Od lodowców do papug

Wczorajszy dzień cały spędzony na lodowcach. Lodowce są tu dwa, i w odróżnieniu od Alp w Europie (bo tutejsze to Alpy Południowe) do obu można dojść pieszo z parkingu nisko położonego. “Dojść do lodowca” to dość na wyrost sformułowanie. Trasę do większego i bardziej obleganego lodowca Franciszka Józefa (Franz Joseph) znaczą co i raz tablice ze zdjęciami, że tu oto, w tym miejscu, lodowiec był w roku 1867, a tu był jeszcze w 1935, a idzie się utwardzoną ścieżką wytyczoną w buszu. My zaczęliśmy zwiedzanie od nieco bardziej oddalonego lodowca Foxa. Warto było wozić przez pół świata trekkingowe buty, bo tu podejście było przez kilka całkiem rwących strumyków, ścieżka kamienista, a na ostatnim podejściu nieźle stromo. Oczywiście nie stało to na przeszkodzie licznym rodzicom z niemowlętami w nosidłach, a także pewnej chińskiej turystce w kapciuszkach obszytych futerkiem (trochę je sobie w tych strumykach zmoczyła…). W każdym razie pierwsze wrażenie było mniej więcej: “specjalnie czysty to on nie jest”, bo rzeczywiście pokryty jest krzemionką i do bycia rzeką lodu błyszczącą w słońcu (którego zresztą nie było), faktycznie mu daleko.

Do Franza Josepha (a właściwie do barierki, za którą już zaczyna się teren, po którym nie wolno chodzić) można natomiast podjechać z dzieckiem wózkiem, tyle, że to dość długi spacer. Po drodze mija się fantastyczne klify (miejscami tryskają wodospady). Wreszcie i sam lodowiec — nie dość, że też pokryty krzemionką, to jeszcze w środku wielka dziura.

Jeszcze niedawno można było na lodowce pójść z wycieczką z przewodnikiem. Teraz taka opcja już tylko dla tych, którzy zafundują sobie lot helikopterem (jak na tutejsze ceny jest standardowo, zaczyna się od 110 NZD). Trochę szkoda, że takie przyrodnicze zjawisko zanika, ale mimo wszystko wybrać się je obejrzeć warto (też i dlatego, że za jakiś czas pewnie już ich nie będzie…).

Dzisiaj przeprawa z zachodniego na wschodnie wybrzeże Wyspy Południowej przełęczą Arthur’s Pass przez Alpy. Na początku przełęczy kawa w hotelu Stagecoach (etap dla dyliżansów). Reklamuje się on jako najsłynniejszy hotel tradycyjny w NZ i rzeczywiście tak jest (istnieje od 1865). Wnętrza to muzeum przedmiotów dawnych, a na zewnątrz park maszynowy: dyliżans, powozy, a nawet i pra-samochód. Tablica ze sloganem wzywajacym do zaciągnięcia się do armii w czasach I wojny też chyba prawdziwa.

Na parkingu spotkanie z keami. Wbrew pozorom, wcale nie są szarozielone, bo gdy lecą, okazuje się, że skrzydła mają podszyte od spodu czerwonym pierzem. Poza tym nie boją się ludzi, robią miny (jeśli dziobem można robić miny, w każdym razie robią), dopominają się o jedzenie (a to jest zabronione, bo ludzkie jedzenie im szkodzi) i w ogóle jak na razie były bardzo sympatyczne (choć oczywiście obejrzałam zarekomendowany materiał na YouTube, jak to kea rozwalają samochód). Zdjęcie nie przedstawia naszego samochodu, ale jedna z papug do naszego naprawdę wlazła (w ferworze fotografowania drzwi nie zostały zamknięte).

Przełęcz Arthur’s Pass to nie tylko kea — także imponujące budowle, jakie umożliwiły wygodny przejazd. A gdy się dodatkowo trafi świetna pogoda, to już w ogóle nie ma o czym mówić. A dziś nie było ani chmurki.

Piękne jednak mają w tej Nowej Zelandii widoki!

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.