Merhaba, dünyalı. Biz oyuncuyuz.

Stanley Kubrick… 1928 yılında doğan ve 1999 yılında, Gözü Tamamen Kapalı’nın çekimini tamamladıktan kısa süre sonra hayatını kaybeden Amerikalı yönetmen, senarist, yapımcı, fotoğrafçı, sinematograf ve eşi benzeri olmayan, girift bir zihin… Kuşkusuz ki Kubrick’in en önemli özelliği, hayatı boyunca ¨Mükemmeliyet diye bir şey yoktur¨ önermesiyle savaşmış olmasıdır; Dr. Garipaşk’tan 2001: Bir Uzay Macerası’na, Otomatik Portakal’dan Cinnet’e kadar yaptığı her iş, sanki bir insanın değil, ¨Tanrı’nın eli¨nden çıkmıştır. Öyle ki yönetmenin, hemen hemen her filmi hakkında sayfalar dolusu analizler yapılmış, belgeseller çekilmiştir. Tüm bunlara karşın, filmleri ve kendisi hakkında onlarca soru cevapsız kalmıştır. Bu sorulardan biri de Kubrick’in, fimlerinde kullandığı CRM 114'ün ne anlama geldiği, daha doğrusu bu kodu hangi amaçla kullandığıdır.

CRM 114 ilk olarak -Peter George’un Red Alert adlı romanından uyarlanan- Dr. Garipaşk’ta görülür. Bombardıman uçağında yer alan CRM 114, ana üsten operasyon kodlarının alınmasını sağlar. ¨CRM¨in açılımı Cargo Radio Maintenance’tır. ¨114¨ ise seri numarasıdır. Sonradan Kubrick bu kodu, 2001: Bir Uzay Macerası’ndan Otomatik Portakal’a kadar birçok filminde, farklı formlarda kullanır. Örneğin Otomatik Portakal’da Serum 114, onu ¨düzeltmek¨ için Alex’e enjekte edilen sıvının adıdır.

İlerleyen yıllarda kod, Robert Zemeckis ve Barry Sonnenfeld gibi ünlü Hollywood yönetmenleri tarafından da -Kubrick’e saygı duruşunda bulunmak amacıyla- kullanılmıştır.

Aslına bakarsanız, Kubrick’i ve bu konuyu ¨özetlemek¨ mümkün değil. Biz sadece -dilimiz döndüğünce- ajansımızın adının nereden geldiğini anlatmaya çalıştık. Ekibimizdeki herkes koyu birer Kubrick fanatiği olduğundan ve yaptığı her işte mükemmeli aradığından bu isimde karar kıldık.

Temelleri 2010 yılında atılan ve birçok global markayla çalışan CRM 114, ¨oyun endüstrisi¨ özelinde 18 yıllık bir deneyime sahip. Ajansın ana faaliyet alanları; içerik, halkla ilişkiler ve pazarlama.

Umarız birlikte ¨oynama¨ şansı elde ederiz.

Bizi dinlediğin için teşekkürler, dünyalı.

Kubrick — One-Point Perspective