Google Algoritma Güncellemeleri

Can Talaylı
Oct 30, 2016 · 2 min read
Google Algoritma Güncellemeleri

Google’ın 2012 yılından itibaren çıkarttığı algoritma güncellemeleri neler ve bu algoritmalar neleri değiştirdi? sorularının cevaplarını sizler için derledim.

Penguin — 2012
Penguin güncellemesi, özellikle link satın alarak ya da Google sıralamalarını yükseltmek için doğrudan link bağlantısı temin etmeye tasarlanmış web sitelerini arama sonuçlarından spamlamaya hedeflenmişti.

Hummingbird — 2013
Hummingbird güncellemesi, tüm önemli semantik ya da anlam konseptleri için önemli bir gözden geçirmeydi. Aramalardaki artan uzun arama sorgu anahtarlarına savaş açmak için görücüye çıkarılmıştı.

Pigeon — 2014
Pigeon güncellemesi, bazı yerel sonuçları değiştirmek, yer işaretlerinin nasıl idare edileceğini ve yorumlanacağını nitelemek için çarpıcı bir şekilde yerel SEO’ya odaklanmıştı.

Panda 4.1 — 2014
Google, algoritmik bir bileşen içeren önemli bir diğer Panda güncellemesini duyurdu. Aramalara olan etkisi yaklaşık %3–5 olarak tahmin ediliyordu.

Penguin 3.0 — 2014
Google bir diğer Penguen yeniliğini duyurdu. Bu güncelleme beklenenden daha küçük bir etki gösterdi. (<1% ABD/İngiltere arama sonuçları etkilendi)

Mobile Friendly Update — 2015
Google, kendi Google Webmaster Blog’unda resmi bir güncelleme duyurusu yaptı. Bu değişiklik dünya çapında tüm dillerdeki mobil aramaları etkiledi ve mobil arama sonuçlarında önemli bir etkisi vardı.

Panda 4.2 — 2015
Bir diğer Panda Güncellemesi resmi olarak duyuruldu. Bu defa tek fark oldukça yavaş bir halka açıklanma idi ve aylarca sürdü.

RankBrain — 2015
Google, makine öğrenmesi ve daha iyi arama sonuçları elde etmek için yapay zeka kullanan, RankBrain adı verilen yeni bir sıralama kriterini tanıttı. Bu, tüm dilleri kapsıyor ve Google’da daha önce görülmemiş günlük arama sorgularının %15’ini esas olarak kullanıyordu.

Unnamed Update — 2106
Google bir güncelleme tanıttı fakat detaylar oldukça üstünkörü durumdaydı. Sadece, “Çekirdek Algoritmaları Güncellemesi” olarak doğrulandı.

Penguin 4.0 Real Time — 2016
İki yıllık bir aradan sonra, Google Penguin 4.0’ı görücüye çıkardı. Bu, Penguen’e ait gerçek zamanlı çalışan ve daha kapsamlı olan son güncelleme. Link satın alan ve kullanıcı odaklı olmayan web sitelerini Google bu güncelleme ile cezalandırmaya başladı.

Kaynak: https://www.cantalayli.com.tr/google-algoritma-guncellemeleri/