Megérkezés szeánsz, ráhangolódás protokoll, kreatív előjáték

Daniel Deme
Why Partners Stories
4 min readDec 30, 2021

Pályám eleje, 100 évvel ezelőtt. Feladat: teljes arculati terv 4 óra alatt.

Nem nem nem nem nem, nekem ehhez idő kell, meg transzba kell essek.

Másfél év ebben a tempóban, aztán még 8 év reklámügynökségiben. Azóta már tudom, hogy létezik ez a kreatív-izom-reflex dolog, vagy hívhatjuk alkotói rutinnak is. Ez segít neked meg nekem, hogy kiszámítható legyen az alkalmazott művészeti tevékenységünk. A mindennapi életünk része ez, néha már kikapcsolni sem könnyű. Én pont ezt imádom benne.

De akármennyire is szeretjük a munkánkat, sokszor brutál nehéz belekezdjünk.

Tudod, elkapni a vibe-ot, bekerülni a flow-ba, amikor repkednek az órák, kikapcsolódik a külvilág és sikerül valami tényleg forradalmit alkotni.

Legutóbb Peti barátommal (motion designer) csevegtünk erről hosszabban még tavaly decemberben. De Gergőn (ux/ui designer) is sokszor látom a küszködést. És grafikus cimbiken is, meg szövegírókon is.

Csücsülünk a képernyő előtt és nagyon küzdünk, hogy valahogy elinduljon a meló, de a sok értesítés, meg a hírek, meg az üzik, meg amúgy az a sok sz@r a gépen végül elvonja a figyelmünket.

És akkor még ott van a klasszik Patópálozás is, divatosabb magyar nevén: a procrastination. Puszi, Juli!

Van egy tényleg plafon-egyszerű workshop bemelegítő gyakorlat, amivel a a külső résztvevőket szoktuk rávenni arra, hogy érkezzenek meg fejben is az eseményre. Ezt bontottam fel atomjaira és szoktam magamon alkalmazni, ha nehezen indul a munka. Vagy ha nincs hangulatom folytatni.

Ezt mondtam tavaly decemberben Petinek is, és most ezt írtam le ide, neked is.

Szedd össze, hogy mit is kell csinálnod!

Rendet rakunk. Főzni sem lehet káoszban, ugye?

Gondold át, mik a munka paraméterei, ezzel helyreteszed a legfontosabb alapokat. Nem kell gép, sem papír, fejben szedd össze a következőket:

  • Mi a feladat, mi a cél?
  • Kinek készül az alkotás? Ki a célközönség?
  • Megvan a munkához szükséges összes információ, forrásanyag?
  • Mi a határidő? Ok, de mi az igazi határidő? :)
  • Mit és hogyan kell leadnod vagy átadnod, és kinek?

Ez max. 5 perc alatt meg kell legyen. Még meg sem ittad a kávéd vagy teád, még a cigid is füstöl. Aztán nyomd el rendesen.

Az se baj, ha nem tudod mindenre a pontos választ. Elég, ha annyit tudsz, hogy mit nem tudsz. Aztán persze majd alkalomadtán tudd meg.

Tervezd meg, hogy hogyan fogod megcsinálni!

És még mindig fejben vagyunk, messze a munkaállomásodtól. Az alapok megvannak, tisztán látod a célt. Most szánj pár percet az odavezető útra is.

Itt már lassan kezdhetsz eltávolodni a konkrétumoktól és előkerülhetnek izgibb kérdések is:

  • Mi lesz a munka folyamata, mik a lépések, mérföldkövek? Meddig szeretnél eljutni a következő dolgozós etapban?
  • Milyen eszközök, szoftverek kellenek, azok készen állnak-e a bevetésre?
  • Több verziót csinálsz (döntési pontot kínálva), vagy iterációs köröket tervezel (a bevonódás lehetőségével)?
  • Kaki-check®!
  • Minek érdemes utananézned/-olvasnod? Tedd is meg a mobilodon: akár csak nyiss meg egy Google-t, probálj ki pár keresőszót, nézz képeket, olvass cikkeket, inspirálódj a megszokott helyeken!

És itt már el is kezdted a munkát!

Gratulálok! Nagy valószínűséggel el fogsz jutni addig, ameddig szeretnél. De az még nem biztos, hogy tényleg totál beszippant majd a tenni akarás. Ahhoz kell még egy lépés.

Mitől lesz ez életed legjobb melója?

Mert az lesz, ugye? Nem? Miért nem?!?!

Persze, biztosan csak én vagyok maximalista, mert minden munkámból szeretném kihozni a legjobbat. Vagy talán annál egy picurkát többet…

Pedig ezzel nem vagyok egyedül, tudom. A 2000-es évek elején az OFFF fesztiválon volt szerencsém meghallgatni Yuko Shimizu, egy japán származású, amerikai illusztrátor nőcike előadását. Tőle hallottam, hogy

Ha már kész van életed főműve, akkor hagyd abba, amit csinálsz. Minek dolgoznál tovább?

De te dolgozol tovább, mert Te is maximalista vagy, és a következő melód lesz életed főműve. Szóval még áldozhatsz arra pár percet, (ezt is fejben, esetleg kis telefonos segítséggel) hogy eljátszadozz valamelyik lenti gondolattal:

  • Mi az a korszakalkotó ötlet, amitől tényleg ez lesz életed legjobb melója?
  • Milyen új módszert, új eszközt próbálnál ki, vagy milyen új képességet tanulnál meg a munka során, amitől még jobb alkotó leszel?
  • Mi a legnagyobb kihívás, amivel szembekerültél a projektben, és azt hogyan fogod legyűrni, hogy a végén elmondhasd: ezt is megcsináltam?

Megérkeztél. Ráhangolódtál, sőt, már imádod!

Szenvedély level 5000!

Alig várod, hogy odaülhess a munkaállomásodhoz és csináld végre.

Szívesen! :)

Remélem ezzel tudtam segíteni néhány nehezen hangolódó sorstársamnak.

Írd meg, ha kipróbáltad a módszert és bevált! (azt is, ha nem)
Sőt, ha megvan a saját módszered, annak is itt a helye!

--

--

Daniel Deme
Why Partners Stories

Award-winning creative, experienced UX/UI Designer, passionate Brand strategist, brave Entrepreneur who enjoys teaching, mentoring and hobby coding. Papa.