Plag: Eğlenceli virüs

Plag, bir çok sosyal paylaşım yapılabilen programların aksine, yapılan paylaşımları “kart” olarak adlandırıyor. Paylaşılan kartlar “like” ya da “unlike” gibi seçeneklerle değil, “spread” ve “skip” gibi seçeneklerle değerlendiriliyor. Bir kartı yaymak istiyorsanız, ekranı yukarıdoğru kaydırıp “spread”lemeniz, eğer yaymak istemiyorsanız, ekranı aşağı doğru kaydırıp “skip” diyerek, başka kartlar görebiliyorsunuz.

Kartlar, yayıldığı takdirde bir virüs gibi Plag kullanan her kullanıcının karşısına çıkıyor. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız, kartın yalnızca İstanbul içerisinde yayılmasını da sağlayabiliyorsunuz. Plag, kullanıcılara diğer sosyal paylaşım siteleri gibi bir profil yaratmıyor. Yani arkadaş ekleme ya da takip etme butonları yok. Ancak yaratılan profile, Twitter, Instagram ve Snapchat hesaplarınızı eklemeniz için alanlar bırakıyor. Sürekli karşılaştığınız ve kartlarını beğendiğiniz bir kullanıcının profiline girip, kullanıcının diğer sosyal paylaşım sitelerindeki hesaplarıyla etkileşim kurabiliyorsunuz. Paylaştığınız kartlar yayıldıkça, kaç kişiye yayıldığı ve hangi ülkelere yayıldığı görülebiliyor. Kartlar yayıldıkça, program içerisinde puanınız yükseliyor. Bu puan arttıkça, çevredeki kaç kişinin bu karta ulaşabileceğini görürsünüz.

Plag, Twitter gibi “timeline”ı aktif kullanılan bir platform haline dönüştü. Dünyadaki tüm gelişmeler, anında bir kart haline getirilebiliyor ve yayılabiliyor. Aynı şekilde Facebook üzerinde çok fazla karşılaştığımız kedili videolar da, Plag’da yayılmış durumda. Şu an için diğer sosyal paylaşım platformlarına bakıldığında arada çok belirgin bir kullanıcı sayısı farkı var ancak yalnızca bir App olarak akıllı telefonlarda bulunduğunu ele alırsak, Plag’ın hiç azımsanmayacak bir kullanıcısı olduğunu söyleyebiliriz.

Like what you read? Give Mert Çelik a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.