Doğarken ağladı insan

Yaklaşık yirmi senedir insanları dinliyorum. Kötü bir dinleyici, kusursuz bir tavsiye simülatörüyümdür. Neredeyse Adem’in yerküreye adım attığı günden bu güne aynı dertlerden muzdarip insanlar. İnsanlığın sorun yaratma uğraşı aslında kendisiyle olan çekişmesinden değil başka insanlara olan takıntısından gelir. Adem’in dertler silsilesi Havva ile başlamış, Marie Antoinette eşi ile kavgaları sonucu denizi hiç görememiş, annem babamla eş olduktan sonra beni doğurmuştur. Kuruca bir ‘başkalarını boşversene, önce kendinle alakalı problemlerini hallet’ üstüne kurulmuş tavsiyeler her zaman sonuç verir o yüzden.

Birilerinin derdi vardır. Herkesin derdi vardır. Gelip bana anlatırlar, cevap vermesem bile anlatırlar. Sanırım bu bir çeşit rahatlama. insanlar kendileri hakkında bir şeyler anlatmayı, kendileriyle ilgili bir şeyler duymayı çok severler. Astroloji denen nane buradan peydah oldu sanırım. Bir zamanlar kendime mesih yakıştırması yapmamın sebebi de bu zaten.

Kendi sorunlarımı bile çözemezken başkalarının dertlerini çarmıh yapıp sırtımda taşıyorum. Modern İsa’yım diyorum kendime. Arada böyle salakça ama katiyyen lüzumsuz olmayan benzetmeler yaparım. Odanın tavanındaki şekilleri de insan yüzlerine benzetirim. İnsan yüzlerini ise başka şeylere benzetiyorum. Değişik bir algı biçimi sanırım bu da.

****

Büyümek istemiyorum. Zaten bir türlü büyüyemedim sanırım. Hala powerpuff girls dondurma kutsalım, beyblade oynanan tepsi mabedim, ökkeş balıkta da en sevdiğim kitaptır. *Ökkeş dosyası sonra tekrar açılmamak üzere burada ilelebet kapatılmıştır.

On sekiz yaşıma kadar henüz küçük olduğumu düşünürdüm. Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştaydım, ama emrimde ordu yoktu. Abim de yoktu. Abim olmadığı için mahallede hep dayak yiyordum. Bir sabah uyandım ve “ulan ben büyüdüm galiba” dedim. Ondan sonra büyümekten vazgeçtim.

****

Adamsın öbeği türedi bir de. İlk kim kullandı nasıl çıktı bilinmiyor, misal babam hiç kullanmıyor. Galiba 90 nesline ulu güçler tarafından vahyedildi ve iletişim ağının %48'ini oluşturması için cümlelerimizin arasına konuşlandırıldı.

İyi halt yedin orospu çocuğu demek yerine adamsın kardeşim deniyor, ilginç ayakkabılar giyip bir çizgiden top geçirmeye çalışan 22 insandan biri amacına ulaşınca ona adam deniyor, kısa pantolon giyip bayrampaşa edebiyatı yapınca adam oluyorsun. Denk gelen bir konuda kadın hakkı savununca ibne oluyorsun. Toplum normlarını uzaktan inceleyen alelade bir insan, Türkiye’de ibnelik müessesesinin erkeklikten üst klasman medenilik olarak algılandığını düşünebilir. Lakin ki öyle değildir.

Adam olmak istemiyorum. Çünkü adam olanların neler yaptığını görüyoruz.

****

*Tenis toplarını çok seviyorum, mavileri çıktı bir de onlar hariç. Mavi rengi çok severim, ama tenis topu dediğin yeşil olur, geç saatte de dışarı çıkmaz.

*Balıklar ekosistemde yer almasa da olur bi ara boş zamanımızda bütün balıkları yok etsek bir şey değişmez bence. Vahşet dolu bir cümleydi, zaten sadece ekosistem kelimesini kullanmak için kurdum bu cümleyi. Ekosistem çok güzel kelime, savunacağız.

*Balık deyince geldi aklıma, çipura levrek kefal diye balık türleri yok. Bu üçü de aynı balık. Sosyal sınıflar oluşsun ve herkes farklı balık yediğini zannetsin diye oluşturulmuş bir düzen ama sadece balıklar üstünde çalışıyor. Hamsi de yavru balık bu arada.

Göbek bağımın kesildiğini düşündükçe uykularım kaçıyor, belki de bu yüzden doğarken ağladım.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.