Tazedirekt’e ne oldu?
Umut Gökbayrak
26525

Üzücü olmakla beraber TazeDirekt’in kısa zamanda sonlanmış olması ve sebepleri ileride bu konudaki atılımcılara güzel bir örnek olur diye tahmin ediyorum. Ben kendi adıma TazeDirekt’in geçekten başarılı olmasını ümit ediyordum. Özelikle 2015 sonlarında çıkan aylık 30 büyüme haberlerini okuyunca daha da umutlanmıştım. Her ne kadar ben bu girişimi yakından tanımama rağmen bu akıbetin çok bir muamma olduğuna da inanmıyorum.

Bu iş modelinin yurt dışı modellerini hatırladığımızda Amerika’da WebVan diye bilinen bir Girişimci firması neredeyse milyar dolarlık yatırımı çok kısa süre içinde 2000 lerin başında benzeri bir şekilde batırmıştı. Ama sonrasında başarılı girişimlerde oldu. Bunlardan bir tanesi NY bazlı TazeDirekt’in de ismininden ilham aldığı “FreshDirect”. İlk çıkış yaptığı zamanlarını hatırlıyorum. Gayet zorlanmışlardı ama sonralarında yaptıkları kampanyalar ile çok başarılı oldular. Hatta bu alanda bir başarı hikayesi yarattılar denebilir. Neyi farklı yaptılar: (1) Müşteri Tecrübesini mükemmel derecede iyi tuttular (2) sadece 1 şehrin (NY) belli kısımlarından başlayıp yavaşça servis verdikleri alanı genişlettiler (3) Müşteri sayısının fazlalığında çok devamlı müşteri sayısına önem verdiler. Hala hazırda gelirlerinin çoğu sürekli alışveriş yapan 50–60 bin müşteriden sağlanıyor diye biliyorum. (4) Kendileri üretmek yerine ilk başta taze ve günlük ürünleri anlaşmalı oldukları çiftliklerden tedarik ettiler.

TazeDirekt ve diğer benzeri Türk girişimlerinde gördüğüm en temel sorun bizlerin hala ciddi bir stratejik çalışma yapmadan böyle büyük atılımlara giriyor olmamız. Burada belki 30 değil 60 milyon dolarda harcanabilirdi ama karşılığında gayet karlı bir işletmede kurulabilirdi. Dünyada başarılı olmuş iş modellerini Türkiye’ye uyarlamadan aynen getiriyor olmamız, böyle hüsranlara uğramamızın bence en önemli sebeplerinden biri.

Bence girişimci desteğiyle online gıda alışveriş sitelerinin küçük başlama diye bir şansı yok. Migros nasıl ki gıda tedarik zincirinin bir satış kanalı ise online sitelerde aynen birer satış kanalları ve işin zorluğu onlar içinde aynı derecede. Küçük değil ama daha dar bir alan için, daha odaklı, müşteri hizmetine daha çok önem veren, ve bir ekosistem kurma yönünde planlanmış olması sanki daha doğru olurdu bana göre.

Umarım bundan sonra bu sektöre girecek olan girişimciler hem TazeDirekt’i hemde yurt dışındaki örneklere daha dikkatli bakarak Türkiye’ye uygun bir iş modeli strateji ile yola çıkarlar.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Cenk İkiz’s story.