerisinde kalacaktır.

Sıralama Tahmini: 7

6. Dark Passage

Broken Blade-Cinkrof-Immortoru-HolyPhoenix-Hustlin

Kış Mevsimi’nde takım en büyük korkularıyla yüzleşti. Playofflara kalamayan yaşlı kurt(kaplan mı demeliydik?) bir de düşme-kalma maçları oynadı. Her ne kadar DP, TT’yi 3–0 geçerek ligde kalsa da gerek takımın, gerek oyuncuların, gerekse de taraftarının özgüveni kırılmış durumda.

Bu kırık özgüveni düzeltecek bir kaç adım attı elbet DP. Koç pozisyonuna eski BJK.OHM koçu ve FNA Analisti Blumigan getirildi. EU LCS patentli Cinkrof ve Hustlin’in gelecek vaadeden performanslarıyla moral bulmaya çalışan takım için asıl müjdeli haber Broken Blade oldu. Galatasaray formasıyla Kış Mevsimi’nde parlayan genç üst koridor, Dark Passage’da kötü gidişe dur diyecek oyuncu olabilir.

Ancak eğri oturalım doğru konuşalım. Takımın Türk veteranları felaket bir sezon geçirdi. Holyphoneix ve Immortoru, oyunlarını bir kaç adım geliştirmedikçe Dark Passage için şampiyonluk “eski ve güzel bir anı” olarak kalacaktır.

Sıralama Tahmini: 3–6

5. Galakticos

Marshall-k0u-SozPurefect-Meân-Rogu

Galakticos Kış Mevsimi’nde genç oyuncuları yabancı veteranlarla harmanlayıp harika bir uyum yarattı. K0u üstün performansıyla MVP ormancı seçilirken SozPurefect ligin en iyi orta koridorları arasındaydı. Buna bir de genç oyuncu Meân’in veteranlara taş çıkartan performansı eklenince takım Kış Mevsimi’nde büyük işler yaptı.

Yaz Mevsimi için ise Galakticos “yumuşak dokuları” güçlendirme amacıyla Marshall ve Rogu takviyelerini yaptı. Marshall tam bir mevsimdir, aldığı ceza sebebiyle, sahneden uzaktı. Rogu ise 2016 TBF’den beri düşen bir grafik sergiliyor. Ancak iki isim de, yerlerini aldıkları oyunculardan daha iyi konumdalar. Aynı takım sinerjisini sağlayıp kendi oyununu oynamaya devam ettikçe Galakticos sıralamada daha üste çıkacaktır.

Sıralama Tahmini: 2–4

4. Team Aurora

Panky-Wisdom-Cheong-Ruvelius-Zergsting

Aurora ligimizin sessiz istikrar abidesi. Takım son üç sezondur güç sıralamalarında en alta konulmasına rağmen Yarı Final görmeyi başarıyor. Ancak bu başarıdan takım pek memnun değil ve daha fazlasını istiyor ki iki ciddi takviyeyle lige başlıyor. EU LCS’ten Wisdom’ı kadrosuna katan Aurora, Kore Yükselme Ligi’nden Cheong’u da Türkiye’ye getirdi. Cheong’un büyük sürprizler yaratacağı konusunda çoğu insan hem fikir olsa da Wisdom ve Panky mevcut performanslarını geliştirmedikçe takım yerinde sayacaktır. Diğer takımların da artabilecek performanslarını düşündüğümüzde takım, istikrarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.

Sıralama Tahmini: 3–6

3. 1907 Fenerbahçe

Thaldrin-Move-Frozen-Padden-Japone

Fenerbahçe Kış Mevsimi’nde Yarı Final oynamasına rağmen ne normal sezon performansı ne de playoff performansı istenilen düzeyde değildi. Takım solo koridorlara tüm sorumluluğu yüklerden, alt koridor ve orman onlara katkı yapmakta zorlanıyordu. Gerçekten de Frozen ve Thaldrin Kış Mevsimi’nin en iyi performanslarına imza atarlarken Padden ve Reach’i hep korkuyla izledi Fenerbahçe taraftarı.

Takım alt koridor ikilisini koruma kararı alırken Reach yerine eski Dark Passage ormancısı Move getirildi. Takım Move’un kötü performansını formsuzluğa değil DP içerisindeki olumsuz koşullara bağlasa da oyuncunun takıma katabilecekleri konusunda büyük bir soru işareti var. Move mevcut form durumuyla Reach’e oranla fazla bir şey katamayacaktır takıma. 1907 kadrosu, Kış Mevsimi’nin tekrarını izletecektir bu koşullarda. Ancak diğer takımların performansına bağlı olarak bu defa Yarı Final o kadar da kolay bir hedef olmayacaktır. Padden ve Move sorumluluk almadıkça yeşil sahalardaki başarılar, Sihirdan Vadisi’ne yansımayacaktır.

Sıralama Tahmini: 3–6

2. CREW

Elwind-Mojito-NaeHyun-Madness-Mocha

Kış Mevsimi finalisti Crew, o finalde gülen taraf olamadıysa bunun ana sebebi tecrübe eksikliğiydi. Wandelbo’nun bireysel hataları ve Mojito’nun takıma oranla geride kalan performansı Crew’un yumuşak noktalarıydı.

Yaz mevsimi kadrosunda takım Mojito’yu tutma kararı aldı. Destek pozisyonuna gelen Mocha ise tıpkı Wandelbo gibi kapalı bir kutu konumunda. Takım geride kalan rollere bir yatırım yapmamış gibi görünüyor. Öte yandan Godbro-NaeHyun değişimi de Crew oyununa büyük bir artı sağlamayacaktır. Her ne kadar LCS patentli de olsa Koreli NaeHyun’un performansı hakkında bir kaç soru işareti mevcut. Elwind’in de küçük bir performans düşüklüğü varken takımı sırtlayacak isim Madness olacaktır.

Oyuncuların mevcut performanslarına ve diğer takımların yükselişine baktığımızda Crew, yerini korumakta zorlanacaktır. Takım finali görmek istiyorsa aksayan yönlerini geliştirmek zorunda.

Sıralama tahmini: 3–6

  1. SuperMassive

Fabfabulous-Stomaged-Naru-Zeitnot-Tolerant

Gigabyte Marines mağlubiyet sonrası takımın oturup düşünmesi gereken çok şey var. Naru gerek normal sezonda, gerek playofflarda gerekse de MSI’da takıma oranla düşük bir performans sergiledi. Öte yandan şok etkisi yaratan Dumbledoge ayrılığı, alt koridordaki “rüyayı” sona erdirdi.

Naru, haritada gezme konusunda sınıfta kaldı Kış Mevsimi boyunca. Koridor aşamasında yaptığı birebir hatalar da buna eklenince, SUP için aksayan bir unsur olarak yer aldı. Ancak gerek diğer takımların güçsüzlüğü, gerekse de SUP’un üstün makro oyunuyla Naru’nun kötü performansı asla sırıtmadı. Ne zaman ki MSI’da işler kötü gitmeye başladı. Naru’nun tat vermeyen performansı dile geldi.

Takım Naru’nun pasif oyununa karşın üstün makro bilgisiyle ligi gene domine edecektir. Öte yandan Fabfabulous, Stomaged,ve Zeitnot hala ligin en iyileri. Ancak gelen yeni destek Tolerant, her biri en az 5 yıllık esporcu olan takım arkadaşlarına uyum sağlayabilecek mi? SuperMassive’in makro oyunu aynı düzeyde devam edecek mi? Diğer takımlar, SuperMassive’e yetişebilecek mi? Bunları zaman gösterecek. Anlık formları ele aldığımızda takım yerini koruyacaktır; sadece rakiplerinin nefesini ensesinde daha çok hissedecektir.

Sıralama Tahmini: 1–2