11:22:63 — Geçmiş ve gelecek

Geçmişe gitme şansınız olsaydı orada neyi değiştirirdiniz?

Herkesin hayatında değiştirmek istediği bir kaç an vardır. Sanki o anlara dönebilse ve gerekli değişikliği yapabilse bugün hayatı çok farklı durumda olacak. Sanki tüm olanlar o an yüzünden oldular.

11:22:63 dizisi böyle bir olay üzerine kurulmuş. Bir zaman yolcusu ünlü Amerikan başkanı Kennedy’ye yapılan suikastı engellemeye gider. 3 yıl boyunca geçmişte bekler ve o ünlü anın kaderini değiştirmeye çalışır. Merak etmeyin diziyi izlemek isteyenler için spoiler vermeyeceğim. Bunu kendiler görsünler. Dizi bu güne kadar izlediğim diziler arasında en sağlam kurguya sahip dizilerden biri. Bunda diziyiStephen King gibi bir devin yazmasının çok büyük etkisi var diye düşünüyorum. Yoo dizi hakkında bir eleştiri yazmayacağım. Dizinin bende bıraktığı farklı duyguyu anlatmaya çalışacağım. Bakalım anlatabilecek miyim?

Dizi, bilim kurgu ve gerilimin yanında hayat üzerine sorgulamalar da içeriyor. Ben daha çok bu kısmına değineceğim. Geçmiş ve gelecek genellikle çok fazla üzerinde durduğumuz şeyler. Hayatımızda buna çok fazla enerji harcıyoruz….

Şu anda aldığımız enerjiyi biten geçmişe ve başlamayan geleceğe aktarmaya çalışıyoruz. Özellikle geçmişe özlem çok yoğun biçimde ortaya çıkıyor.

Peki ya pişmanlıklar, ahlar, geçip giden ve yiten anlar… Ya gelecek? Ya ilerde neler olacağı…Hayat, belki de sadece hayat! Belki de üzerinde düşünmek yerine yaşamamız gereken bir şey.

  1. Dramatik yazarlık eğitimi aldığım bir dönem, çokça film izlemiş ve bunlar için eleştiriler hazırlamıştım. Kurgu, düğüm, önseme derken filmleri didik didik ediyorduk. Bu süreç üzerimde öyle bir etki bıraktı ki izlediğim her filmi bu şekilde incelemeye başladım. Düğümü çözemeyen, önsemeyi vermeyen filmler gördüm. Tam bir eleştirmen gibi yaklaşıyordum filme. AMA Filmi seyretme zevkim ortadan kalkmaya başlamıştı. Kendimi kaptırmadan çok eleştirel izlemeye başlamıştım. Yani artık film seyredemiyordum.. Anca bir kaç sene sonra bıraktım bu durumu ve eskisi gibi doğal izlemeye başlayabildim filmleri.
  2. Grup koçluğu eğitimi alıyordum. Bir eğitimde bir durum üzerine konuşurken, bir arkadaş şu an yaşadığı durumu çocukken yaşadığı durumla özdeşleştirdiğini ve kendisi geçmişte bunu yaşadığı için durumu yaşayan kişinin de öyle hissedeceğini düşündü. Koçumuz bu anı yaratıcı drama metoduyla kişiye tekrar yaşattı. “Bak çocukluğun, onu görünce ne hissediyorsun?” dedi arkadaşa. O da “Acı, hüzün vs..” dedi. Sonra arkadaşın çocukluğunu canlandıran kişiye sordu “Peki sen şu anki sen için ne hissediyorsun?” dedi. Çocukluğu “Üzüntü vs. hissetmiyorum, çünkü gelecekteki beni algılayamıyorum,” dedi. “Bak” dedi koç “Bak o seni görmüyor ve umursamıyor. Ama sen ona takılıp kalmışsın”

Bu iki örneği niye anlattım ve 11:22:63 ile ne ilgisi var?

Asla değiştiremeyeceğimiz bir geçmişimiz var. Şu an bizi göremeyen bir geçmişi görüp üzülüyoruz. Üstelik artık geçmiş bizi istemiyor da. Dizide “Burada olmamalısın” repliği ile buna vurgu yapılıyordu. Geleceğe gelince, onu da önceden öngöremiyoruz. Bu yüzden de çoğu zaman hata yapıyoruz.

Burada da kronik bir durum var. Bazı şeyleri yaşamadan anlayamadığımız için, başımıza gelmeden ne tepki vereceğimizi bilemediğimiz için önceden uyarılmış olsak bile olaylar beklediğimiz gibi gelişmiyor. Bu sonuç, danışmanlar neden şirketlerdeki sorunları çoğunlukla çözemez konusunun da cevabı olabilir. Çünkü şirket o olayı/hatayı/zararı görmeden danışmanın önerilerini algılayamıyor. Ya da hep uyardığınız arkadaşınız o olay başına gelene kadar akıllanmıyor. Ne zaman olay yaşanıyor. Aaa evet böyleymiş… Peki ne yapacağız? Eh bunu da kendiniz cevaplayın. Bizzat yaşayarak :))

Yazarın notu: 11:22:63 dizisini izleyin. Belki benim etkilendiğim kadar etkilenecek, belki sıkılacak, belki de bayılacaksınız. Öğrenmenizin tek yolu izlemek. İzlemek istemeyenler için kitabı da var. Hatta dizi kitaptan çekilmiş. Hadi biraz edebi bilmişlik de yapayım. S.King duyguları ve anı çok iyi hissettiren bir yazardır. Bunu dizide de sağlamış. Kurgu çok sürpriz içeriyor ve etkiliyor. Her bölüm çok akıcı. Heyecan ve gerilim düzeyi çok yüksek. O yüzden izlemeye değer diyorum. Hatta bu güne kadar izlediğim diziler içindeki en iyi dizi olduğunu da ekleyerek çıtayı yükseltiyorum
Like what you read? Give Cengiz Çatalkaya a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.