Bilmeyenler için tekrar hatırlatma fayda var. #101 kodlu yazılarım, araştırdığım konular hakkında kendime çıkarttığım notları Medium’da paylaştığım bir yazı serisi. İlk #101 kod adlı yazım şimdiki adıyla Google Ads hakkındaydı. Tıpkı önceki yazıda olduğu gibi eğer bu yazıya eklemek istedikleriniz varsa yorum kısmında benimle paylaşabilirsiniz.

İlk olarak Churn nedir onunla başlamak gerek. Churn özellikle SaaS ve Dijital Pazarlamacılar için oldukça önemli bir metrik. Churn en basit anlatımıyla müşteri kaybı demek. Churn’un çalkantıda olmak, yayık çalkalamak gibi Türkçe karşılıkları bulunuyor.

Image for post
Image for post

Churn dendiği zaman benim aklıma her zaman Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom gibi GSM operatörleri gelmekte. Operatörler arası geçiş yaparken numaranın değişmemesi sayesinde müşteriler genelde fiyat avantajı gibi farklı nedenlerden sıkça operatör değiştirmeyi tercih ediyor. Bu da doğal olarak terkedilen operatörün churn oranlarını arttırıyor. …


Tüketim tüketim tüketim. Dünya üzerinde üretimden çok tüketim yaptığımız bir gerçek ve tüketimin başında da enerji kaynakları geliyor. E peki internet için durum ne? İnternet üzerinde durum biraz daha farklı. Bir çok insan belki gerçek hayatta hiç yapmadığı üretimi internet üzerinde yapıyor. Hal böyle olunca inanılmaz büyüklükte bir veri interneti ciddi anlamda şişiriyor, bu da bu verilerin sunulması için gerekli enerjinin artması anlamına geliyor.

Image for post
Image for post

Peki beni bu yazıyı yazmaya ne teşvik etti? İşte bunun cevabı SustyWP adında bir Wordpress teması. Wordpress geliştiricilerinden olan Jack Lenox tarafından geliştirilen bu tema sadece 6 KB büyüklüğünde. İnsan kendi kendine peki bu teme neden bu kadar küçük diye sormuyor değil. Bunun sebebi ise farkındalık sağlamak! İnternet çok yakın zamanda toplam elektrik tüketiminin %10’una denk gelecek. …


Bu yazıyı yazma sebebim kendi AdWords bilgilerimi tazelemek ve bilmediğim özellikleri öğrenmekti. İlerleyen zamanlarda da #101 kodlu yazılarım genelde kendime çıkarttığım notları sizlerle düzenleyerek paylaştığım yazılar olacak. Bu yazıyı paylaşın ve birlikte öğrenelim. 😊

Image for post
Image for post

Bu yazı eğer ilginizi çektiyse daha önce AdWords üzerinden reklam verdiğinizi ya da vermeye çalıştığınızı düşünüyorum. Bu yüzden reklam verdikten sonra benim de ilk başlarda çok sık yaptığım bir hatadan başlamak istiyorum.

Kendi reklamınız sayfanın neresinde ya da yayınlanıyor mu diye Google’a yazmak oldukça basit fakat bunu yapmamak gerekiyor. Reklamlarınızı tetikleyen aramalar yapmak, tıklama olmadan gösterimin artmasına neden olur ve tıklama oranlarınızı düşürür. Aynı zamanda reklamınızın sık sık görünmesini de engelleyebilir. …


Image for post
Image for post

İlk olarak Google Project Shield’ın ne olduğu ile başlayalım. Google Ideas tarafından ilk olarak ortaya çıkan bu proje bağımsız internet haber sitelerini, sivil toplum kuruluşlarının sayfalarını ve seçim sonuçlarını paylaşan web sayfaları gibi kritik olan mecraları DDoS ataklarından korumayı amaçlıyor. Peki bunu nasıl yapıyor?

TrendMicro araştırmalarına göre internetin karanlık tarafından tam bir hafta sürecek bir DDoS saldırısına sadece 150 dolara almak mümkün. Eğer paylaşımlı bir hosting kullanıyorsanız çok hafif bir DDoS saldırısında sitenizin erişiminin kesilmesi içten bile değil. DDoS hakkında detaylıca bahsetmeyeceğim, fakat yüzeysel olarak buradan önemli bilgiler öğrenmek mümkün.

About

Ömercan Çelikler

@ikascom

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store