Sokaklarda sahipsiz yaşayan hayvanları hepimiz biliyoruz. Kimimiz yanlarından yürüyerek geçiyor, kimimiz besliyor, kimimiz korkup kaçıyor. Onlar ise sadece insan odaklı çevrede yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar.

Son yıllarda kamuoyunda sokak hayvanlarına karşı oluşan duyarlılıkla beraber, herkes onlar için bir şeyler yapmaya başladı. Büyük marketler sokak hayvanları için mama kampanyaları yaptılar, bazı markalar satışlardan elde ettikleri geliri düzenlenen kampanyalara bağışladılar. Vatandaşlar, sosyal medya üstünden farkındalık yarattılar. Örneğin yaz aylarında kapının önüne su konulması için seferberlik başlatıldı. Vatandaşların bu hareketlerine yerel yönetimler de sessiz kalmadılar.

Foto: Cumhur Ege Omaç

İzmir’deki, Konak Belediyesi de sessiz kalmayan yerel yönetimlerden biri. Sahipsiz hayvanlar için ‘Hayvan Ambulansı’ kuran ilk belediye olma…


2012 yılında İzmirgaz Genel Müdürü Burçin Yandımata’yı ziyaret eden Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce Güzelbahçelilerin doğal gaz talebini iletti. Yandımata 2013 yılında Güzelbahçe doğal gaza kavuşacak diye karşılık verdi. Aradan geçen 6 ayda çalışmalar başlamayınca, 2013 yılında Güzelbahçe halkı 7 bin imza içeren bir dilekçe yazdı ama bundan da 2017 yılına kadar bir sonuç çıkmadı.

MÜJDELİ HABER BAKANDAN

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz Nisan ayında Rize’de yaptığı toplantıda başlatılacağını duyurduğu ‘doğal gaz seferberliği’ için ilk adımlar atıldı. …


İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin ikincisini düzenlediği iletişim atölyesinin 2013 etkinliği gerçekleşti.

Bornova Anadolu Lisesi, Cihat Kora Anadolu, Çakabey, Takev, Suphi Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi’nden 47 öğrenci iki gün boyunca İletişim Fakültesi öğretim elemanlarıyla çalıştı. Öğrenciler radyo,halkla ilişkiler reklamcılık, habercilik, kısa film, televizyon ve yayıncılık alanlarında iletişim dünyasına ilk adımlarını attılar.

Haber stüdyosunda, öğretim görevlileri Altuğ Akın, Burak Doğu; kısa film stüdyosunda Adreas Treske, Serkan Şavk; radyo stüdyosunda Lyndon Way; halkla ilişkiler ve reklamcılık stüdyosunda ise Sema Misçi Kip ve Burak Amirak öğrencilere uygulamalı ders verdi. Öğrenciler bu süre zarfında üniversite hayatını da deneyimlemiş oldu.


Medya ekibimiz, Yaratıcı Belgeselcilerin çekimlerine İzmir’in görece yüksek ve soğuk bir bölgesi olan Teleferik’te konuk oldu. Eğlenceli ve aynı zamanda bilgilendirici diyalogları takip eden ekibimiz, korkutucu yükseklikten çekilen video ve fotoğraflarla bizleri sevindirdi.

Yaratıcılık Medya ekibimiz Teleferik’in bu kadar korkutucu olduğunu bilmiyordu. Bindiklerinde pişmanlık, indiklerinde ise mutluluk yaşadılar. Korku ile adrenalinin karışımını hisseden ekibimiz, çektikleri fotoğraf ve videolarda korkularını bizlerle paylaştılar.

BU SON KAYDIMIZ OLABİLİR

Teleferik’in dönüş yolunda Yaratıcı Belgeselciler gibi medya ekibimiz de korku dolu anlar yaşadı. Kabinin sarsıldığı anlarda çekilen videoda kameremanın şu sözleri ilgimizi çekiyor: “Bu son kaydımız olabilir…”

Bu sözler onların ne kadar korktuklarını anlatmaya yetiyor. Video sırasında vasiyetlerini bile dile getiren katılımcılarımızın komik anları için videoya tıklayın.

YARATICI BELGESEL ÇALIŞMALARI

Yaratıcı Belgesel Atölyesi’ne katılan öğrencilerin hazırladığı belgesel çalışmalarını aşağıda izleyebilirsiniz.

YAPAY VE DOĞAL


Halkla İlişkiler ve Reklamcılıkta Yaratıcılık atölyesinde liseli gençlerimiz harikalar yaratıyor. Pür dikkat çalışan öğrenciler hayal güçlerini konuşturuyor. Atölyede iletişim, reklamcılık, yaratıcılık gibi konular ele alınıyor. Verilen briflere göre reklamlar hazırlayan gençler yaratıcılıkta sınır tanımıyor.

ACILI AYRAN MI?

Acılı ayran, uçan kaykay deyince aklınıza ilk ne geliyor? Sizce acılı ayran olabilir mi veya uçan kaykay? Bakalım reklam atölyemizde neler oluyor?

Başarılı bir reklamcı olmanın sırrını merak eden reklamcı adayları, sorularını İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğr. Gör. Burak Amirak’a yönelttiler. İkna etme yeteneği, çalışkanlık ve azme dikkat çeken Amirak, öğrencilerin çizim yeteneğinin ikinci planda kaldığından bahsetti. …


TED Aliağa, Karataş ve Atakent Anadolu liselerinden gelen 42 öğrenci, 17–18 Ocak 2012 tarihlerinde iki gün boyunca İletişim Fakültesi stüdyolarında düzenlenen medya atölyesine katıldı. Haber, kısa film, radyo ve reklam alanlarında dört farklı stüdyoya katılan öğrenciler, İletişim Fakültesi öğretim elemanlarıyla birlikte çalışarak iletişim dünyasına ilk adımlarını attı.

Haber stüdyosunda, öğretim görevlileri Hakan Tuncel, Burak Doğu, kısa film stüdyosunda Andreas Treske, Serkan Şavk, radyo stüdyosunda Yrd. Doç.Dr. Lyndon Way, halkla ilişkiler ve reklamcılık stüdyosunda ise Yrd.Doç.Dr. Sema Misçi Kip ve Burak Amirak, öğrencilere iki gün boyunca uygulamalı olarak ders verdi. Haber Atölyesi, medya, habercilik, sinema, reklamcılık gibi konularla ilgilenen lise öğrencilerinin…


Küresel ısınmaya karşı Kanadalı büyükanneler Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) ile birlikte bir kampanya başlattı: Büyükanneler bizleri kalın giyinmeye davet ediyor.

Medyaloji.net’ den alınan bilgiye göre, küresel ısınmaya ve iklim değişikliğine dikkat çekmek, ısınmaya karşı enerji tasarrufu sağlamak ve ısınmaktan kaynaklanan sera gazını salınımını azaltmak için 12 büyük anne WWF ile iş birliğinde bulunarak bir kampanya başlattı. Her yıl 7 şubat olarak belirlenen ‘Ulusal kazak giyme günü’ nü unutmamak için www.sweaterday.com adresinden bir büyükanne seçilip, e-mail yada mesaj yoluyla size hatırlatmaları isteniyor.

John St. tarafından hazırlanan ve prodüksiyonu Vapor Music’e ait kampanyaya geçen yıl 1.5 milyon Kanadalı ve 300 organizasyon…


Sabahın erken saatlerinde uykulu gözler eşliğinde gelen liseli öğrenciler büyük bir heyecanla yaka kartlarını aldılar. Eğlendikleri gözlerinden okunan öğrenciler, hemen kollarını sıvayıp çalışmaya koyuldular ve güzel anılar biriktirmeye başladılar.

ATÖLYE BOMBOŞ

Medya ve Haber Atölyesi katılımcıları haber peşinde koşuyorlar, haliyle atölye bomboş kalıyor. Şüphesiz başarılarını yorgunluk, koşuşturma ve eğlenceyle yoğuyorlar. Liseli katılımcılar karınca misali çalışıyorlar. Yolun sonunda başarılı olacakları şimdiden gözle görülüyor. Aralarında Ağustos böcekleri var mıdır? Kim bilir, belki de vardır.

YAKA KARTLARI MASADA, MEDYA GRUBU ÇALIŞMADA

Medya ve Haber Atölyesi katılımcıları iş başında. Eğlence dolu, sizleri kahkalara boğacak röportajlarıyla hem eğlendiriyor hem de bilgilendiriyorlar. Katılımcılarımızdan Büşra ve…


Lise öğrencileri, İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından bu sene 5’incisi düzenlenen İletişim Atölyesi’nde bir araya geldi. 19–20 Ocak tarihlerinde iki gün süreyle düzenlenen atölyelere Cem Bakioğlu Anadolu Lisesi, Behçet Uz Anadolu Lisesi, Martı Koleji, İzmir Türk Koleji, Seçkin Koleji, Fatih Koleji, Çamlaraltı Koleji öğrencileri katıldı. Medya Haber, Halkla İlişkiler ve Reklamcılıkta Yaratıcılık ile Yaratıcı Belgesel olmak üzere üç atölye grubuna ayrılan öğrenciler iletişim dünyasıyla tanıştılar. Öğrencilerin çoğu İletişim Fakültesi hakkındaki düşüncelerinin değiştiğini, atölyeye geldikten sonra çalışma ortamını çok beğendiklerini ve kesinlikle bu bölümde okumak istediklerini belirttiler.

Akademisyenlerin yoğun ilgisiyle çalışan gençler sadece fakülte hakkında bilgi almadıklarını, aynı zamanda çalışmalara katılarak iletişimin genel alanında deneyim kazandıklarını dile getirdiler. Öğrenciler, yoğun çalıştıkları atölyelerde kendilerini adeta birer İletişim Fakültesi öğrencisi gibi hissettiler.

Cumhur Ege Omaç

Izmir University of Economics Media COO

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store