Avrupa’da nasıl iş yapılmaz

Son aylarda sık sık Türkiye’den bazı şirketlerden birlikte neler yapabiliriz konulu iletişim halindeyim. Bu iletişim talepleri yurt dışına açılmak isteyen cesur kobi hatta kişisel girişimlerden geliyor. Bu büyüklükteki işlerin zorluklarını çok iyi bildiğim için olabildiğince herkesle iletişime geçiyorum ve elimden gelen yardımı yapmaya çalışıyorum. Fakat beni önemli ölçüde kaygılandıran iki konu oldu ve bunlardan bahsetmek istiyorum. Birincisi yeterince olgunlaşmış teknoloji şirketlerinin Türkiye ile yetinmesi ve rahatını bozmak istememesi, ikincisi ise cesur girişimci küçük şirketlerin amatör yaklaşımı.

Önce birincisinden bahsedelim. Türkiye’de B2B iş yapan orta ölçekli teknoloji şirketleri telekom ve finans sektöründen o kadar nemalanmışlar ki, yurt dışına açılma yüküne hiç katlanmak istemiyorlar. Sebebi ise kolaya alışmışlar ve konfor alanlarını terk etmek istemiyorlar, sıfıra yakın riskle çalışmaya da alıştıkları için risk almak istemiyorlar.

İkincisi ise küçük şirketlerin yaklaşımı. Bana gelen ilk iletişim talebi yazılım geliştirme yapan 3–4 çalışanlı bir şirket oldu. Ne yaptıklarını sorduğumda şirket çalışanlarının CV’sinde bulunan bütün yazılım dillerini sayarak, her türlü yazılım geliştirme diye özetlediler.

İkinci şirket ise test otomasyonu konusunda çok kaliteli bir hizmet sunan bir şirket oldu. Ne yapmak istediklerini sorduğumda en iyi yaptıkları iş olan test otomasyonu değil yazılım geliştirme projesi almak istediklerini söylediler. Nedeni ise çok daha ilginç, “oralarda yazılım işi çokmuş, almamız daha kolay olur”. Arkadaş buralarda kuzu şiş de çok satılıyor, onu neden yapmıyorsan yazılım işini de o yüzden yapmamalısın çünkü senin uzmanlığın test otomasyonu, demedim ama demeye getirdim :)

Üçüncü şirket ise bu cevabıyla beni benden aldı; Abi her şeyi yapabiliriz. Tasarım, HTML5 kodlama, medya yönetimi, SEO+SEM vs. Senin neye ihtiyacın varsa çözmeye çalışırız. Ne satıyorsun diyen satıcıdan cevap olarak sana ne lazım almak gibi bir şey.

Türkiye’deki şirketlerin Avrupa pazarı ile ilgili en büyük yanılgıları yapma yetisine sahip oldukları her şeyi satabileceklerini düşünmeleri.

Avrupa’ya ihrac edilebilecek şey network, referans ve tecrübe. Aynı konuyla ilgili birikimi, referansları ve geçmişi olan sayısız şirket sıradayken; birikim,referans ve geçmişinizin olmadığı herhangi bir işi sadece ucuza yapabildiğiniz için Avrupa’da satmanız mümkün değil. Öyle olsaydı bugün Hintli yazılım firmaları dışında hiçbir şirket yazılım sektöründe barınamazdı. Nitekim Türkiye artık ucuz da değil; Polonya, Ukrayna, Romanya gibi doğu Avrupa ülkeleri Türkiye’den daha ucuza istihdam sağlayabiliyor.

Yapabildiğim için satabileceğimi sanmam benim 3 ayımı yedi

Bu söylediklerimin yaşayan örneği olarak kendimi gösterebilirim. Yapmayı planladığım iş olan Behavioral Economics danışmanlığını hiçbir şirkete pazarlayamadım çünkü bu konuda yeterince referansım yoktu. Evet bu konuda alabileceğim en iyi sertifikaları almıştım, hatta bu konuda eğitimler ve konferanslar bile vermiştim. Yani bu işi yapabilme yeteneğine sahip olduğum aşikardı, fakat bu konuda referanslarım yoktu. Ben bu işi şu şirketlere yaptım, sonuçları şunlar oldu diyemiyordum.

Öte yandan birikim ve tecrübemin çok daha fazla olduğu iki alanda; dijital reklam ve agile ürün yönetimi için şirketler beni kendileri buldular. Tek yapmam gereken bu konudaki tecrübelerimi, referanslarla birlikte göz önüne getirmek oldu.

Şu anda hala yapmam gereken bir şey var ve bu da uzmanlık alanı olarak ICAN Consultancy için tek bir alan seçmek. Şu anda pazarın bir bölümü dijital reklam olarak bilirken, bir bölümü de Agile danışmanlığı olarak biliyor.

Sanırım süreç şöyle işlemeli dersem çok da yanlış olmaz;

Yetenek seti geliştirme

Yetenek seti geliştirme — çoğu girişimci bunu zaten yapmış oluyor. Tanıştığım bütün girişimciler, nasıl söylemeli, zehir gibiler. Hatta kendimi karşılaştırdığımda ben yine iyi barınıyorum buralarda, yatıp kalkıp şükredeyim diyesim geliyor :)

Alt küme belirleyerek referans ve tecrübe biriktirmek

Yetenek seti üzerinde bir alt küme belirleyerek referans ve tecrübe biriktirmek — işin bu kısmı en zor kısmı çünkü geleceğe dair bazı varsayımlar ve tahminler yapmak gerekiyor, yani vizyoner olmak gerekiyor. 3 sene sonra işinize yaramayacak bir konuda tecrübe ve referans biriktirmek para kaybetmekten daha fena.

Pazarı test etmek

Pazarı uzmanlık alanları ile test etmek — bunu yapmak oldukça kolay, pazarda odak alanlarınızı doğru yerlerde duyurduğunuzda hangisi ile ilgili ne kadar talep var, projelerin boyutları neler, bu işleri almak için fethetmeniz kanallar hangileri, pazarlama faaliyetleri neler olmalı görüyorsunuz.

Odaklanma

Pazardan alınan dersler sonucunda uzmanlık alanında odaklanma — bunu yapmak için bazı fedakarlıklar gerekebiliyor. Henüz ben de yapamadığım için çok fikrim yok ama buradaki kararı verirken bazı şirketler ikinci bir şirket kurup ikincil odağı ona bırakabiliyorlar. Bu yöntemi izleyen bir arkadaşım riski dağıttıkları ve yönetimde odaklanma sağladıkları için çok iyi sonuçlar elde ettiğini anlatmıştı.

Markalaşma

Odaklanılan alanda markalaşma — bu yapıldığında nirvanaya erişmiş olunuyor. Küçük kar marjlarıyla anlaşmalar yapmak yerine o marka üzerinden yeni mezun danışmanı saati 500$ kiralamak gibi paraya para dememe durumu başlıyor sanırım :) sanırım diyorum çünkü daha oralara ancak uzaktan bakabiliyorum.