HUKUK OKUYORUM

Bu yazının arka planında çalan şarkı Pinhani-Beni Sen İnandır’dır. Ancak bir takım milli duygularla İzmir Marşı dinleyene -Konya hariç, orada söylenmiyormuş öyle diyolla- ve bir takım şirazesizliklerle Arka Sokaklar Hüsnü vurulma sahnesi müziği dinleyenlere de bir şey demiyorum.

Kimseyi Pinhani dinlemeye ikna edemem pek tabii. Zaten ünlü düşünür Rousseau’ya göre ‘İnsanın özgürlüğü, istediği her şeyi yapabilmesinde değil, istemediği hiçbir şeyi yapmak zorunda olmamasındadır.’ veya başka bir özgürlük emektarı Nil Karaibrahimgil’in de dediği gibi ‘Ben özgürüm.’

Nil Karaibrahimgil. Soyadın hakkında yapılabilecek her geyik yapılmış olmasına rağmen halen soyadının zorluğunu aşamıyorum. Bazen hiç bitmeyecekmiş gibime geliyor. Karaibrahimgil. Yazarken 21 yaşında hala sertleşmemiş olan bıngıldağımın sızladığını hissediyorum.

****

Saat 22.06 itibariyle günün geçirdiğimiz 22 saatinde ‘Moruk ben kitaptan uyarlama filmleri sevmiyorum, kitapla aynı tadı vermiyor.’ cümlesi kaç kez kurulmuştur acaba cevabı ben biliyorum tahmin etmeyen kalanını okumasın. 10 milyon 139 bin 156. Akdeniz, Ege ve Marmara Bölgeleri’nin genç nüfuslarını topladım dümdüz. İç Anadolu kitap okumuyor ( Nasıl tespit ama kafamın bana göre sol arka köşesini zımparalamam gerekti bu tespit için )

Yukarıdaki cümlenin neresine nokta koyacağımı bilmediğim için koymadım. Eğer şuan homurdanan manyaklar da varsa onlara da diyebilecek bir çift lafım var: KEŞKE ŞEHİTLERİMİZ İÇİN DE AYNI HASSASİYETİ GÖSTERSEYDİNİZ.

Haklı çıkamayacağımı anladığım bir tartışmada keşke şehitlerimiz için de aynı hassasiyeti gösterseydiniz argümanını kullanarak muhatabımın algısını dağıtırım. Eğer karşısı aman vermeden bana saldırmaya devam ediyorsa son hamle olarak HER ŞEY OLDUN BİR TÜRK OLAMADIN diyerek kendisini ekarte ederim. Evinizde denemeyin, ben dayak yemeyi bir tutku olarak gördüğüm için boş konuşabiliyorum.

****

Sana inceden yanığım ama acelesi yok. Aynı anda içinde kaç kadın yaşatıyorsun bilmiyorum ama hepsine yanığım.

****

Giydiğim atlas (??)

İğneler batmaz ( tm )

Yar bensiz yatmaz ( ee? )

Hacı cavcav ( ¿ ¿ )

Oh canıma değsin ( noldu aq? )

Sinan Yılmaz’ın nadide eseri Şişeler’in travmasını atlatabilen aşağıdaki bölüme devam edebilir.

****

Butiklerin yayılım gösterdiği sokaklardaki ve pasajlardaki dükkanların dilimize kazandırdığı kültür hazinemizin nadide parçası bir kelime var: Genç işi. Butik sahibi eğer bir kazaktan,monttan genç işi diye bahsetmişse o ürün=papiçülo.

Ülkemizdeki gençlik algısının bu denli küçülmesinden çocuk gelin sorunsalına hızlı bir geçişi kimse öngöremeyeceği için yazının kalan kısmını butik sektörüne değil bu konuya ayıracağım. Zaten butikçilik de bitti AVM’ler çoğalalı. Aha bu tespit de bugün 68 milyon kusur kez yapılmıştır ( Yukarda verdiğim genç nüfus sayısını basit bir hesaplamayla türkiye nüfusundan çıkardım.)

Çocuk gelin sorunu, kadına şiddet, tecavüz-taciz, kadın cinayetleri. Bunlar hakkında tonlarca kitap, yazılmış binlerce makale, girilmiş milyonlarca haber metni bulabiliriz. Ancak tarihini Batı aydınlanmacılığı ile değil Ortadoğunun karanlığı ile beslemeyi tercih etmiş bu toprakların yetiştirdiği verimsiz mahsüllere ‘Aynı şeyi anana bacına yapsalar nasıl olur?’ dışında anlayabilecekleri bir önerme geliştirmeyi halen başarabilmiş değiliz.

****

Sonraki yazıya kadar: Japon yapıştırıcı neden kutusuna yapışmıyor?

-Ödevi babanıza yaptırmayın.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.