Twitter hesabımı nasıl koruyabilirim?

I: email ve iletişim

Çoğu twitter kullanıcısı -özellikle gazeteciler- iletişim için kullandıkları e-mail adreslerini twitter ve başka sosyal medya hesaplarına bağlıyor. Bu sayede bir hacker’ın hangi e-mail adresini ele geçirmesi gerektiğini bulması kolay oluyor ve twitter hesabınız yerine e-mail adresiniz hack’leniyor, dolayısıyla hesabı geri alma çabaları da bu nedenle zorlaşıyor. Sosyal medya hesaplarınız için kimsenin bilmediği bir e-mail adresi oluşturun.

II: email sızıntısı

Bu ayar değiştirilmediği sürece “Şifre unuttum” fonksiyonunu kullanarak ve kullanıcı adı vererek hedef olan hesabın e-mail adresinin ilk 2 harfini ve domain adresini görebilirsiniz — örneğin: ab****@gmail.com — ve bu bilgiyi hedef ile karşılaştırarak e-mail adresinin tümünü öğrenebilirsiniz.

İzlenecek yol: Ayarlar →Şifre sıfırlama →Şifremi sıfırlamak için kişisel bilgilerimi iste

III: paranoya modu

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) olarak bilinen ayarı seçtiğiniz zaman, twitter hesabınıza her giriş yaptığınızda size SMS yoluyla 6-rakamlı bir şifre gönderilir; yani telefonunuza gelen bu şifreyi girmeden hesabınıza giriş yapamazsınız. Bu login özelliği kullanmak için iOS veya Android cihazınıza twitter uygulamasını indirmeniz ve hesabınıza telefon numaranızı eklemeniz gerekir.

İzlenecek yol: Ayarlar → Güvenlik ve gizlilik → Giriş doğrulaması → Giriş isteklerini doğrula // Detaylı bilgi için: https://support.twitter.com/articles/20171226

IV: hesap dışı güvenlik

  • tanımadığınız kişiler tarafından gönderilen (kısaltılmış) linklere tıklamayın — hesabınızı ele geçirmek için sizin hesabınız yerine takip ettiğiniz bir kişi de proxy olarak kullanılabilir
  • kullandığınız cihazların temiz olduğuna emin olun, anti-virüs programlarını güncelleyin, arama yaptırın
  • kısa ve basit şifreler kullanmayın

Sorular, öneriler ve iletişim için: @crymora

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.