Pardon şal alabilir miyim?

Düdüt.

2011 yılının yeteri kadar serin olmayan ancak Antalya-Ankara otobüs yolculuğunun Gölbaşı açıklarında başlayan çirkin bebek ağlaması kadar da bunaltıcı olmayan bir ilkbahar ikindiniydi. -Hava 27 dereceydi demek ne kadar uzatılabilir sorusunun cevabı yukarıdadır, tabletten okuyanlar için ekran dönüyorsa aşağıda da olabilir.- Hava 27 dereceydi. Damacana pompasından su doldururken aşırı yüklenmeden pompayı patlattım. Suyun yüzüme çarpmasının şiddetiyle vefat ettim. Katillerim aranızda.

Hayatıma Hain Damacana Pompası Pususu olarak geçen bu olay doğmaktan sonra başıma gelen en büyük yenilgi olmuştu. Damacana, seni aşamadım dostum, beni alt ettin. İnsan beyni baş edemediği stresi yok sayar. O günden bu yana suyumu yalaktan eğilip yalayarak içiyorum, bir damacana gördüğümde aniden yere çömelip geçmesini bekliyorum.

****

Geleneksel ikinci bölüm giriş cümlesi unutması. Konuşurken diyeceklerimi unutunca diyeceğim ilk kelimeyi tutturana kadar aklıma gelen şeyleri rastgele sıralamaya başlarım. Şifonyer, Yüce Honos, mikrofiber yer bezi, kuyu köpek.

Bunlar işe yaramadığında yapılacak yegane şey ise havadaki nemin varlığından dem vurmaktır. Hayatında bir kere olsun bile ‘Nem çok ya nem olmasa’ öbeğini cümlesine serpiştirmiş olan kişiler ekseriyetle sabahları denize gitmeye bayılan kişilerdir.

Bu kişiler sabahları denize giderler; deniz çıkışı tüm akrabalarına, asker arkadaşlarına, gün arkadaşlarına bazen de kavga edip yollarını ayırdıkları eski ev arkadaşlarına ‘Deniz bu sabah çok güzeldi, çarşaf gibiydi.’ mesajını kendinden emin bir şekilde yollarlar.

Eğer yüz yüzeyseniz ‘Çarşaf gibiydi yav’ derken gözlerindeki ışıltıyı göreceksiniz.

****

Friends bok gibi dizi. Limonata leş gibi içecek. Harvey Specter’a transit çarpıyor.

****

GORA’daki Erşan Kuneri’nin ismi Sean Connery’den geliyormuş insana ilk duyduğunda iyi bilgi he dedirtip sonradan ağızda bir mayhoşluk bırakıyor bu info. Bu hislenmeyi en son tesbih savaşı başlatma suçu yüzünden hüküm giyip kovulduğum kuran kursundan eve dönüşte yaşamıştım. Savaş keyifliydi, hüküm tat kaçırıcı.

Kuran kursundan kovulmanın cehennemsel bir yaptırımı olup olmayacağını düşünerek geçirdim o yılımı. En büyük günahım bile değildi oysaki. Artık cehenneme gideceğime inanıyordum. Ruhumu şeytana satmıştım.

****

En büyük günahım dosyasını açıyorum, only god can caç me. Sınıf temsilcisiydim, ilkokul yılları. Daha gövdemin oluşmadığı zamanlar. Tasolarımın sayısını düşünmek için bulunan koca kafam ve okul çıkışı eve koşmama yarayan bacaklarımla birlikte bir bütünü oluşturuyordum.

Genellikle cuma gününe koyulan beden dersleri bizde pazartesi günüydü. Program açıklandığında sınıfta aaa ne güzel lan bedeni hiç beklemeyeceğiz diye bi çıkışta bulunmuştum. 19 yaşıma kadar bu çıkışta haklı olduğumu düşündüm. 19 yaşımdan beri hiçbir şey düşünmüyorum.

Temsilci olduğum için beden derslerine sınıf defterini getirme sorumluluğu benim on dört santimlik omuzlarımın üstündeydi. Pazartesi sabahı ilk ders. Defteri müdürün odasından alana kadar bizim sınıf aldım verdimle takımları belirlemiş, kaleleri seçmiş olurdu. Futbol oynamayanlarla birlikte futbol sahasını izleyerek basket oynamak zorunda kalırdım. Futbol sahası izleyerek basketbol öğrendim. Sınıfın basketbol duayeniydim artık.

Bir sene sonrasında yükselişe geçen basketbol trendiyle birlikte kimse futbol oynamıyordu artık. Ben de futbol sahası dışında izleyecek bir şey bulmuştum artık. Basketbol sahası. Artık herkes basketbol oynuyordu ve ben yine takımların kurulmasına geç kalıyordum. Sınıflar arası turnuvada hem oynayıp hem de takıma koçluk yapıyordum. Steps ne demek bildiğim için beni koç yapmaya karar vermişlerdi.

Ben, o maçta babasını kendisini izlemesi için getiren Halil’i hiç oyuna almadım. Maç sonu el ele eve geri döndüler. Özür dilerim Halil. Keşke steps ne demek hiç bilmeseydim. O gün bana hiçbir şey demedin Halil bu beni daha çok yıprattı. Bana bir şey desen de seni almayacaktım ama denemedin. Ne demiş Tezer Özlü:

‘Dünya nasıl olması gerekiyorsa öyle, kendini kurtaramayanı hiç kimse kurtaramaz.’

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.