Gulyás Gergely a 65 éven aluliakról: nyugodtan összevissza fertőzhetjük egymást. Hülyeség, vagy van benne valami?

Gulyás nincs egyedül amikor ezt mondja az embereknek. Más Kormányok is ezt csinálják. A különbség az, hogy tudnak kommunikálni, és van valamijük ami nekünk aligha: működőképes, felszerelt és hatékony egészségügyi rendszer.

Cristian Minescu
3 min readMar 20, 2020

Gulyás Gergely azt nyilatkozta a tegnapi Kormányinfón hogy, a fiatalok fertőzhetik egymást nyugodtan.

Első nézésre, ez a legnagyobb hülyeség, egy pandémia közepén az a lényeg hogy minél kevesebben fertőződjenek meg, minél kevesebb fertőzött fertőzzön meg egészséges embereket. A lényeg az hogy, a fertőzöttek száma ne haladja meg az egészségügy kapacitásait. Olyan egészségügy ami már eleve nagy gondokkal kell megküzdjön, mint például orvos-, és felszerelés hiány ami végzetes lehet egy robbanásszerű terjedés estén, amit Olaszországban vagy Spanyolországban látunk.

Viszont Gulyás, közvetett módon a Magyar Kormány, nem az egyetlen aki ezt kéri az emberektől, még ha nem is közvetlenül.

A Brit Kormány ugyanezt csinálja, csak nem jelenti ki, Angela Merkel német szövetségi-kancellár már két hete felkészítette a lakosságot arra hogy, a fertőzöttek száma meghaladhatja a népesség legalább 60%-át, a francia köztársasági-elnök figyelmeztetett egy lehetséges újabb hullámra ami még veszélyesebb lehet. Hollandiában és Dél-Koreában is ugyan ezt az eljárást követik.

Miért is kellene minden fiatal megfertőződjön?

Az úgynevezett társadalmi-immunitás miatt.

A fiatalok nagy része, ha el is kapná a vírust, kigyógyulna, enyhe tünetek lépnének fel, vagy egyszerűen tünetmentes lenne az adott személy. Ha az adott személynek az immunrendszere sikeresen leküzdené a vírust, a szervezet immúnissá válna a vírussal szemben. Az immunrendszer “memóriájában” maradna a vírus “ujjlenyomata”, így egy következő esetleges fertőzésnél, a szervezet az első perctől megállítaná a vírust. Mihai Netea, infektológus a hollandiai Radboud egyetemen, azt nyilatkozta a Szabad Európa Rádióban, hogy amennyiben a fiatalok körében a fertőzések meghaladják a 60%-ot, létre jön a társadalmi-immunitás. Betegek, akár súlyos vagy kritikus állapotban, továbbra is lenének, de lényegesen kevesebben, a járvány megszűnne.

Persze ez a forgatókönyv semmit sem ér, ha az idősek továbbra is kivannak téve a fertőzésnek. Ha egyszerre több száz, vagy akár több ezer idős ember megfertőződne, az az egészségügyi rendszer összeomlását eredményezné, ami a halálozási ráta kirobbanását jelentené. A megoldás erre az idősek házi-karanténba helyezése lenne (amit az állam meg is tehet a rendkívüli jogrendnek hála). Így a kitettségük csökkenne, az egészségügynek lenne ideje felkészülni, a szállítóknak felszereléseket és eszközöket gyártani és kiszállítani, illetve lenne idő vakcina kifejlesztésére.

Mindehhez persze, társadalmi összefogás kell, kompetens kormány és folyamatos, tiszta és érthető kommunikáció a hatóságoktól.

Erre egyelőre példa nincs, a kormány katonákat küld létfontosságú vállalatokhoz, hogy pontosan milyen céllal az még ködös, a Közmédia a misék és istentiszteletek elhalasztásáról beszél, a Kormány Kovács Zoltánt küldte ki kommunikálni, aki az arrogancián kívül nem ért semmihez. Az egészségügy felkészületlen, és az embereknek fontosabb megvenni 10kg lisztet és tésztát (hogy miért az még nem tiszta), minthogy egymás egészségére ügyéljenek.

Mindeközben, egy veszélyes precedens jött létre, azzal hogy populista és/vagy szélsőjobb kormányok felhasználhatják a demokrácia nukleáris fegyverét, a Szükségállapotot, vagy Rendkívüli Jogrendet.

A jelenlegi különleges jogi helyzet majdhogynem korlátlan hatalmat adott a kormányfőknek, beleértve az alapvető emberi jogok korlátozását, mint például a szólásszabadság. Belénessy Csaba (a Magyar Távirati Iroda — MTI, volt igazgatója), nyilvánosan kérte a média cenzúrázását a Kormánytól, később a 444.hu-nak, kifejtette hogy a cenzúra csak a járvánnyal kapcsolatos hírekre vonatkozna. Ennek ellenére a lépés drasztikus lenne, és még jobban elmélyítené olyan személyek hatalmát mint Orbán Viktor vagy Andrzej Duda (Lengyelország szélsőjobboldali elnöke).

A jelenlegi helyzet valóban rendkívüli, de ép ésszel, a járványügyi és az alapvető higiéniai szabályok betartásával, átlehet vészelni a járvány.

Talán veszélyesebb lesz, a járvány utáni helyzet, amikor a gazdaság fel kell majd épüljön a nagy zuhanásból, és a populista kormányok talán (de ez csak feltételezés) nem lesznek hajlandóak lemondani rendkívüli hatalmukról.

A hatalom olyan mint a bérek rugalmassága, fölfelé szabadon mehet, de mikor csökkentésről van szó, azt senki nem nézi el csendben.

--

--