MOBBING.

Öncelikle şunu bilmelisin ki genç arkadaşım; tıpkı yeryüzündeki tüm ortamlar gibi, (okul, askerlik, aile) iş hayatı da adil bir yer değildir. Evet belirli kuralları vardır lakin hakkın, hukukun kusursuz işlediği bir yer asla değildir… Özellikle ofis ortamları fazlasıyla vahşi bir ekosistemdir. Şirketin kazandığı paradan daha fazla pay kapmak isteyen bir beyaz yakalının ne kadar alçalabileceğini bilsen başın döner. Ve bilmelisin ki; mobbing bir ofisin olmazsa olmazlarındandır. Uzunca süredir iş hayatında bulunan bir kişi (özellikle mobbing’in yoğun uygulandığı sektörlerde) mobbing’in sıradan bir şey olduğunu kanıksar; vahşi hayatta aslanlar tarafından yenen ceylana nasıl üzülmüyorsa, bu durumlara da öyle sıradan yaklaşır. Ama…

Tecrübelerimden yola çıkarak söylüyorum ki bence mobbing eylemlerinde tek suçlu mobbing’i yapan kişi değil. Şahit olduğum örneklerin tamamında, mobbing mağdurlarının hemen hepsi, hayatlarının kontrolünü eline alamamış; ekonomik istikrarı yakalayamamış başarısız kişilerden oluşuyordu. Hayır az para kazanan kişilerden bahsetmiyorum. Ekonomik olarak başarısız olan kişilerden bahsediyorum. Yani kazandığı parayla herhangi bir birikim yapamamış, parasını sadece harcamış kişiler… Ne mi alaka?

Mobbing yapanlar kurbanlarını rastgele seçmezler. Bu modern dünya sırtlanlarının kurban seçerken aradıkları ilk kriter, “kurbanın işe muhtaç olma katsayısı”dır. Süreklilik göstermeyen anlık durumları ayrı tutuyorum, işi bırakabilmeyi göze alabilecek bir çalışana mobbing yapılmaz. Yapılsa bile, bu kişiler ya hemen istifalarını verir ya da kalifiye bir elemansa hızlıca iş bulur ve gider. İşte bu yüzden, uzun süreli sistematik mobbing’e maruz kalanların:

a) Ya mevcut işini rastgele bulmuş, bir başka şirkette iş bulamayacağından korkan vasıfsız kişiler.

b) Ya da kazandığı paranın tamamını harcayıp bir de üzerine dünya kadar kredi borcu olan; iş hayatındaki bu gibi durumlar için kenara para koymayı becerememiş başarısız kişiler.

olduğunu düşünüyorum. Düşünmüyorum aslında görüyorum. Etrafımdaki tüm örnekler böyle. (kimse ‘ne kazanıyorum ki bu gibi durumlar için para biriktireceğim’ demesin. kapıcılık yaparak para biriktiren, ev alan adamlar var.)

Demem o ki; mobbing iş hayatının bir gerçeği. Bakma böyle son 10 yıldır dillendirildiğine; insanlık tarihi kadar eski bir şey. Emin ol, yontma taş devrinde de, belirli üstünlükleri olan bir aile ferdi, kendisinden zayıf olana mağarada mobbing yapıyordu. Bugün yaşananlar da temelde çok farklılık göstermiyor.

Çözüm önerim şu: Harcamalarını kıs veya arabanı sat ve kenarda seni işsiz kalman durumunda idare edecek 2–3 maaşlık bir parayı tut. O para senin mobbing’e karşı sigortan olsun. Çünkü işten ayrılabilmeyi göze alabilirsen kimse sana mobbing yapamaz. Yaptığı an elinde patlatırsın. Emin ol bunu başarabilirsen, mobbing büyük oranla kesilecek. Kesilmedi mi? o zaman birkaç ay işsiz kalmayı göze al ve istifanı bas. Tabii bunun için öncelikle o parayı biriktir.

Nasıl hırsızlıklara karşı kendimizi garanti altına almak için sigorta şirketlerine para ödüyoruz, nasıl arabamız çalınmasın diye kasko yaptırıyoruz, işte buna da öyle bakmalı. Mobbing hırsızlık kadar gerçek bir şey ve ondan korunmanın bir bedeli var.

Bilmelisin ki sen izin vermedikçe kimse sana mobbing yapamaz.