Cosmetic Scan — PRESS KIT

Witaj! Poniżej znajdziesz Press Kit Cosmetic Scan, czyli aplikacji mobilnej, która analizuje jakość składu kosmetyków. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji to śmiało pisz do mnie na adres: tomasz.tomczak@cosmeticscan.tech

Miłego czytania!

Aplikacja, która pozwala wybrać kosmetyki przyjazne skórze

Kosmetyki to nasza codzienność. Używamy ich do naszej codziennej higieny i po to aby podkreślić swoje piękno. Jednak użycie kosmetyków ma również drugie oblicze — alergie skórne. Szacuje się, że przeciętna kobieta używa dziennie około 12 kosmetyków i produktów do pielęgnacji skóry, które zawierają ponad 160 różnych substancji, pochłanianych przez skórę.

Alergie na substancje zawarte w kosmetykach to problem ciągle przybierający na znaczeniu.

  • Według TNS OBOP ponad 30% polskich rodzin boryka się ze schorzeniami na tle alergicznym.
  • W szczególności dotykają one kobiet i dzieci (67 proc. wszystkich alergików).
  • Większość alergii wywołana jest przez kosmetyki.
  • Ilość alergików na świecie nieustannie rośnie (według raport KE w samej UE jest ich 50 milionów).

W odpowiedzi na te alarmujące dane, opracowaliśmy aplikację mobilną Cosmetic Scan, która w prosty sposób selekcjonuje produkty kosmetyczne i pozwala wybrać te, które są dla nas najbezpieczniejsze. Jednakże przyjrzeliśmy się głębiej temu zjawisku i stworzyliśmy pełną analizę składu.

Alergie to nie jedyny problem związany z kosmetykami. Istnieje mnóstwo potencjalnie szkodliwych substancji, które mogą źle wpływać na naszą skórę, a nawet na zdrowie całego organizmu. Dlatego też analiza składu w naszej aplikacji rozdziela składniki na dodatkowe kategorie:

Substancje komedogenne

Mogą powodować zapychanie porów skórnych i tworzenie się zaskórników. W niektórych przypadkach mogą również powodować podrażnienia skóry wrażliwej. Substancji komedogennych powinny głównie unikać osoby z cerą tłusta lub mieszaną, w szczególności w tych produktach, które nakładane są na dłuższy czas na twarz.

Substancje potencjalnie szkodliwe

Postanowiliśmy sklasyfikować substancje, które mogą wywołać podrażnienia lub niekorzystnie oddziaływać na skórę i organizm, bez względu na nasze alergiczne preferencje.

Substancje podejrzane o rakotwórczość

Według badań naukowych niektóre substancje są podejrzane o właściwości rakotwórcze. Agregujemy na bieżąco publikacje naukowe i ostrzegamy naszych użytkowników przed potencjalnym zagrożeniem. Substancje rakotwórcze, jeśli występują w kosmetykach, to najczęściej w małych stężeniach (tylko takie są dopuszczone w ramach obowiązujących przepisów prawa). Mimo wszystko należy pamiętać, iż codziennie używamy kilku kosmetyków, gdzie te substancje mogą się powtarzać.

Substancje niewskazane dla kobiet w ciąży

Według źródeł naukowych niektóre substancje mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie kobiet w ciąży i na rozwój płodu.

Substancje zakazane w Unii Europejskiej

W ostatnich latach zostało zakazanych do stosowania w kosmetykach ok 1300 substancji. Dotyczy to jedynie krajów UE. W USA czy Chinach, gdzie również produkowane są kosmetyki, część z zakazanych w UE substancji jest dopuszczona do obrotu. W związku z tym, iż nasi użytkownicy sprowadzają kosmetyki również z Chin, czy też USA, postanowiliśmy wykrywać składniki, które są zakazane na terenie Unii Europejskiej.

Aplikacja powstała we współpracy ze specjalistami z dziedziny kosmetologii, chemii i dermatologii. W kilku krokach pomoże Ci podjąć właściwą decyzję zakupową dotyczącą kosmetyków.

Jak działa Cosmetic Scan?

1. Ściągasz aplikację z Google Play lub App Store,

2. Skanujesz kod kreskowy produktu

3. Otrzymujesz automatyczną analizę jakości składu

Zalecamy, aby ostrożnie oceniać kosmetyk na podstawie powyższych wskaźników. Pomimo, że oznaczenia są tworzone na podstawie aktualnych badań naukowych w dziedzinie surowców kosmetycznych to jednak mają one charakter informacyjny. Skóra każdej osoby reaguje na poszczególne kosmetyki indywidualnie. Nie dla każdego konsumenta istotna będzie informacja na temat alergenów (brak alergii) lub substancji komedogennych (cera bez skłonności do zapychania porów skóry). Najważniejsze substancje, których jesteśmy pewni co do ich szkodliwości sugerujemy oznaczać jako alerty.

4. Edukuj się na temat substancji

W ramach aplikacji została również stworzona mini baza wiedzy. Oznacza to, że użytkownik może dowiedzieć się więcej o szkodliwości danej substancji m.in. poznać jego funkcję w kosmetyku oraz w jakich przypadkach może stwarzać zagrożenie. W tym celu wystarczy kliknąć na ekranie produktu “Zobacz pełen skład produktu”. Wówczas wyświetli się lista składników wg. INCI, co oznacza, iż substancje, których jest najwięcej w kosmetyku, są na samej górze. To bardzo ważna informacja, szczególnie jeśli potencjalnie szkodliwe substancje znajdują się wysoko w składzie.

Zalecamy również czytać opisy potencjalnie szkodliwych substancji. To rozwieje wiele wątpliwości jak interpretować skład. Edukując się w ten sposób możesz podjąć decyzję, czy chcesz na pewno unikać tego składnika w kosmetykach. Wystarczy kliknąć “+” i substancja będzie na liście “Moje alerty”.

5. Wybieraj świadomie kosmetyki

Użytkownicy Cosmetic Scan mogą zapisywać produkty na własnej liście (Dobre / Szkodliwe). Dzięki czemu tworzą swoją bazę danych. Przy następnej aktualizacji te informacje zostaną zebrane w statystykę i umieszczone przy każdym kosmetyku. Pojawi się również możliwość dodawania recenzji.

Problem związany ze szkodliwymi substancjami w kosmetykach jest bardzo złożony i przybiera różną skalę w odniesieniu do każdego z nas. Dlatego kładziemy duży nacisk na personalizację. Czego wynikiem jest stworzenie profilu użytkownika, który świadomie unika wybranych substancji w kosmetykach. Wszystko to w trosce o zdrową skórę…

Z aplikacji w przeciągu 2,5 miesiąca skorzystało 35 tysięcy osób (stan na 23.01.2017). Codziennie otrzymujemy wiadomości od wdzięcznych użytkowników, których zakupy w drogerii stały się o wiele prostsze…

Wczesna wersja

W tym momencie pierwsza wersja aplikacji jest dostępna do pobrania (IOS i Android). Nasz produkt dostępny jest dla konsumentów bezpłatnie. Z uwagi na duży stopień skomplikowania, nasza aplikacja jest wciąż udoskonalana. Ciągle poszerzamy bazę produktów (w tym momencie jest ponad 250 tysięcy produktów), a także dopracowujemy intuicyjność aplikacji. Nasi użytkownicy są dla nas najważniejsi — to właśnie dla nich powstaje aplikacja.

Piotr Przewrocki (Cosmetic Scan) na targach Techcrunch Disrupt w San Francisco

Produkt doceniony w USA

Pomysłodawca i inwestor aplikacji Cosmetic Scan, Piotr Przewrocki, zaprezentował ją na targach Techcrunch Disrupt w San Francisco. Aplikacja wzbudziła wielkie zainteresowanie uczestników oraz firm farmaceutycznych.

Producenci również chcą lepszych kosmetyków

Temat szkodliwych składników w kosmetykach wciąż jest owiany tajemnicą. Dla producentów kosmetyków jest to bardzo kłopotliwy obszar. Niektóre szkodliwe składniki takie jak SLS powodują, iż włosy są nabłyszczone. Efekt ten jest pożądany przez konsumentów, niestety kosztem zdrowia. Sprawa jest o tyle skomplikowana, iż każdy organizm indywidualnie radzi sobie z kłopotliwymi składnikami. Dopiero mocne objawy alergiczne skłaniają do odstawienia kosmetyku.

Największym problemem jest brak danych. Zarówno po stronie konsumenta i producenta. Cosmetic Scan chce zagospodarować tę niszę, dając użytkownikom spersonalizwaną informację w kontekście ich profilu skóry. Z kolei producenci, dzięki aplikacji mogą otrzymać twarde dane, które pomogą tworzyć kosmetyki dopasowane do potrzeb konsumentów.

Równolegle rośnie świadomość społeczeństwa na temat składników w żywności i kosmetykach. Duże koncerny muszą mieć to na uwadze, ponieważ tendencja do korzystania z jak najbardziej naturalnych produktów może wpłynąć w przyszłości drastycznie na ich wyniki finansowe.

Kto tworzy Cosmetic Scan?

Nasz zespół składa się z 8 osób. Za sterami projektu stoją dwie osoby:

Piotr Przewrocki (Anioł biznesu z Qbn Fund)

Inwestor 16 spółek technologicznych. Przekonany o tym, że technologie tworzą ludzie dla ludzi. Szuka inwestycji o wysokim potencjale wzrostu, ale także dających korzyści społecznościom. W jego fundusz inwestycyjny zaangażowany jest jeden z co — founder’ów Electronic Arts, Jeff Burton.

Tomasz Tomczak

Product Manager z ponad 4 letnim doświadczeniem. Entuzjasta nowych technologii, w szczególności tych, które rozwiązują istotne problemy ludzi. Wcześniej pracował m.in. w Software Mansion, firmie zajmującej się tworzeniem oprogramowania dla międzynarodowych startupów. Sam współtworzył startup Rodie, tworzącego walczącego robota zabawkę sterowanego aplikacją mobilną. Przez blisko 2 lata zarządzał również Inkubatorami AIP w Łodzi.


Profile Cosmetic Scan w mediach społecznościowych:

Facebook

Twitter

Strona www:

Cosmeticscan.tech

Dodatkowe materiały graficzne dla dziennikarzy i blogerów dostępne są do pobrania pod niniejszym adresem.