Možná jste si všimli, že jsme spustili manifest hodnot, říkáme mu Intrapreneur Manifest. Chtěl bych krátce napsat proč.

Vsuvka. Kdo je to Intrapreneur?

Slovo nemá český překlad, který by jej správně vystihoval. Jde o složeninu slov uvnitř (intra) a podnikatel (entrepreneur).

Co na to Google?

Intrapreneur tedy definuje člověka, který pracuje pro již zaběhlou firmu a který má podnikavé myšlení a snaží se tvořit něco nového, inovativního.

Proč manifest?

Někdy v roce 2011 jsem podepsal Agilní manifest, který popisuje základní postoje a principy agilního myšlení. Tím, že jsem k manifestu připojit své jméno, bral jsem to jako závazek, že bych tyto hodnoty a principy chtěl dodržovat. …


Nedávno se mě studenti v rámci programu MůžešPodnikat zeptali: “Jak správně vést lidi?”. Skvělá otázka k zamyšlení mě dovedla k tomuhle rozjímání:

Podle mě si každý člověk, který zodpovídá za další lidi, musí uvědomit, že vždy bude hledat balanci mezi třemi hlavními styly: lídr, manažer a boss.

Disclaimer: ano vím, je to mnohem komplexnější téma, ale rád bych na tom ukázal princip více stylů práce s lidmi.

Lídr dává svobodu, přenáší zodpovědnost

Lídr je člověk hodný následování, je to ten, který jde první do bitvy, je to ten, který se poslední vrací z práce, je to ten, který nese vlajku. Vlajkonoš, který má ruce v…


Aneb paralela o boji za pozitivitu ve firmě.

Možná jste někteří zažili tento pocit: v týmu se něco děje, nevím co, ale cítím to na atmosféře, není tak otevřená, více se šušká, méně se mluví otevřeně, všichni si píší přes Slack. Navenek se to tváří, že je všechno v pořádku, ale vy cítíte, že není (v lepším případě). Tuhle situaci jsem pojmenoval Toxický drak.

Není to jednotlivec, který je tím toxickým drakem, ale je to jednotlivec, který draka vypouští, a jednotlivci, kteří jej přiživují. Nojo, ale kdo, kde a jak? …


1/ Skok ze skály

Moc rád poslouchám podcasty s Reidem Hoffmanem, spoluzakladatelem LinkedIn. Hodně se mnou rezonoval jeho výrok, že “podnikání je jako skok z útesu a sestavení letadla po cestě dolů…” Prostě to musíte dostavět, než dopadnete dolů a vybrat to.

Proč mám zrovna tuhle tak rád?

Protože přesně vystihuje moje pocity, které jsem měl, když jsme začínali podnikat. Měl jsem strachy jako “nejsem dost dobrý”, “nemám dost peněz”, “co když to nebude fungovat”… a mnoho dalších. Prostě jsem stál na tom útesu a koukal dolů, plný obav. Jakmile ale člověk skočil, obavy nechal nahoře. Začal padat, dostal dávku eufórie (adrenalinu) a soustředil se jen na to, jak to…


Naše budoucnost (a současnost).

Je to tak dva roky, kdy jsem poprvé narazil na soutěž iKid, která si klade za cíl podporovat podnikavost v dětech. Neváhal jsem a přihlásil jsem se jako mentor. A s tímto skvělým týmem z 1.ZŠ Rakovník se nám podařilo umístit na 2. místě v rácmci celé ČR!

M-Box: Multifukční hudební nástroj

Průběh je podle mě navržený hezky. Učí účastníky základů podnikavosti a provází je následováním principů Design Thinking, od nápadu až k prvnímu prototypu.

Rakovnické děti se rozhodly vytvořit multifunkční nástroj 3v1. Targetovali problém “Máme dvě hudební učebny a nástroje musíme pořád přenášet sem a tam, nehledě na možnost chodit jít hrát do…


Priority poker

V květnu jsme byli pozvaní na eBusiness Akademii, abychom povyprávěli “O hledání nových cest” v e-commerce světě. Ještě jednou díky za tu možnost!

Zaměřil jsem se na tři nejčastější problémy:

1/ Nevím co, nemám nápad — tzn. kde hledat inspiraci

2/ Jak srovnat priority — nejtěžší je rozhodnout, co nedělat

3/ Jak prosadit nápad interně ve firmě — jak získat podporu

Nevím co, nemám nápad

Většina lidí to ví, ale málokdo to dělá. Nejčastěji zanedbávaným zdrojem inspirace je váš stávající nebo potenciální zákazník. …


Říkal jsem si, že každý rok sepíšu, co se dle mého vnímání světa stalo zajímavého a kdo ví, třeba to za deset let bude hezký sumář, jak se svět posouval. Jde o základní informace a případný rozcestník na zajímavá videa nebo články. Tak jdeme na to? :)

Google Waymo — autonomita čtvrté úrovně

Plně autonomní Google Waymo

O autonomních autech, dronech, lodích, kamionech se mluví všude a hodně. Šlapou do toho všechny velké ryby. Elon Musk se svou Teslou zveřejnil elektrický kamion Semi, další roadster a slíbil i pickup. Všechny automobilky světa vedle toho šlapou do elektrizace svého portfólia. Google byl ale první, který…


Určitě to znáte. Je tolik zdrojů, co číst, co vidět, co poslouchat. A vy byste chtěli vědět všechno. Mám to stejně, takže vám bohužel nepomůžu. :) Právě naopak. Přihodím pár dalších zajímavých zdrojů, kde trávit čas.

1) Podcasty

Když běhám, snídám, žehlím, nebo zrovna jedu do práce, tak je mi ideálním zpestřením poslouchání audio podcastů. Svět je jich plný, i v ČR jich několik stojí za to. Pokud podcasty ještě neposloucháte, tyto vás můžou navnadit. Budovat si zvyk a poslouchat pravidelně stojí za to.

Svět

  • Exponential wisdom — Peter Diamandis a Dan Sullivan, skvělá dvojka, která diskutuje nad budoucností a co by mohla…


Asi zrovna vyprávím, proč si myslim, že zpětná vazba je základ :)

Koncem března jsem byl pozván na interní vzdělávací seanci do PwC, abych povyprávěl na téma “Feedback je snídaně šampionů”. Tímto ještě jednou díky Alešovi za pozvání. Několik posledních let jsem vedl v Etneteře mobilní divizi a rád jsem se podělil o pár zkušeností, ze kterých budu určitě čerpat i pro svou novou firmu.

(Disclaimer) Článek není primárně o hledání motivace jednotlivce. I když to je ta podstata, která vládne světu. Práce se zpětnou vazbou a motivací jsou obsáhlá témata. Proto jen stručně popíšu, jak jsme si u nás nastavili tzv. feedback-loop.

Není feedback jako feedback

Vzpomínám si, jak nám jednou teklo do bot. Klient…


Ať už zakládáte firmu, startup nebo neziskovku a jste víc než one-man-show, budete jistě hledat prostor, kde budete s týmem pracovat na vaší věci. Vydat se směrem vlastní kanceláře je vždycky cesta, nicméně v dnešní době všudepřítomného outsourcingu a sdílené ekonomiky je dobré zvážit coworking.
Naší filosofií je cíleně se otevírat okolnímu světu a nebýt uzavřeni ve své krabici — kanceláři. Proto jsme se rozhodli fungovat v coworkingovém ekosystému tak dlouho, jak to jen půjde. Jsme přece Outboxers!

Jaké jsou v Praze možnosti?

Začít se musí jak jinak než průzkumem terénu. V únoru 2017 jsme se v Praze dopočítali čísla 27 coworkingů.

Porovnání Co-workingů v Praze (únor 2017 = 27 míst)

No a když…

Dalibor Pulkert

Improve or disrupt. Co-founder at Outboxers

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store