Лайки в небезпеці й як захиститися

Влітку 2017 року за власною ініціативою Дан Воронов з Лізою та іншими створили некомерційну, вільну, освітню платформу «Sex Education Week». Був створенний фейсбук паблік, візуали та івенти в ньому. Події розтягнулися на три тижні відкритих лекцій, майстер-класів, музики та фотовиставки.

Нещодавно авторам Sex Education Week довелося зробити ребрендінг що уникнути плутанини, оскільки паблік захопили невідомі й позбавили доступу до матеріалів та каналів комунікацій. Від імені Sex Education Week до цих пір проводять івенти, але автори Sex Education Week не мають до цього жодного відношення.

Люди оцінили якість івентів першого Sex Education Week та підписалися на паблік. У суботу 30/09/2017 автори проекту втратили доступ до свої каналів інформування з їх напрацьованою репутацією (1300+ фоловерів).

Як це відбулося?

Дан Воронов (dan.kiev.ua): Sex Education Week це не перший мій проект — я роблю освітні проекти з 2008 року, і до цього не було прецедентів не довіряти людям, яких я прошу допомогти.

У проекті Sex Education Week була особливість — окремий facebook аккаунт Alicе Leіsure, створений Лізою, щоб не напружувати наших друзів (тема сексуальної освіти легко плутається з “я хочу сексу з усіма” або “пропаганди геїв”) і саме від його імені ми листувались та робили пости стосовно проекту.

Далі у нас сталася критична ситуація: в кафе під час однієї з лекцій Sex Education Week увірвалися радикально налаштовані люди в масках і розпорошили на всіх сльозогінний газ — треба було швидко інформаційно реагувати на те, що відбувається і відповідати людям на питання. Пароль від facebook акаунта Alice Leіsure і telegram акаунта, на мою думку, тепер знали не тільки ми як творці, а й люди, які так чи інакше допомагали нам.

Паролі після тієї дати не були змінені.

Чим і скористався невідомий, якому, на мою думку, був переданий пароль: зайшов в аккаунт — змінив пошту прив’язки, довірених осіб відновлення і сам пароль.

Після цього, на мою думку, через цей аккаунт замість авторів адміністратором пабліків став facebook аккаунт Марії Коршунової (допомагала з кафе — приміщенням для лекцій літнього Sex Education Week’ a та перша тоді зустріла нападників).

З аккаунту Марії Коршунової мене та всю команду було видаленно з адміністраторів наших пабліків “Sex Education Week” та “Новини розслідування нападу на Sex Education Week”. Тобі приходить таке повідомлення, але вдіяти ти нічого не можеш:

Зараз мені невідома доля аккаунта Alice Leisure і всього листування, що було в ньому.

Відразу ми намагалися зв’язатися з Марією, але, як я пам’ятаю, вона декілька днів просто ігнорувала нас в фейсбуці й не брала телефон. Крім того заблокувала всіх творців проекту в пабліку Sex Education Week, видалила всі наші коментарі і прохання роз’яснити з якого це права й що це все дуже схоже на крадіжку.

Через деякий час Марія написала, що в неї є юридичні документи про права на проект Sex Education Week. Але пред’явити фото чи скан відмовилась (можливо документи в оформленні після захоплення й як відомо вони робляться не один тиждень). Так як ми робили цей проект як некомерційну платформу, то ми й не замислювалися над тим, що його десь траба було оформити.

Від іменні пабліка Sex Education Week почали робитися івенти в очевидь іншому візуальному стилі, і з деякими людьми, яких би ми не запросили в лектори.

було влітку
стало

Також були видалені тегі, тому що ми відразу стали писати за тегом #SexEducationWeek що відбуваєтся.

Марія представляється іншим людям від імені Sex Education Week.

Тепер ця людина має можливість робити що завгодно, щоб зруйнувати репутацію Sex Education Week та використовувати базу лайків Sex Education Week для просування платних курсів/послуг/товарів своїх знайомих.

Складно виявилося зрозуміти та прийняти той факт, що фейсбук ніяк не допомагає, а навіть і заважає тобі доводити своє право на проект Sex Education Week. Як виявилося, у цій мережі аккаунт, з якого був створенний паблік, не має ніякого особливого статусу.

Нам довелося створити новий паблік з нуля та змінити назву на Sex.Ed.UA. Почати писати про це у себе на сторінках.

Але оскільки ми заблоковані в пабліку Sex Education Week ми ніяк не можем завадити на ньому дурити людей.

Ми тільки можемо й продовжуємо робити якісний проект. Поволі люди дізнаються про ситуацію та лайкають нову сторінку Sex.Ed.UA:

Я багато років виступаю проти будь-яких насильніцьких методів й мені дуже важко й погано що таке відбулося в моєму житті й що досі є такі люди, які використовують нассиля, сепаратизм, рейдерство, оману та владу заради отримання свого.


Зараз розібратися з ситуацією та повернути своє ї’мя Sex Education Week домогає юридична компанія Juscutum Attorneys Association.

Коментує Ксенія Проконова :

Пароль від фб-сторінки — це як ключі від квартири. Ви ж не даєте їх першому зустрічному?

Українські простори знають, як мінімум, три великі скандали з віджиманням фб-власності: ONE LIFE, Forbes vs Mind.ua і Sex Education Week.

У кожній ситуації були свої особливості і в процесі, і в розв’язанні конфлікту.

Чому віджимання фб-сторінки — це проблема?

  1. Право власності на сторінку ніяк не регулюється законодавством, незважаючи на те, що її втрата порівнянна з втратою майна.
  2. Репутаційні ризики. Викрадач може як скористатися вашим ресурсом у вигляді лайків і фоловерів, просуваючи свої івенти і послуги, так і навмисно псувати ваше реноме, поширюючи спам або ганьбити інших людей. Всі претензії в цьому випадку будуть адресовані вам як автору проекту.

Розберемо технічну складову.

  • Юристам не набридає говорити: читайте перед тим як підписувати. Хоч ви і не квартиру купуєте, але в майбутньому добре розкручена фб-сторінка допоможе вам на цю квартиру накопичити. Уважно читайте правила ФБ і не порушуйте.
  • Адміністратор = Бог. Не створюйте культи і не плодіть сутності. Ідеально, якщо виключні права доступу є тільки у вас і максимум одного найближчого сподвижника. Іншим вистачить ролі редактора.

Можна використовувати свій другий обліковий запис / телефон для надійності. Так у вас буде можливість швидко відреагувати, якщо перший буде заблоковано / загубите пароль.

Ви повинні вести активність з профілю справжної людини. Якщо одного разу ваш фб-аккаунт потрапить в біду, як ви його відновите, якщо використовували псевдонім?

Окремої уваги заслуговує і питання суперечок по оплатах. Якщо ви запускаєте рекламу, то оплачувати її потрібно з ідентифікованої банківської карти. Якщо ім’я платника не збігається з їм’ям адміністратора сторінки, оперативно проблему з неправильно списаної сумою і т.п. не вирішити.

  • Запобігайте. Не економте на антивірусі. Саме вірус на комп’ютері може стати причиною зараження і крадіжки ваших паролів. Ведення бізнесу без антивіруса — це як перерваний статевий акт. Або встигнеш або ні.
  • Використовуйте світові надбання. Гугл давно за вас придумав подвійну аутентифікацію на своїй пошті. Цей захист від дурня може послужити вам хорошу службу при спробах взлому, оскільки при спробі увійти в поштову скриньку вам почнуть приходити прохання ввести пароль з смс на вашому телефоні і т.п. Ящик на gmail повинен бути вказаний основним. Таку ж двухфакторную аутентифікацію потрібно використовувати і на facebook.
  • Використовуйте опцію бізнес-менеджера (Business Manager) для facebook сторінок. По-перше, зручно. По-друге, можете підвищити свою роль до власника. Мінус: не можна забути пароль. Відновити доступ буде практично неможливо.
  • Також зареєструвати торговельну марку зараз можно швидко і дешево через патент-бота https://www.facebook.com/patentbot.online/
Like what you read? Give Dan Voronov a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.