Benim ne yaptığımdan sanane ki

20.yy’dan önce, özellikle 17.yy’da ortaya çıkan bilim insanlarına, sanatkarlara baktığımda çoğunun merak ettiği cevabı bulmak için verdiği uğraş hayatına mal olmuş. Tek bir elementin yapısını anlayabilmek, tek bir hastalığa çözüm bulabilmek, tek bir bitki türünü tüm hatlarıyla inceleyebilmek veya aklındaki düşünceleri en doğru metotla nasıl dışa vurabileceğini anlayabilmek için her yaşını adamış. Amaçları da hiçbir zaman buluşu yapıp yüzyıla damgasını vurmak değil, o sırrı aydınlığa kavuşturmak olmuş. Merak duygusu uzun süre tazeliğini koruyarak yapılan uzun çalışmalar onların aynı zamanda popüler olmasını da sağlamış.

Popüler olmanın arkasında yatan nedenin böyle kutsal bir uğraş olduğunu anlayamayan kimi gerzeklerin hemen popüler olabilmek için artık son buluş olan Facebook’u kullanmakta hiç çekinmediği barizdir. Kendini arkadaş listesine önemli bir şahsiyet olarak tanıtlamak için paylaşılanlar, aldığı her beğen tıkında doğumda oksijensiz kalan bünyeyi bir basamak daha kabartır. Topluma hiçbir katkısı olmayan bir bünyenin normalde kendi popüler olma egosunu tatmin etmek için var olan fiziksel güç gösterisi ve parasıyla onlara çevrilen gözlere artık yeni bir buluş olan Facebook da eklenmiştir. Fiziksel ya da maddi bir abartın yoksa bu üçüncü yola her zaman başvurabilirsin artık.

Fakat bu yeni yol da seni farklı düşüncelere sahip yeni bir arkadaş grubuna eklemlemeyi maalesef beceremez. Günlük hayattaki düşüncelerinle seni popüler sanan çevren, sanal alemde de aynı kişiler olarak kalır. Her ne kadar ulaşılabilirliği daha kolay hale getirse de Facebook, toplumdaki farklı yetiştirilme tarzlarına sahip bireyleri ortak bir amaç için birleştirebilmede (gereksiz milliyetçi duygular ve dini inançlar hariç) başarılı olamamıştır. Sokakta iki ayrı grubun erkekleri birbiriyle karşılaşınca kavga çıkarma ihtimalleri ne kadar yüksekse, gruptaki erkeklerin Facebook ortamında bir araya gelmesiyle de aynı kargaşa ortamı doğmaktadır.

Bir entelektüel grup diğeriyle fikir alışverişinde bulunamıyorsa, farklı dinlerdeki kişilerle bir fotoğrafa sokak ağzına dönüşmeden medeni bir tartışma ortamı yaratılamıyorsa, kısacası egolar hala törpülenememişse, keşfedilen icat/ortam ne kadar kaliteli olsa da bir boka yaramaz. Çünkü herkes kendi fikirlerine sarılmaya ve diğerlerinin ne anlatmak istediğini anlamama ısrarına devam eder.

Farklı yaşamları, çekilen farklı sıkıntıları hiç alakası olmayan başkalarına en etkileyici biçimde aktarabilmek için filmler ve kitaplar canla başla savaşır. Tek kutsal amaç, ortak empati yeteneğinin kurulabilmesidir. İşten çıkıp geldiğinde salonunda ayak ayak üstüne atarak, İran’daki kadınların verdiği mücadeleyi bir film sayesinde tüm benliğinle hissedebilirsin ya da akıl hastanesinden yeni çıkmış yan komşumun bir de her gece eve serhoş gelen kocasıyla nasıl başa çıktığını sana bir kitap yazarak anlatabilirim. Ama bu tür farklı yaşamlara merakın olmazsa ne o film ne de benim kitabım sana ulaşamaz, boşlukta kaybolur. O yüzden toplumdaki ortak empati kurabilme yeteneğini geliştiremeden yapılan her türlü çalışma aynı entelektüel çevrenin ilgisiyle sınırlı kalır. Bu durum da ortak fikirlerle kurulmuş kaliteli örgütler kurma isteğini sadece ütopya düzeyinde bırakır.

Tıp öğrencileri kadavrayla ilk temas ettiklerinde bayılacak düzeye gelmeseler dahi mutlaka olumsuz etkilenirler. Ya da doktor, hastanenin acil servisinde karşılaştığı ilk kritik vak’ada heyecanını dizginleyemez. Ama zamanla bu tip durumlara alıştıkları için daha olgun tepkiler vermeye ve daha profesyonel tedaviler uygulamaya başlar. Alışmak bu demektir. Ama biz alışmayı en kötü hale sokarız. Dertlere alışmak, tüm gün çalışmaya alışmak, koca dayağına alışmak… Alışarak vurdumduymaz hale gelmişiz demektir. Bırakın az önce bahsettiğim empati yeteneğini geliştirmeyi, toplumsal yapıları temelden sarsan sorunlar dahi tekrarlandıkça sanki önemsizleşmiş hale bürünür. Pakistan’daki, Irak’taki, İran’daki, Suriye’deki savaşları, çocukları gözleri önünde öldürülen anneleri gördükçe doğru şeyi yapabilmek için daha fazla mücadele etmemizi sağlayacak iç dinamiğimizi arttırmak yerine sadece birkaç saniyelik üzülmelerle karşılık veririz. Ertesi gün minik bencil amaçlarımızla bezenmiş her şey yolunda devam eder. Her gün bir patlama haberi haberi, her gün doğal afetler, zaten her gün olduğu için kanıksanır hale gelir. Her görsel ve yazılı paylaşım giderek daha az ilgi toplayarak belli bir süre sonra da unutulur. O acıyı kendimiz yaşayana dek de bir daha hatırlamayız. Bu bencilliğin daha üst noktası olabilir mi?

Giderek daha kısa zaman aralıklarında tüketilen teknolojik gelişmeler aynı yanılsamayla duygularımıza da işliyor. Okan Bayülgen’in Ağır Roman’ındaki ‘Madde mi ağırdır yoksa mana mı?’ sorusunun cevabı ortada değil mi?

En güzel anlarımızı ölümsüzleştirip sonsuza kadar yaşatmak istediğimiz an’larımızı fotoğraflardık. Uzun yıllar sonra yeniden gün ışığında kendimize, o arkadaşlarımıza, o zamana bakabilmek güzel zamanları anımsayabilmek için fotoğraflardık. Şimdi hangi fotoğrafı böyle bir amaç için çekiyoruz ki? Tek istediğimiz, güzel/yakışıklı çıkmış bir poz ve hemen akabinde kıskananları çatlatmak için paylaşılan bir fotoğraf. An’ın kıymeti yok olmuş bir şekilde.

Ben mi abartıyorum yoksa gerçekten böyle mi? İktisattaki azalan verimler yasasındaki gibi, arkadaş sayımız arttıkça onlara verdiğimiz değer de farklı bir boyut alıyor. Hababam Sınıfı gibi kocaman arkadaşlıklar varken şimdiki arkadaş grupları bile küçücük bir sınıfta ikili-üçlü kliklere dönmüş durumda. Birbirinin arkasını kollayan, ona yapılan haksızlığı kendine yapılmıştan ayırmayan güçlü bağlar, yerini birbirinin dedikodusunu yapan, birbirini çekemeyen arkadaşlar almış durumda. Herkes sadece herkesin ne yaptığını merak ediyor ve daha ilgi çekenini kendisi yapıp sivrilmek istiyor. Bu kadar.

‘En ilgi çeken’ kişi olmanın gerçek mutluluk olmadığını anlayabilmek için, daha başarılı olmak değil de biraz da yalnız kalarak kazanılan deneyim ve düşünceler olması gerektiğini bazen birilerinin bize hatırlatması gerekiyor.