Úvod do současné propasti

Daniel Nádvorník
5 min readMar 13, 2018

--

S podtitulem Budoucnost pro děti tvojí mámy (část I.)

Co nás čeká? Čeká na nás něco? Chceme na něco čekat? To a další zodpovídá průměrný uživatel Internetu!

Smack měl celou dobu pravdu. Nejsme ready. Stejně jako celá generace Z (https://en.wikipedia.org/wiki/Generation_Z) netuší, co bude a stejně tak netuší, co by mohlo bejt. A tuší to vůbec někdo?

Zatímco se dánské děti učí programovat a rozpoznávat důvěryhodné informační zdroje už na prvním stupni,(https://www.thelocal.se/20170313/swedish-kids-to-learn-computer-coding-and-how-to-spot-fake-news-in-primary-school), české děti se učí být lopatou
(https://www.lidovky.cz/dilny-ve-skolach-lobbisticky-hoax-a-navrat-do-dvacateho-stoleti-shoduji-se-odbornici-g3b-/zpravy-domov.aspx?c=A180305_120957_ln_domov_abi).

V Estonsku odvolíte z mobilu za 3 minuty (https://e-estonia.com/). V Česku se VK ml., aktuálně politik s největší šancí být příštím prezidentem (http://g.cz/hleda-se-prezident-2023-sazkove-kancelare-uz-prijimaji-tipy-kdo-bude-dalsi-hlavou-statu-ve-hre-je-klaus-ml-i-okamura/) ohrazuje i proti korespondenčnímu hlasování a jiné, než klasické hlasování ve volbách považuje za devalvaci demkracie (https://www.novinky.cz/komentare/404902-komentar-korespondencni-snatek-vaclav-klaus-ml.html).

A takhle si tu žijeme. Základní předpoklad, tedy smysl pro vývoj a inovace směrem k budoucnosti nemá silné zastoupení ani v nejvyšších patrech politiky. Proč by se měl teda takovej Toncek z Blanicka s čerstvým výučákem bát o svoje místo fachmana u obráběcího stroje, když hrozící nebezpečí robotizace nereflektují ani ti největší populisté v republice?

A proto jsem se rozhodl sepsat Úvod do současné propasti. Průvodce o nastražených společenských pastí pro všechny mladé idealisty tam venku, kteří to cítí stejně a potřebují nějaký výchozí bod. Protože pokaždý, když mám někomu vyložit svůj pohled na svět, jak vnímám stěžejní společenský problémy, nebo svojí politickou orientaci, dělám to vždycky stejně. Neuceleně a vožralej.

  1. Robotizace

Pár údajů pro Vaše kamarády Luďáky:
(https://cs.wikipedia.org/wiki/Luddit%C3%A9)

A co my můžeme, mámo?
Tak hlavně tu debatu celospolečensky otevřít. Podle průzkumu z roku 2012 (https://www.stem.cz/problem-nasi-soucasne-spolecnosti/) byly tři největší problémy v ČR korupce, zadlužení státu a dodržování zákonů. Kam jsme se za těch šest let v preferencích posunuli? Za Andrejem a proti imigrantům. Česko, děkujem!

A co my musíme, mámo?
- Transformovat globální ekonomiku na soběstačnou regionální (samostatně fungující ekonomika na úrovni krajů s minimálním dopadem vnějších vlivů) pro větší flexibilitu a rozsah.
- Segmentovat pracovní trh na vysoce kvalifikovanou pracovní sílu v oblasti ICT a na “všechny ostatní”.
- Regulovat podíl lidské pracovní síly v oblasti průmyslu na 20% do roku 2035, abychom zmenšili dopady ztrát pracovních míst z důvodu robotizace. Aktuálně je v ČR rozložení 32/60 pro služby. (https://www.mpo.cz/assets/cz/zahranicni-obchod/statistiky-zahranicniho-obchodu/2017/4/Prezentace_03_2017_CZ_OR.pdf)
- Zařadit do školní výuky mediální a digitální gramotnost, tlačit děti k individuálnímu rozvoji přes internetové kurzy a vzdělávací hry, jako třeba Attentat 1942, hra, která zachycuje formou miniher a živého rozhovoru období Protektorátu (https://www.youtube.com/watch?v=yA89nQo-Vbc)
- Redefinovat gramotnost v návaznosti na potřeby 21. století

2. Nerovnost

Pár údajů pro Vaše kamarády kapitalistická prasata:

A co my můžeme, mámo?
Při současným celoevropským ekonomickým růstu kolem 2% (https://tradingeconomics.com/european-union/gdp-annual-growth-rate) a s mírou výnosu z kapitálu kolem 4% (https://philebersole.files.wordpress.com/2014/04/piketty12growthrate.png) si můžeme sednout na lávku a pozorovat, jak vymírá střední třída, bohatší bohatnou a chudší chudnou. Pokud si teda nepoložíme otázku Co musíme, mámo?

A co my musíme, mámo?
- Zavést negativní daň (https://cs.wikipedia.org/wiki/Negativn%C3%AD_da%C5%88_z_p%C5%99%C3%ADjmu) jako můstek k ZNP (https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1kladn%C3%AD_nepodm%C3%ADn%C4%9Bn%C3%BD_p%C5%99%C3%ADjem) abychom tak minimalizovali vymírání střední třídy a eliminovali zvyšující se nerovnost, která se při současném zachování tržních pravidel a s nastupující robotizací bude zvyšovat dál. Mlácení kapitalistickou rákoskou tak brzy dopadne na nejchudší a nižší střední, tedy třídy, které se stanou majoritou.
- Prioritní podpora státu a krajů ve výstavbě bytů a současně regulovat tržní prostředí v oblasti bydlení. Ve Vídni žije více než polovina obyvatel ve státem dotovaných bytech (https://www.wien.gv.at/english/housing/promotion/pdf/socialhous.pdf), průměrný plat v Berlíně je 3000 EUR/měsíc a nájem za 800 EUR/měsíc za 50 m² (https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Berlin / https://www.nuberlin.com/2016/01/average-salary-in-berlin/), u nás je průměrný plat v Praze 1450 EUR/měsíc a nájem 50 m² necelých 700 EUR/měsíc (17 500,- Kč http://realitymix.centrum.cz/statistika-nemovitosti/byty-pronajem-prumerna-cena-pronajmu-1m2-mesic.html). S ohledem na nepřesnost dat a všeho kolem tak furt žijou ty pekelný multikulti sluníčka 2x levnější život v hlavním městě, než my. Nastupující generace si tak může užít sdílenou ekonomiku v Praze dosyta a navzájem si utírat prdel na ubytovnách za desítku měsíčně.
- Progresivní daň z kapitálu na individuální úrovni, tj. zastropovat možnost být zbytečně bohatý, jak to navrhuje Piketty ve své knize Kapitál (http://casopisargument.cz/2017/01/31/thomas-piketty-kapital-ve-21-stoleti/)

A co teď?
Nic, všem je to totiž úplně jedno (http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2378035-mladi-cesi-v-tom-jak-ignoruji-politiku-nemaji-ve-vyspelych-zemich-konkurenci). Nechme za sebe rozhodnout starší a moudřejší! Ty přece ví, kde jsou priority, které nás pálí. Vystupme z EU, střílejme imigranty, zrušme neziskovky a zavřeme hranice!

--

--