Z telefonem wśród zwierząt

Szkocja, Szkocja… To będzie kiedyś takie państwo nad Atlantykiem. Nie powtarzając sucharów o tym, kto to są Szkoci — jak wybrać się do Szkocji, nie wybierając się do Szkocji? Pojechać do DanjIidin. Po wielokrotnych mozolnych próbach nauczenia się prawidłowej wymowy nazwy miasta Dunedin wreszcie się udało. A Dunedin jest właśnie małą Szkocją na antypodach. Wszyscy tu pochodzą od osadników — emigrantów, którzy w XIX wieku przybywali na statkach z północy Wysp Brytyjskich (Dunedin było w całym imperium najbardziej od Londynu oddalonym miastem, o jakieś 18.000 km)., mają wielkie muzeum poświęcone wszechstronnie historii osadnictwa i samego miasta, odjechany dworzec kolejowy art deco, mają też duży uniwersytet. To ostatnie powoduje, że sklepy wodopojowe czynne są nawet do 23.00, można spotkać np. syrenę rozmawiającą przez telefon (nie zdążyłam zrobić zdjęcia), a na podobno najbardziej stromej ulicy świata podobno kiedyś impreza przekształciła się w zawody staczania się w kontenerach na śmieci (była ofiara śmiertelna).

Miasto troszczy się o zapewnienie informacji. Biegacze na treningach napotykają na dodatkowe wskazówki (żeby przypadkiem nie zabłądzili).

A pod (a raczej nad, bo wysoko na wzgórzu) Dunedin mają zamek. Prawdziwy, neogotycki (ale chyba mniejszy od Opinogóry). Wiąże się zresztą z nim smutna historia, bo pierwszy właściciel z powodu tragedii rodzinnych (śmierć kolejnych żon i młodziutkiej córki) skończył sam śmiercią samobójczą, na szczęście nie w zamku. Obecnie od 50 lat posiadłość jest w rękach innej rodziny. Ci doprowadzili do rozkwitu zapewne sam zamek (zamków ci u nas w Europie dostatek, więc tego już nie zwiedzaliśmy), jak i ogrody. A ogrody są warte obejrzenia, choćby dlatego, że jednym z pomysłów na zwiedzanie jest szukanie śladów Alicji z Krainy Czarów, a zwłaszcza Kota z Cheshire. Tego ostatniego bez internetu nie da się znaleźć.

Z Dunedin na południe dość okrężną drogą przez wybrzeże Catlins. Tam są szanse na spotkanie dzikich zwierząt (ale bez obaw, w NZ nie ma drapieżników). Przez pierwszą godzinę — dwie spotykaliśmy głównie piękne plenery (co z kolei nie jest tu rzeczą dziwną, ale zawsze warto zrobić zdjęcie), oraz stada fok, ale z bardzo wysoka. Odczekaliśmy nawet cierpliwie pół godziny przy plaży, na której po 16.00 pojawiają się po szychcie pingwiny żółtookie. Po 45 minutach sokoli wzrok Jarka wyhaczył na plaży pingwina. Sztukę jedną. Z uwagi na odległość nie dało się sprawdzić, czy był on żółtooki, w każdym razie tłum ludzi z telefonami, aparatami i statywami wyglądał, jakby zaraz z błogosławieństwem i encykliką “Laudato si” w ręku miał się tam zjawić sam papież Franciszek.

Nie wiadomo oczywiście, jakie preferencje ma Franciszek, jeśli chodzi o przewodniki (jemu pewnie wystarcza samo Pismo Święte), w każdym razie po raz pierwszy, abstrahując od problemów wyższości soboru nad papieżem czy papieża nad soborem, wykazana została wyższość przewodnika National Geographic nad Lonely Planet. Opisuje on wybrzeże Catlins w szczegółach, w tym podaje, w którym miejscu jest plaża, gdzie można spotkać wylegujące się luzem uchatki. Po ośmiu kilometrach po szutrze faktycznie można, mięsko futrzaste leży sobie i nawet specjalnie nie pozuje, bo zasadniczo się wysypia i wygrzewuje na nieźle przygrzewającym słoneczku. Wg instrukcji obsługi plaży nie wolno podchodzić bliżej niż na 10 m, bo ryczą, a podobno nawet nieźle potrafią po piasku pogonić.

Nie wiadomo tylko, czemu ta zatoka nazywa się Cannibal Bay. Uchatki są mięsożerne, ale nie aż tak.

Niezależnie od wildliefe’u Nowa Zelandia to jedno wielkie pastwisko. Aż dziw, ale jeszcze nie mam sesji zdjęciowej miliona owiec skubiącego trawę. W każdym razie dziś była okazja, żeby wziąć udział w przepędzie owiec przez drogę. Droga szutrowa (“unsealed road”) na Wyspie Południowej może być równie dobrze drogą o statusie powiatowym (na to wskazuje jej numer).

Dobrze, że nie przepędzali akurat byków — bo byki też tu mają i często widuje się je na pastwiskach!