Góry i meczety

Góry Omanu to góry wysokie, góry Omanu to góry urwiste: czemu, góry urwiste, patrzycie z zazdrością na górę, gdzie się Bogu spodobało mieszkać? Oczywiście to tylko przeróbka psalmu 68 (chociaż i w tej wersji w “Nieszporach ludźmierskich” dałoby się zaśpiewać), ale coś w tym jest. Góry Hadżar w omańskiej enklawie, w której leży Khasab, są surowe, bez roślin, kamieniste, mają poszarpaną linię, a gdyby nie słońce i morze, wyglądałyby jak wejście do Mordoru. Tego prawdziwego, nie w Warszawie. Z punktu widokowego na wysokości można zobaczyć jedną z zatok fiordowych w Zatoce Omańskiej, a w jednym miejscu — skamieliny: ślady po prarybkach.

Następnego dnia powrót do Emiratów. W Fudżajrze i okolicach z kolei do gór dochodzą forty. Mają tu ich kilka, w większości mniej lub bardziej zrekonstruowane z ruin, można wejść do środka (nawet przy wieży Al Hayla, która wg Pascala miał być do obejrzenia tylko z zewnątrz, był strażnik, który otworzył wejście). W kategorii budynków bez klimatyzacji jest to faktycznie najchłodniejsze wnętrze w Emiratach, bo takie są możliwości wieży wiatrowej. Z wieży Al Hayla widać znów Góry Hadżar, a z ogromnego fortu w Fudżajrze — prócz gór prawie całe miasto.

W Fudżajrze do obejrzenia również ogromny meczet szejka Zajida położony w samym centrum miasta, co do wielkości drugi w kraju, po tym z Abu Dhabi. Dla niewiernych dostępny tylko z zewnątrz co prawda, ale i tak jest co oglądać. Te kopuły, minarety, ażury, lampy, parkingi, sadzawki i fontanny (jeszcze nienapełnione wodą)! Natomiast ku miłemu zaskoczeniu można obejrzeć nawet w środku najmniejszy chyba meczet świata w Bidija (Bidiyah), tylko trzeba pobrać na miejscu abaję (chusta własna wystarczy, nawet kolorowa). Ten jest znacznie skromniej urządzony, chociaż też i znacznie starszy (podobno z 1446 roku). Można go łatwo przeoczyć, z drogi wzrok przyciąga wzniesiona nad nim wieża!

ZOO po arabsku? Oczywiście: w Al Hefaiyah Mountain Conservation Centre goście oglądają zwierzęta z klimatyzowanego budynku i zza grubych szyb. Szyby muszą być grube, bo kozioł tahr, który chyba zrozumiał ideę integracji inaczej, po prostu podszedł i w nią porządnie tryknął. Centrum zbudowane biodynamicznie i biodegradowalnie pokazuje zagrożoną wyginięciem faunę pustynną i górską, np. nie do spotkania już na wolności lamparta arabskiego. Zwierzęta mają na szczęście wielkie wybiegi i towarzystwo własnego gatunku (lamparty to para, a pani lampart jest chyba kotna). Zwłaszcza stado gazelek ma się gdzie uroczo zaprezentować.

W piątkowe popołudnia w Fudżajrze przy promenadzie bezkrwawa corrida. Nie ma toreadora, a byki po prostu walczą ze sobą. Który silniejszy i wypchnie przeciwnika, osiągnie wyższą cenę — hazard jest przez islam zabroniony, więc żadnej bukmacherki. Walki są zacięte, a remisy częste (choć był i byk, który oddał walkę walkowerem). Byki czekające na wejście stoją sobie (to dość eufemistyczne określenie, bo spokojne to one nie są) uwiązane do ogrodzenia, a przed nimi publiczność ogląda to, co się dzieje na majdanie.

Oprócz walk byków trafiła się niespodzianka, bo aktualnie w całych Emiratach trwają obchody święta państwowego. Kulminacja będzie 2 grudnia, w 46. rocznicę ogłoszenia niepodległości, ale że Fudżajra jest stolicą emiratu Fudżajra, to w piątek (tu wszak dzień święty) zorganizowano właśnie tu pokazy lotnicze. Latały F-16 (ale chyba nowsze wersje niż nasze), Mirage i szkoleniowe Aermacchi MB-339, które wykonywały akrobacje i pluły dymem w kolorach narodowych. A w dole przy plaży festyn — pokazy taneczne i karate grup dziewczęcych, lokalny folklor oraz panowie w diszdaszach jadący sobie konno. Pokojowych manifestacji dla rodzin z dziećmi “Emiraty dla Arabów!” nie zauważono — pewnie dlatego, że policja była w obfitości (a zapewne i w gotowości). Kraj ciepły, jasno mniej więcej do 17.30, to i świec dymnych chyba nie trzeba.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.