Довгобуд або Двері у під’їзд

Alexander Odukha
Jan 27 · 5 min read

Після півроку пошуків інформації, підбору майстрів і матеріалів закінчується епопея з дверима у наш будинок на Кастелівці.

Все починалось з мого поста у ФБ:

“Про Кастелівку писали багато: починалось все як місто-сад, а зараз це — невеликий музей функціоналізму під відкритим небом. Так вже сталось, що в частинці цього музею живу я і допікають мені іноді прості речі. Для прикладу, перше фото — це ескіз оригінальної брами в будинку, де я живу, а на другому — те, що є зараз. Двері були неповторні, архітектори району робили вхідну групу для кожного будинку окремо, тому скопіювати з іншого будинку — не варіант. Є бажання відновити двері і встановити їх копію на місце, але для цього потрібно фото дверей, ескізу замало. Двері замінили десь у 2013–14рр, тому я впевнений, що хтось десь має фото, де частково або повністю ці двері видно — і тут надія хіба на силу фейсбуку, бо сусіди фоток не знайшли. Отже, шукаю фото, де видно фасад і шматок дверей будинку по вул. Кастелівка, 8 (кутовий будинок).”

Як воно було станом на 2018 рік і ескіз, знайдений в архівах

Після розголосу я познайомився з поціновувачами функціоналізму, які допомогли систематизувати інформацію про вигляд дверей у той час, особлива подяка Юлії Богдановій за її екскурс в історію.

З’ясувалось, що архітектори дизайн брам до деталей не промальовували, а давали лиш загальний напрямок-концепцію. Брами не були повністю унікальні, багато елементів були типові. Двері, які викинули у 2013 році не були автентичними, а лиш радянською затичкою. Оригінальні двері певно не пережили Другу Світову.

Отож був проведений пошук подібних ручок і дверей по Львову: подібні ручки знайшли за адресами вул. Дорошенка 61, вул. Героїв Майдану, 40, вул. Франка 101, вул. Левицького, 8. Чимось схожі двері знайшли за адресами вул. Героїв Майдану, 18, вул. Зарицьких 22 і 34, вул. Франка, 101.

Google Maps дуже зручні, щоб “бігати” по Львову і шукати двері і ручки :)

Олександр Cавчук якраз закінчував рестравцію брами в музеї етнографіїі та художнього промислу, що на проспекті Свободи і ми залучили його до мозкового штурму і виробництва дверей.

Матеріали того часу були такі:

  1. Дерево — дуб
  2. Решітки — залізо з хитрою виштамповкою
  3. Ручки — нікельована латунь

З дубом все було просто, його просто треба було немало і правильної просушки. Олександр знає місця і скоро з’явились матеріали.

Решітки в той час мали рельєфну поверхню, яку виштамповував станок. Повторити це руками в теорії можна, але цінник взлітав у небеса.

Нас цікавить виштамповка на вузькій частині грат

Після пошуку і підбору була знайдена подібна металева полоса.

В житті краще, ніж на фото :)

З цієї полоси і виготовили грати на скло. Варіантів грат була сила-силенна, переважно вона були легкі і не кидались у вічі. Зупинились на наступному варіанті.

Отакий мінімалізм

Ручки дались найважче:

  1. Вони мали вписатись в якийсь розумний бюджет, адже їх треба чотири штуки і розміри їх — метр з хвостиком.
  2. Вони мали не надто притягувати вандалів, витримувати удари і мати міцне кріплення
  3. Потрібен майстер, який з таке візьметься

Скоріш за все, оригінальні ручки були зроблені з нікельованої латуні, але у наш час мало хто брався працювати з нею, а ціна була космос. Тепер згадуємо як латунь люблять хлопці, що тирять метал — багато ризику, що винесуть разом з дверима і шматком фундаменту.

Полірована нікельована латунь в порівнянні з полірованою нержавійкою виглядають як дві сестри, тому вибір металу вирішився сам собою. Після пошуків нормальної майстерні і токаря, які можуть братись за щось нестандартне, вийшло наступне.

Внутрішні і зовнішні ручки приїхали після полірування

При замірах дверей з’ясувалось, що дерево навколо нових металевих дверей — то стара оригінальна коробка, яка якимось дивом пережила вогонь, воду і мідні труби. Отже ми відновлюємо дверні полотна, а коробку — реставруємо.

Отака коробка після демонтажу металевої брами. Латунна кнопочка — кінцевик, що вмикав світло при відкритті дверей.

Монтаж нових дверей відбувається в декілька етапів через морози. Нові полотна навішані, а реставрація коробки буде завершена за тиждень-два.

Останній погляд на металеве одоробло

Демонтуємо старе.

Стара коробка в усій красі

Старі завіси заважали при монтажі металевої брами, тому їх хтось відпиляв.

Година на виковирювання залишків старих завіс. Нові завіси йдуть практично в те саме місце.
Грубе очищення коробки, щоб зрозуміти загальний стан — все класно

Металева брама популярна: продав її, поки чистили коробку. Сподіваюсь десь не викинуть ще одні автентичні двері, щоб цю браму встановити.

Важка штука, але дубова — не легша.

Кілька годин роботи і все на місці :)

Робота ще в процесі, тому далі буде про відновлення коробки, шпаклювання отворів від шурупів і цвяхів, ну і фінальне полірування.

Stay tuned :)