Maymun iştah!?

Hayattan, yaptıklarımdan beklentim ne? Neden yapıyorum? Sanırım bu sorularla çok mesai harcadım, daha da harcarım. 20 yaşındayım nüfus cüzdanına göre. Ama kabullenmiyorum, ben 19’da kaldım. 20 gibi hissetmiyorum. 20 yaşında insan nasıl hisseder onu da bilmiyorum.

Her zaman sevdiğim işi yapamayacağımı biliyormuşum da kendime bu gerçeği hiç söylememişim. En sevdiğim işin içinde bile bazen sevmediğim yerler olunca anladım.

Ben de yapmak istediklerimin bir kısmını buraya yazmak istedim. Bazılarını yazamadım. Birinci olan, en önceliklisi ve tamamlamadan diğerlerine bakamayacak gibiyim.

Oturup hayatımdaki değişkenleri ve risk faktörlerini pek hesaba katmamaya çalışarak kendime yıllık yapılacaklar listesi hazırlamaya çalıştım. Mücbir sebepler olmadıkça hepsini yapıp, burayı güncelleyeceğim.

1) Mümkünse İstanbul, Ankara veya İzmir’de oku.

Ne denizi, ne de büyük şehir(beton yığını) oluşları ilgimi çekiyor oraya bir açıklık getirelim.

Ekleme: Matematik okuyacağım.

“ Kural; gerçek doğasını, bilinen tüm rakamları aştığı, zamanın ve mekanın ötesine geçtiği zaman yaşayabileceğini bilmesiydi.”

Sevdiğim insanlara yakın olmamın iyi hissettirdiği gerçeği ve imkanların fazla olması.

Seneye ne olur bilmiyorum fakat 19’umda sorunlarla uğraşıyor olmaktan, anlayabildiklerimi paylaşmaktan, yeni bir şeyler üretebilmek ve öğrenmekten çok hoşlanıyorum. Öğrenilecek ne çok şey var.

2) Linux Yaz Kampı

Kamp için kullandığımız yazılıma 2 feature ekleme hayalim var. Bunlardan birisi yoklamaların alınması diğeri ise eğitmenlerin konaklamasını organize etmekle alakalı. Aslında 3 feature daha var fakat sınavdan sonra kampta kullanılabilir halde olması için hayati öneme sahip bu ikisi üzerine enerji harcayacağım. Sanırım yoğun tempodan keyif aldığım tek dönem burası olacak. Umarım tek olmaz.

3) Kitap, kitap, kitap.

Şu sıralar okumak isteyip okuyamadığım kitaplar epey birikti. Özellikle Proust okuma isteğiyle dönüp dolaşıyor, sepeti doldurup sipariş vermekten vazgeçiyorum.

Ayrıca Psikoloji okuyan arkadaşlarımın notlarına tünemeden durduğum söylenemez.

4) Yurtdışı

Avusturya , İsviçre, İngiltere’deki akrabalarıma Türkiye’den fındık götürmeyi planlıyorum. Fatih de çay istedi. Ardından Avrupa’yı iyice gezmek aklımda. TL’nin giderek değer kaybetmesinden gerçekleşmeyebilir.

5) Özgür Yazılım Projelerine destek

Kamp yazılımı başta olmak üzere en azından iki projeye katkıda bulunmayı planlıyorum. Çeviri çalışmalarına da hobi olarak dalacağım.

6) Nesin Matematik Köyü

Nesin Matematik Köyü’ne gidip Matematik’le ilişkimi ileri seviyeye taşıma isteği geldi.

7) Savox SearchCam

Savox’un (CON-SPACE olduğu zamanlar) can yakan pahasından yola çıkıp yaklaşık 5 yıldır küçük küçük ilerlediğim, oturup doğru dürüst zaman ayırmadığımdan bir türlü bitemeyen projeyi bitirmenin zamanı geldi.

8) Satranç ve Go

Satranç antrenmanlarına ara vermek pek olmadı. En azından haftada bir oyun oynamak lazım. UKD’yi 1800’e çıkartma hedefiyle. Go’yu da deneyimlemek istiyorum.

9) Mızıka

Sanırım bir müzik enstrümanı çalmak iyi bir fikir olabilir. Mızıka’ya yönelmeyi düşünüyorum. Notaları hiç öğrenememiş olsam da belki mızıka veya bateri çalmayı deneyebilirim.

10) Düzenli spor ve kamp

İki ayda bir haftasonu güzel bir kamp yapmak güzel olabilir. Her gün düzenli olarak sabah sporuna devam etmek gerek. Belki bisiklete başlayabilirim. Linux Yaz Kampı boyunca bisikletine tünediğim Ömer Çıtak başta olmak üzere Fatih Erikli, Mehmet Beydoğan, Hana Kamer Can, Burak Can, Onur Mat’ın özendirici tavır sergiliyor olmaları önemli bir etken.

11) Kahve

Söylemeyi unutmuşum. Hobi olarak kahve demleme yöntemlerine merak saldım bir sene önce. Yakın zaman içinde bir Aeropress, Hario V60 veya Syphon edinmeyi düşünüyorum.

12) Analog Fotoğraf Makineleri…

Mamiya’ları uzaktan gözüm kesiyor.

13) Blog, Içerik…

Adil’e kaç ayda bir yazı yazıyorsun diye atıfta bulundum, dedi ki sen yazıyor musun? Hüzünlendim. Acaba ne yazsam? Duzeltme: Buldum. Kamu kurumlarında güvenlik.

Burası güncellenecek, belki bir kaç madde eklenebilir.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.