Üçüncü parti lisanssız kablolara izin verilmemesinden Apple’ın planlı eskitme yapıp cihaz katli…
Mert Bulan
1

Mert Bulan, mesele 3. parti lisanssız kablolara izin verilip/verilmemesi değil. Apple lisanssız kablolara defakto izin veriyor, izin vermek zorunda. Fiziki olarak yeni durumda, gayet güzel çalışan kabloların bir anda, durup dururken, bir işletim sistemi güncellemesi sonrası işlevsiz kılınması mesele. Ayrıca işlevsiz kılınan kablonun lisanslı olup olmadığını da bilemiyoruz. Kimi görece daha pahalı kablolar da bu dertten muzdarip olabiliyor. Apple eskiden de kabloyu kullandıktan bir süre sonra “bu aksesuar bu cihaz için uyumlu değil” uyarısı veriyordu. Artık nedense bunu da yap(a)mıyor. Yazıyı okuduysanız, söz konusu kablo ile şarjda olan cihazın iOS güncellemesinden hemen sonra kabloyu reddetmesi, kablonun ise başka bir iOS 9.x cihazda hala tıkır tıkır çalışıyor olmasını başka nasıl açıklamamızı bekliyorsunuz? Bir izahınız varsa duymak isterim. Ha adamın kendi ekosistemi, ister izin verir ister vermez diyorsanız, sıkıyorsa bir zahmet bunu en başından yapsın. Lisanssız yan sanayi kabloları hiç çalıştırmasın, bakalım, iPhone satışlarını nasıl etkiliyor?

Özellikle otomotiv sektöründe uygulanan ve AB müktesebatının temel yapı taşlarından biri olan Blok Muafiyeti yedek parça ve aksesuarlarda bu tür lisans zorlamalarını, garanti kapsamı dışında bırakma girişimlerini engelliyor.

Bu benim açımdan bir planlı eskitme. Bunu yapmayı düşünen şirket de karanlık tarafa geçmiştir. Ayrıca bu yola girerek, lisanssız lakin standartlara uygun aksesuarlara çaktırmadan planlı eskitme uygulayan bir şirket bunu kendi ürün, yazılım ve hizmetleri için de pekala uygulayabilir.

Cem.-