Satış Yönetiminde ERP Sisteminin Önemi

Değişen rekabet koşulları göz önünde bulundurulduğunda, firmaların son gelişmeleri ve rekabet koşullarını en doğru biçimde takip etmesinin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Geleneksel yapının artık firmalar için ölümcül bir tehdide dönüştüğü son günlerde firmalarını güncel sisteme uygun bir biçime getirmeye çalışan yöneticilerin ilk adresleri ERP sistemleri olmaktadır. Finanstan, müşteri ilişkilerine, insan kaynaklarına kadar birçok alanda çözümler sunan ERP sistemleri ile güncel yarışta ön sıralarda olmayı hedefleyen firmalar için özellikle müşteri ilişkileri noktasında satış departmanı kendine has bir öneme sahip olmaktadır.

Satış işlemi kendi içerisinde barındırdığı süreçlerin kompleks bir yapı sunmasıyla kuşkusuz ki firmaları en çok zorlayan alanların başında gelmektedir. Özellikle son yıllarda değişen müşteri beklentilerinin başında gelen hız faktörünü hesaba kattığımızda, ERP sistemine sahip olmadan başarılı bir satış yönetimi yapmak neredeyse olanaksızdır. Satış yönetiminde ERP sisteminin önemi konusunda söylenebilecek ilk şey, satış takibinin daha sağlıklı bir biçimde yapılmasıdır. Satış yönetimi modülü teklif aşamasından başlayarak, satışın tüm süreçlerinin takibini sağlamasıyla, siparişlerin tam zamanında karşılanmasını ve bu sayede stok ihtiyacınızı önceden belirlemenize yardımcı olur. Bu durum ise maliyetinizi minimuma indirerek, anlık kar zarar analizinin en doğru biçimde gerçekleşmesine olanak sağlar.

Özellikle satış personeli için zaman oldukça kıymetlidir. Satış personelleri, zamanlarının yarısından fazlasını veri girerek geçirdikleri için, asıl odaklanmaları gereken konu olan müşteri ilişkilerine yeterince vakit ayıramamaktadırlar. Telefonla ya da yüz yüze gerçekleştirmeleri gereken müşteri görüşmeleri için vakit bulamayan satış personeli, Satış yönetiminde ERP sistemi ile birlikte, detaylar ile harcadıkları zamanı müşteri ilişkilerine vererek, daha fazla satış gerçekleştirme olanağına sahip olurlar ve bu durum firmaya kazanç olarak dönmektedir.

Doğru bir satış yönetimi modülü ve ERP sayesinde veri girişinin daha sağlıklı ve tek bir sistem üzerinden kontrolünün sağlanması ile birlikte satış personelleri asıl uzmanlıkları ile ilgilenerek, firmanın daha fazla satış yapmasını sağlarken, müşteri ilişkileri anlamında da daha kontrollü bir yapı sağlanmış olur.

Satış yönetimde ERP sistemlerinin önemi konusunda daha fazlasını öğrenerek firmanızın kazanç elde etmesini istiyorsanız, son yıllarda Türkiye’de yerli yazılım denilince akla ilk gelen firma olan cpm.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.