Hogyan kereskedj crypto valutákkal? Kezdőknek!

Daniel Koszegi
8 min readJan 7, 2018

--

Elég sokan kérdezték az elmúlt időben tőlem mi is az a Blockchain illetve a crypto valuták, cryptocurrency-k, hogyan lehetne “beszállni”.

Nagyon fontos szabályok már az elején:

  • Cryptovalutába csak azzal a pénzzel fektess be, amit hajlandó vagy elveszíteni TELJESEN!
  • Mindenhol használj kétfaktoros azonosítást, 2 factor authentikációt (google authenticator) csak egy jelszó nem fog megvédeni!
  • Mindig ellenőrizd a weboldal hitelességét!
  • Mindenkit szépen kérek NE vegyetek fel hitelt azért, hogy befektessetek ha utána, mikor mindent elveszettetek olyan helyzetbe kerültök mely romba dönti az életetek, vagy akár csak nem tudtok miatta aludni, nem éri meg…
  • Ez egy gyors pénzügyi világ mely még szabályozatlan!
  • Minden befektetésed legyen az Bitcoin — BTC, Ethereum — ETH vagy más kevésbé ismert crypto valuta, egy úgynevezett Angel Investor befektetés, nagyon magas kockázattal, magas hozam ígérettel.
  • A crypto tőzsdéken hasonló kereskedés történik mint a normál tőzsdéken, csak sokkal gyorsabban, 24 órában, szabályozatlanul, nem ritka a napi 100%-os növekedés vagy 50%-os esés.
  • Sokkal könnyebb a nagy mozgásokat jól viselni ha megismered a projectet, hosszútávú befektetőként ez elengedhetetlen ebben a világban.
  • Hosszútávú befektetőként, mindenképp szerezz be egy úgynevezett Hardware wallet-et és tárold azon a coinokat. Sose vásárold máshol ezeket mint a hivatalos gyártónál! Még a legtöbb daytrader is leszedi a coinokat a tőzsdékről időnként, hogy az esetleges hekker támadásokkal ne vesszenek el a valuták.
  • Amit itt leírok nem befektetési tanácsadás, csak egy rövid ismertető és útmutatás, miként lehet vásárolni, befektetni ezen valutákba, mindenkinek a saját érdeke, hogy tájékozódjon és saját döntéseket hozzon!

Rövid bevezető a Blockchainről

Blockchain egy osztott főkönyv alapú megoldás, ennek első képviselője a Bitcoin — BTC mint crypto valuta. Azért született mert a 2008–2009-es válság idején sokan vesztettek azon pénzt, hogy központosított bankoknál, biztosítóknál tartották a félretett pénzüket, azok pedig saját maguk áltat vezetett főkönyvüket meghamisítva az emberek pénzével játszottak és elvesztették azt. Tehát virtuálisan mindenkinek meg volt a számlákon a pénze, de sajnos a való életben ezek a szervezetek már évek óta veszteségesen, vagy majdnem, hogy teljesen csőd közeli állapotban álltak.

Blockchain technológia lehetőséget ad arra, hogy sokkal nagyobb rálátással, sokkal nagyobb kontrollal rendelkezzünk a pénzünk felett. A főkönyvben (a blockchainen) tárolt információt lehetetlen anélkül megmásítani, hogy 50%-nál több végfelhasználónál (ahol a blockchain rendelkezésre áll) minden tranzakciót megmódosítanánk. Tehát nem csinálhatunk magunknak a nélkül egy Bitcoin pénztárcát 1000 BTC-vel, hogy ezt az összes eszköz 51%-án mely a Bitcoin protokollt és vele egy teljes pénztárcát futtat mi ezt megtennénk. Ez statisztikailag egy szinte kivitelezhetetlen feladat. Ebből is látható, hogy sokkal biztonságosabb mint egy egyszerű központosított adatbázis, főkönyv.

Egyelőre legyen ennyi elég a technológiáról ami a Bitcoin — BTC mögött van.

Az idő előrehaladtával más Blockchain változatok más megoldások is elkészültek és készülnek nap mint nap jelen pillanatban is. Egyik ilyen például az Ethereum, mely úgynevezett „Smart Contract-ok — Okos szerződések” létrehozására ad lehetőséget.

Mire lehetnek ezek jók?
Például egy zenész ír egy albumot, ezt szeretné értékesíteni, általában Ő csak akkor kap pénzt ha már a CD-t eladó, a számot forgalmazó iTunes, a marketinges, a kiadó stb köztes szereplők már a saját részüket levették a tranzakcióból.
Mi ezzel a probléma?
Sokszor sajnos valahol egy köztes embernél ez a pénz eltűnik, vagy csak késve érkezik meg bizonyos nemkívánatos történések miatt.
Egy „Smart Contract — Okos szerződéssel” megoldható lenne, hogy a szerződésben rögzített %-ot megkapja mindenki akkor amikor az ügylet létrejön. Amikor valaki megveszi az albumot a kifizetett pénz crypto valutában (Ethereumban ETH-ban) kifejezett értéke azonnal a szerződésben foglalt digitális pénztárcára, Wallet-re megérkezne.

Nagyon sok egyéb technológiai megoldás van fejlesztés alatt jelen pillanatban annak érdekében, hogy jobb, gyorsabb világot építsünk. Ezek a Blockchain technológia korai fázisában vannak és mindegyik egy cryptovalutával működteti saját Blockchainjét, vagy használja például az Ethereum a NEO egyéb hálózatokat a tranzakciók validálására.

Mivel a hálózatot pénztárcák, végfelhasználók működtetik, a tranzakcióknak ára van, ugyan így a crypto valutáknak is. Aminek pedig ára értéke van, azzal mi emberek kereskedni is szoktunk.

Amennyiben valaki Magyarországról szeretne cryptovalutákkal tőzsdézni egy olyan céget kell keressen mely FIAT (nem az autó márka) — USD/EUR/GBP közreműködésével ad lehetőséget valamelyik nagyobb, ismertebb crypto valuta megvásárlására.

Ilyen cég lehet például:

  • Bitpanda — bitpanda.com — Osztrák cég Bitcoin — BTC, Etherum — ETH, DASH, Litecoin — LTC, BTC-Cash vásárlásra ad lehetőséget.
  • Coinbase — coinbase.com — Amerikai Cég — Bitcoin — BTC, Etherum — ETH, Litecoin — LTC, BTC-Cash

Referal link-ek vannak a domainek mögött, ha azokra kattintasz minimális jutalékot kapok avásárlásaid után.

Miként regisztrálj a BitPandán?

Keresd fel a BitPanda weboldalt, és kattints a Sign up lehetőségre.

Add meg az e-mail címet, old meg a feladványt

Egy hasonló e-mailt kell kapj

A levélben található linkre kattintva lehet a regisztrációt véglegesíteni.

A jelszónak minimum 10 karakteresnek kisbetűt, nagybetűt, számot tartalmaznia kell!!

Sikeres regisztráció esetén a belépési képernyő jelenik, meg ahol meg kell adni a regisztrációkor használt e-mailt és a jelszót.

Belépéskor az alábbi felület fogad majd, ahol a “Create deposit address-re” kattintva készíthetsz egy crypto pénztárcát. FONTOS kezdő felhasználóként semmit nem vásárolhatsz, ehhez a Verification-nél azonosítanod kell magad.

Azonosítás első szintje a Bronze szint azután lesz elérhető, hogy megadod a mobil számod. Erre azért is van szükség, hogy a tranzakciókat az oldalon jóváhagyd. Ez egy védelem az ellen, hogy ha valaki a jelszavadat megszerzi és nem állítottál be kétfaktoros azonosítást, akkor se tudják a pénzt leemelni a számlákról.

Magasabb azonosítási szinthez magasabb limitek járnak, ám azokon a szinteken cím, útlevél és videókonferenciás azonosítás is szükséges. Gold szinten bankkártyás vásárlásra is van lehetőség, míg Bronze szinten csak utalásos lehetőség alacsony limittel áll rendelkezésre. Látható a szintekből, hogy mindenkit teljes regisztrációra próbálnak rávenni.
Ez a Coinbase esetében sem lesz más, ott ráadásul alapból csak 100EUR lesz a limit és vásárlások alapján emelik a szintet egy idő után. Itt a Bitpandán Gold szintű azonosítás után sokkal magasabb limiteket kapsz, 2500EUR.

Crypto valuta vásárlása teljes azonosítás után a BUY opcióra kattintva érhető el. Az alábbi beállításokkal lehetséges Bitcoin BTC vásárlása bankkártyával.

Következő lépésben még egyszer meg kell erősíteni a vásárlás módját.

Majd a bankkártya adatok megadása után a tranzakció végbe kell hogy menjen és a tranzakció eredményeként a BTC megjelenik a számlán.

Ez után a bitcoint tárolhatod itt, bár mivel nem te őrzöd az úgynevezett privát kulcsot a pénztárcához egy kisebb biztonsági rést hagysz olyan esetre ha valaki feltöri ezt a weboldalt, hogy a crypto valutákat megszerezze. Avagy telepíthetsz a számítógépedre egy bitcoin pénztárcát és elküldheted annak a címére a vásárolt coinokat.

Mivel most arra fokuszálunk, hogyan kereskedjünk így ezt nem mutatom be lépésenként.

Küldeni az adott pénztárca alatti Send gombbal lehet.

Látható, hogy a küldésnek van egy díja és minimális mennyiség is definiálva van.

Mivel a Bitcoin BTC hálózat lassabb mint az Ethereum hálózat, ha a másik tőzsdei felületen van olyan kereskedési pár ami Ethereum — ETH coinnal is rendelkezésre áll, lehet érdemesebb azt venni.

Egyéb esetben ha van időd, vagy nincs csak Bitcoin — BTC pár akkor vegyél BTC-t és azt küld tovább.

Nagyon fontos a címzett pénztárca címének pontos megadása. Amennyiben ezt elírod, a pénz ELVESZIK, senki nem lesz képes ezt helyreállítani, még a fejlesztők sem, a korábban leírt működés miatt. Tehát látszik, hogy a felelősség, a kontroll visszakerült hozzánk, de ezzel megnőtt az esélye a hibázásnak. Ajánlom a címek másolását és első 6 utolsó 6 karakter ellenőrzését másolás után, nekem ez bevált az összes Blockchainen, amin eddig küldtem coint.

Bitpanda minden tranzakció esetén jóváhagyást kér e-mailen, így is védve a felhasználók vagyonát.

Hogyan vásároljunk másik cryptovalutát?

Szükség van egy olyan online tőzsdére, ami rendelkezik megfelelő likviditással és a kiszemelt valutát is forgalmazza.

Ilyen tőzsde lehet például a Binance. Regisztrációhoz meg kell nyitni a binance.com oldalt. Ha a Binance épp nem fogad új felhasználókat a cikk alján listáztam még pár tőzsdét.

https://www.binance.com/?ref=10220907 — ez egy referal link, ha ezzel regisztrálsz neked sokkal jobb nem lesz, de én kapok egy minimális jutalmat a vásárlásaid jutalékából. Te is hívhatsz meg másokat természetesen, és akkor az ő vásárlásaik után kaphatsz jutalmat.

Kattintsa Register lehetőségre a jobb felső sarokban és töltsd ki a kért adatokkal a weboldalt.

Regisztráció után itt is ajánlatos a két faktoros azonosítást bekapcsolni!

A Founds/Deposits Withdrawals ra nyomva érheted el a rendelkezésre álló valutákat és a pénztárcákat.

Itt a Depositra kattintva étheted el a pénztárca címét.

Az itt látható címet másold ki és a korábban említett BitPandás küldési lehetőségnél add meg címet.

Sikeres küldés esetén megjelenik a Bitcoin — BTC a számlán. Ez akár 40–60 perc is lehet mostanság.

Tegyük fel, hogy Request.Network tokeneket szeretnél venni. (REQ tokenek a Request.Network project általi PayPal-t kiváltani kívánó olcsóbb pénzküldési megoldás coinjai, ha érdekel a project: http://request.network címen tájékozódhatsz).

Rá kell kattintani a pénztárca melletti Trade gombra és kiválasztani a valuta párt.

Vásárlás és eladás történhet limit árasan, amikor megadod az árat hogy mennyiért szeretnél vásárolni, vagy történhet Stop-Limit módon, amikor egy bizonyos ár elérése után tesziki a Te ajánlatodat a rendszer a piacra. Ez a legtöbb tőzsdén így működik.

Limit módon ha azonnal vásárolni szeretnél a rendszer azonnal felajánlja az aktuális árat amennyiért kínálják az adott valutát. Az oldal bal oldalán azt láthatod milyen eladási (piros) és vásárlási (zöld) ajánlatok vannak a tőzsdén.

A Buy REQ-re kattintva azonnal megveszed a megadott mennyiséget.
Gratulálok ha idáig eljutottál akkor már nem csak Bitcoin-od BTC hanem például REQ-ed Request.Network tokened is van.

Mivel mostanság a Crypto tőzsdézés elég felkapott lett előfordulhat, hogy az adott tőzsde épp nem fogad új résztvevőket, így az alábbi tőzsdéket még érdemes lehet megnézni.

Kucoin — https://www.kucoin.com/#/?r=E66DL0

Binance — https://www.binance.com/?ref=10220907

Bittrex — https://bittrex.com

Poloniex — https://poloniex.com/

Liqui — https://liqui.io/

Ahol van ref ID, ott, ha azzal a kóddal regisztrálsz a tőzsde fele fizetendő jutalék egy kis része hozzám érkezik meg. Ha úgy ítélted meg ez egy hasznos bemutató volt megköszönöm a kedvességed amennyiben így teszel.

Ha esetleg elismerésül küldenél egy kis borravalót, az alábbi címekre tudod megtenni.

Ethereum — ETH vagy bármilyen ERC-20 alapú token, coin: 0x17c283a5CdADa9810E6cFff03A94e320Da4310eB

Bitcoin — BTC: 3KHHAJprq89qotyB7tShzR9bGXWZFFS5tJ

Egyéb fontos hivatkozások:

Összefoglaló a crypto világ aktuális szereplőiről azok értékéről. — https://coinmarketcap.com/

Youtuberek akiket érdemes lehet követni:

Coin Mastery — https://www.youtube.com/channel/UC4nXWTjZqK4bv7feoRntSog

Node Investor — https://www.youtube.com/channel/UCa81HAp1se359Sr5qEMMP7A

Chriss Dunn — https://www.youtube.com/channel/UCdC3h2m88FC02Yw-A_VESRQ

Crypt0 — Omar Bham — https://www.youtube.com/channel/UCdUSSt-IEUg2eq46rD7lu_g

CryptoGrinders — https://www.youtube.com/channel/UCEhFzdgTPR8MmeL0z-xbA3g

--

--

Daniel Koszegi

Cloud and Infrastructure Solution Architect, Blockchain enthusiastic.