Áder János aláírta a Rabszolgatörvényt. Megállapította hogy nem ütközik az Alaptörvény rendelkezéseivel, de meg teheti ezt?

2019-től hatályba léphet a túlóratörvény, miután Áder János köztársasági elnök aláírta a parlament által múlt héten megszavazott jogszabályt.Áder János nyilatkozatát a Köztársasági Elnöki Hivatal tette közzé csütörtökön a honlapján.

Cristian Minescu
4 min readDec 20, 2018
Áder János Magyar Köztársasági Elnök

A köztársasági elnök csütörtökön aláírta a munka törvénykönyve módosítását. Az alábbiakban közöljük Áder János nyilatkozatának teljes szövegét:

“Elnöki nyilatkozat

A Munka Törvénykönyvének módosítását — amit az Országgyűlés december 12-én fogadott el — három szempontból vizsgáltam meg.

Elsőként megállapítottam, hogy a módosítás nem ütközik az Alaptörvény rendelkezéseibe, így jogszerű keretek között, alkotmányosan nem kifogásolható.

Másodszor összevetettem az új túlóra-szabályozás rendelkezéseit más európai országokéval. Megállapítottam, hogy számos országban (például Egyesült Királyság, Dánia, Írország, Csehország) a túlóra mértéke a magyarországival megegyező, vagy azt meghaladó mértékű.

Harmadszor megvizsgáltam, hogy a Munka Törvénykönyvének módosítása miként érinti Magyarország 4 és fél millió munkavállalóját. Csökkentek-e a munkavállalók védelmét szolgáló garanciák?

Megállapítottam:

- a Munka Törvénykönyvének a munkavállalókat védő rendelkezései nem csorbultak, sőt, az eddiginél több túlórát csak a munkavállaló előzetes írásbeli hozzájárulását követően lehet végezni;

- a munkaadó nem büntetheti a munkavállalót azért, mert túlmunkát nem vállal, vagy a túlmunka vállalására vonatkozó korábbi nyilatkozatát visszavonja;

- a kollektív szerződések csak a munkavállaló javára térhetnek el az új szabályoktól;

- a túlmunkáért járó díjazást ezután is változatlan feltételekkel fizethetik ki a munkaadók;

- nem szűkült a szakszervezetek azon lehetősége, hogy a munkavállalóknak a kollektív szerződések révén még nagyobb védelmet biztosítsanak.

Mindezen szempontok alapján, a mai napon elrendeltem a törvény kihirdetését. A Munka Törvénykönyvének módosítása az aggodalmak ellenére sem lehet akadálya annak, hogy a munkavállalók karácsonya áldott, a két ünnep közötti időszak békés, az új esztendő pedig nyugodt legyen.

Magyarország minden polgárának szeretetteljes karácsonyt, a család és a barátok körében örömteli perceket és boldog új évet kívánok”.

Az államfő a honlapra felkerült nyilatkozatában ismerteti, hogy a módosítást — amit az Országgyűlés december 12-én fogadott el — három szempontból vizsgálta meg.

  1. Elsőként megállapította, hogy a módosítás nem ütközik az alaptörvény rendelkezéseibe, így jogszerű keretek között, alkotmányosan nem kifogásolható.

Ide annyit fűznék hozzá hogy az Alkotmány Bíróság dolga az hogy megállapítsa a Rabszolgatörvény betartja vagy nem az Alaptörvény rendelkezéseit.

2. Másodszor összevetette az új túlóra-szabályozás rendelkezéseit más európai országokéval és megállapította, hogy számos országban — például Egyesült Királyság, Dánia, Írország, Csehország — a túlóra mértéke a magyarországival megegyező vagy azt meghaladó mértékű.

3. Harmadszor megvizsgálta, hogy a munka törvénykönyvének módosítása miként érinti Magyarország négy és félmillió munkavállalóját, csökkentek-e a munkavállalók védelmét szolgáló garanciák.

Emlékeztetőül

Múlt héten szerdán szavazta meg az Országgyűlés a Rabszolgatörvényt, úgy hogy a munkavállalók 82% nem ért egyet a törvénnyel és az ellenzék rég nem látott módon tiltakozott a törvény megszavazása ellen.

A törvény megszavazása után több tízezer ember tünetet folyamatosan országszerte. És most először, évek után, az ellenzék egy csoportba folyt össze.

Az ellenzéki képviselők beakartak jutni az M1 adásába hogy felolvassák a tüntetők öt pontos követelésüket, nem sikerült, 4 képviselőt bántalmaztak a biztonsági őrök: Szél Bernadett (független képviselő), Hadházi Ákos (független képviselő), Varju László (DK) és Vadai Ágnes (DK). A képviselők és az MTVA is tettek feljelentést az ügyészségnél.

A szakszervezetek, a civilek és az ellenzéki pártok országos sztrájkot és polgári engedetlenséget jelentettek be abban az esetben ha Áder János mégnis aláírja a törvényt.

A Köztársasági Elnök közel 9000 levelet kapott amiben azt kérik hogy ne írja alá a törvényt, az államfő mégis megtette.

Azt, hogy a köztársasági elnök minden bizonnyal aláírja a módosítást, előre jelezte, hogy az atv.hu-nak vezető fideszes politikusok úgy nyilatkoztak: “Miért ne írná alá?” “Remélem, erre adok nagyobb esélyt”.

Ezt követően csütörtök délelőtt Orbán Viktor úgy nyilatkozott az atv.hu-nak, hogy a változtatás “működni fog”.

Források — index.hu nyugat.hu atv.hu

--

--