Beklentisiz Mutluluk

Kuşkusuzdur ki insan yalnız yaşayamayacak bir varlıktır. İmkansız değildir ama bunalımla yüzleşmeye cesaretiniz varsa ve komiktir ki başkalarıyla yaşamak da zordur, hele ki yaşamınızı bağlayan insanlarsa bunlar bir tık daha zorluğu vardır. bu sebeple mutluluğu, saygıyı, iyiliği , dostluğu, yardımlaşmayı beklemek hayal kırıklığı yaratabilir ve beklentiler karşılığını alamadığında üzer.

Hayattaki tek gayemiz aslında mutlu olmaktır. Mutlu olamadığı için intihar eden insan sayısı hiç de azımsanamaz. Kim insanlığa bir faydası olduğu için mutlu hissetmez yada insanlığa faydalı olduğu için değil de bir şeyi başardığı için? Sevildiği için mutlu olmayan var mıdır? Zengin, sağlıklı olduğu için?… Kötü insanlar bile kötülüğü mutlu hissetmek için yaparlar ya da kötülükten sağlayacakları çıkarları onları mutlu edecektir.

İnsansız bir mutluluk gerçekçi değildir. Bu dünyada tek olduğunuzu düşünün ve her şeye sahip olduğunuzu varsayalım. bu düşünce sizi mutlu hissettirdi mi? Beni hissettirmiyor. Bu sahip olunan şeylerin değerini diğer insanların varlığı belirliyor aslında. Bu yüzden mutluluğumuz da diğer insanlara bağlıdır çok yüksek oranda.

Doğa da her şey denge halindedir. Soyut bir şeyin örneğini matamatiksel olarak ifade edemem ya da inanırsanız (mutluluk=mutlu etmek+mutlu edilmek*)ama insan ilişkileri de dengelidir. Vermeden alamaz kimse. Bu yüzden beklentide olmaktansa harekete geçip kendinize yapılmasını istediğiniz şeyleri başkalarına yapmamız daha gerçekçi geliyor. beklentiler üzer kimseden bir şey beklememek gerekir ki güzelliklerle karşılaştığımızda iki kat daha fazla mutlu olabilelim. Eee neydi gayemiz mutlu olabilmek…

Hayatımızdaki anlamı ne olursa olsun mutluluğunuz size bağlı kalsın. Sizi mutlu edecek şeyleri kendiniz belirleyin ve aksine izin vermeyin. mutluluğu beklentiye çevirirsek hayal kırıklığı ile karşılaşabiliriz. Örneğin karşımızdakinden saygı bekliyorsak saygı kazanacak davranışlarımız olmalı. Sevgi bekliyorsak biz de sevmeliyiz. kimse kendini sevmeyen birini sevemez çünkü. Yardım bekliyorsak yardım etmenin ne olduğunu ve nasıl hissettirdiğini bilmemiz gerekir. İnsan insana her zaman muhtaçtır. bazen yaptıklarımızın karşılığını başkalarından alırız(denge). ama mutlu etmenin hazzına ulaşmamız şarttır ki beklentileri aza indirgeyelim.

*mutlu edilmeseniz bile mutlu ettiğimiz sürece mutlu oluruz :) bu yüzden mutluluk başkalarına değil bize bağlıdır.

mutlu kalın…

Çiğdem