Історія Однієї ГО

Не дарма сьогодні День Святого Миколая. Дітлахи підводять підсумки, наскільки ефективними вони були за останній рік, будь то прогрес у навчанні або, навіть, кількість зірваних уроків і викликів батьків у школу. Ми в ГО “Допомагай і Подорожуй” теж знаємо, що звітність і робота над помилками має особливе значення, тому вирішили підрахувати свої цукерки та лозинки під подушкою.

Для тих, хто не чув про нашу зовсім молоду організацію або не має жодної асоціації зі словами “проект Help and Travel”, присвячую коротенький пролог:

Були собі шість випускників програми FLEX і хотіли вони змін в Україні на краще. В США ця молодь добре пізнала вплив волонтерства на суспільство й вирішила зробити волонтерський тур автобусом між областями. Аби були практичні зміни у віддалених малих громадах, аби дружили люди, незалежно від уподобань і сповідувань, і відкривали для себе найбільшу в Європі державу.
Отак показали вони приклад активних громадян у шести громадах, потім ще в чотирнадцяти, включаючи кримські простори, а після того глянули услід — працює! Деякі волонтери запускали власні ініціативи, дехто із сільської молоді почав користуватися можливостями, про які ми розказали й які показали, хтось стане активісткою із репутацією, а хтось просто знайде своє друге ціле. Словом, пригоди, натхнення діяти й любоу.
Далі вирішили закріпити результат і навідатися до сел, де вже будували дитячі майданчики, відновлювали школи й музеї та разом із місцевою громадою фарбували паркани. Цього разу приїжджали вже не на день, а на два. Привозили презентації та ідеї, більше грали разом та говорили про їх край. Так зародилася ініціатива “Друзі Help and Travel”.
І робили добро волонтери не тільки влітку, а й восени та навесні. Та все було їм мало. Нові ідеї та проекти не давали їм покою. Круглий рік кортіло їм ділитися можливостями та змінювати суспільство довкола. Та й турів волонтерських ставало все більше та більше. І вирішили жовті волонтери, що в жовтих футболках, прийти у моторошне царство БюроКатії. І посмілились зареєструвати громадську організацію чотири роки після першої згадки про Help and Travel…

Піврічний звіт від NGO “Help and Travel” за 2016:

основні акценти цьогоріч були на промоції та створенні партнерств.

1. Зареєструвалися як ГО.

03.06.2016 — так значить офіційний документ із ЄДРПОУ. Офіційно ГО “Допомагай і Подорожуй” українською та NGO “Help and Travel” англійською. Або Хелп, як ми його/її називаємо.

Місія — виховати покоління суспільно свідомої молоді та забезпечити підґрунтя для інновацій та успішних перетворень в Україні.

Візія — сильна і незалежна країна, яка забезпечує себе сама з допомогою талановитої молоді та її рішень; порозуміння й культурний обмін серед молоді із різних територій сприяє динамічному розвиткові України.

Мета:

 • популяризація волонтерства в Україні,
 • культурний та освітній обмін серед молоді,
 • розширення світогляду молоді,
 • навчання її підходам до вирішення великих і малих соціальних проблем.

Сьогодні ми запрошуємо минулих волонтерів Help and Travel, а також усіх бажаючих, хто розділяє нашу місію, приєднатися до роботи ГО і розвивати нашу спільноту ще більше. Стати членом ГО просто, але ми шукаємо дійсно активних ентузіастів.

2. Провели стратегічне планування.

На 2016-ий та на п’ять років уперед.

Визначили 6 основних напрямків, у яких працюватимемо найближчим часом, аби зробити щонайкращий вклад у суспільство та молодь зокрема.

3. Волонтерські тури.

З липня по серпень провели цілих три тури Help and Travel:

а) Всеукраїнський тур в 6 областях на півдні України;

б) в Черкаській області;

в) та в Одеській області (спасибі HUB Volunteer Service за допомогу!).

Особлива подяка програмі FLEX, Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні, а також проекту “Kiewer Gespräche” за грантову підтримку.

4. Міжнародні обміни.

У цей час за участі наших друзів із львівсього осередку “ФРІ+”, HUB Volunteer Service та гостинних людей, ми приймали нашого першого волонтера з Італії. Simone Pote знайомився з громадським сектором в Україні, проводив безкоштовні уроки італійської мови в Першій міській гімназії Черкас та коворкінгу Talent HUB, записав кілька подкастів на молодіжне радіо SunFish і в результаті започаткував партнерство між нами та організацією RetroSciena, що в місті Турині, Італія. Читайте його блог з поїздки (ITA/ENG).

Сімоне Поте, зліва

Також ми почали співпрацю в рамках проектів Erasmus+ із французькою Orient Express (разом із “Le Journal International”) та портуґальською Adamastor. В перемовинах із мексиканською Huerto Roma Verde, що в Мехіко.

5. Брендинг і впізнаваність.

Головним завданням цього року (вірніше, 6,5 місяців), було об’єднати команди окремих турів, зібрати до купи всі наші результати, сфокусуватися на меті та побудувати впізнаваний і, щонайбільш вагомо, працюючий бренд. Адже організація — це найперше люди, які її представляють. Ми мали задати волонтерам напрям та пояснити у доступний спосіб,

НАВІЩО ми це робимо,
ЯК ми це робимо,
ЩО ми робимо.

Юний, але талановитий дизайнер Богдан Мороз створив для нас книгу організації або Брендбук, в якому все розкладено по сторінках та вказані важливі деталі про наш стиль і контакти. Навряд ми друкуватимемо його для вас на конференціях (бережімо папір), але в електронному вигляді це не гірший глянець. Зазирніть усередину.

6. Вебінар.

Звісно, на тему волонтерства. Звісно, на початку до нас приєдналося всього кілька людей (через особисті чи технічні складнощі інші не змогли). Проте це була одна з найпродуктивніших годин, якщо не рахувати стратегічне планування. Разом із активісткою Марією Теслюк із Запоріжжя ми визначили головні недоліки українського законодавства про волонтерський рух, так само як і культуру волонтерства загалом. Це переросло в подальшу дискусію і, згодом, кампанію.

7. Презентації у школах та опитування.

Отож, першим чином ми дізналися у школярів, що вони знають про волонтерство. У 6 черкаських школах, які ми відвідали, таргетували 5-ий та 9-ий класи. Щодо перших: нам було цікаво дізнатися, що зовсім юні школярі знають про волонтерство і чи взагалі про нього чули. На диво, малеча в кожному класі мала більш-менш сформульовану думку, на кшталт “це люди, які допомагають безоплатно й безкорисно”. Однак, найбільше асоціацій з волонтерами було про АТО та збір коштів на армію на вулиці. Дехто навіть озвучив, що “попадаються шахраї”.

Друга група школярів була взята до уваги у зв’язку з близькістю ЗНО. Ми запитали в них, чи дуже вони переймаються тестуванням наприкінці шкільного навчання та чи вважають хорошою ідею надавати додаткові бали за волонтерство, як то робили за золоті медалі та участь у МАН. На жаль, більше половини наших респондентів не були зацікавлені у темі волонтерства узагалі. Інші здригали плечима, так як не могли надати впевненої відповіді на це питання.

8. Запустили напрямок “Сіті”.

Один із задумів був подбати про свої домівки теж, адже не тільки в селах біда з інфраструктурою чи відношенням до свого населеного пункту. Так ми відкрили в Хелпі урбаністичний напрям роботи. Через те, що частина команди ГО проживає в Черкасах, це місто було й лишається плацдармом для пілотних проектів.

Отож, 24 серпня ми провели коротку серію міні-інтерв’ю містян про улюблені та проблемні місця Черкас, щоб направити до міськради звіт та прохання посприяти розробці Стратегії міста.

Катя Дорошенко (SMM) спілкується з нашими респондентами

9. CoLibri.

КоЛібрі став новим проектом напрямку “Сіті”. Буквально із печі дістав вам його і презентую — це ініціатива з модернізації бібліотечних просторів у коворкінги, економно і з максимальним залученням громади (стратегія співфінансування 50/50). Більше деталей буде вже по ходу, але підтримка самої ідеї допоможе нам залучати нові ресурси.

Чудова новина для наших друзів у селах: ми також плануємо перетворювати Клуби Культури, якщо матимемо активну співпрацю із зацікавленими громадами.

10. Ініціатива “Друзі Help and Travel”.

Різноманітні інтерактивно-освітні заходи на базі сільських шкіл для учнів 9–11 класів. Найчастіше: лекція-презентація + суспільна дія. Термін: 1–2 дні; навесні або восени.

Цього разу ми провели дводенну конференції для 37 учасників у Києві, 30 з яких пройшли спеціальний тренінг для майбутніх поїздок у села. Організатори, а також запрошені спікери, серед яких Інна Здор з Посольства США, Ксенія Чоні з Greencubator, Богдан Шульгачик з U-Commune та Єва Ібраїмова як молодіжний делегат ООН 2016, розповіли учасникам про цілі та підходи поїздок.

Через тиждень учасники “Друзі Help and Travel” почали відправлятися у заплановані населені пункти, де заздалегідь попереджена громада зустрічала цих волонтерів. Останні проводили освітні й надихаючі лекції та організовували маленькі заходи для місцевої молоді для розвитку потенціалу та розбудови села.

11. TEDx.

27 листопада Єлизавета Побиванець презентувала рух Help and Travel на незалежному заході TEDxDragomanovUniversity, доповнюючи тему “Зміни відбудуться, коли відбудешся ти”. Єлизавета вперше виступала на заході такого рівня, але впевнено привернула увагу аудиторії історією створення та розвитку проекту Help and Travel і NGO “Help and Travel”.

Головним меседжом її доповіді були слова “Україна починається з мене” (наше офіційне мотто), закликаючи кожного українця робити зміни щодня і починати із себе. Також вона звернула увагу на те, що найбільшим вкладом у розбудову української нації та її порозуміння як усередині, так і з представниками інших країн, — це, перш за все, молодіжні обміни.

12. Флешмоб.

22 жовтня ми провели інтерактивну акцію у ТРЦ “DEPOt”, що в місті Черкаси. За кожен лайк у Фейсбуці ми надували одну жовту кульку у прямому ефірі (спасибі Інтернет-провайдеру McLaut). Між тим, десятки діток взяли участь у квесті від наших енергійних і талановитих волонтерів, а також отримали солодкі призи від продуктового гіпермаркету “Делікат +” та ТМ “Їж Наше”.

Головним завданням було привернути увагу до волонтерства і показати, що є інші види цієї діяльності. Особливо, що це може бути весело і що волонтерами можуть бути навіть юні школярі, як то п’ятикласники. Окрема подяка ДРЦ “Fantasy Town”, школі танцю “РоЯль” і Молодіжному Ресурсному Центру (МРЦ) Черкас.

13. HT Service.

Українська молодь цього десятиріччя — везунчики, адже десятки публічних сторінок про можливості підкажуть найкращі варіанти навчання, стажування й роботи як в Україні, так і закордоном. Ми в Хелпі вирішили зайняти нішу волонтерських можливостей в Україні, фокусуючись на #місті та #типі_волонтерства. Спасибі Людмилі Нікітіній, координатору Сервісу, адже експеримент уже зарекомендував себе. Тепер кожен може знайти, як провести час із користю для інших і для себе, і вибрати волонтерський проект до вподоби.

Більше півтори тисячі підписників у ВКонтакті та близько тисячі членів групи на Фейсбуці. Серед них — волонтери на фестиваль ГайдаFest та напівмарафон від “Нової Пошти” в Черкасах, живу бібліотеку в Харкові, еко-проект у Львові та інші.

До речі, рекомендуємо спробувати сайт volonter.org.

14. Кількість підписників.

Під час стратегічного планування ми поставили собі завдання активної промоції діяльності ГО. Зокрема, вперше за чотири роки ми спробували підтримувати позитивну динаміку нових підписників у VK і домоглися цього.

15. Фільм про Хелп-тур у справжньому кіно.

Завдяки співпраці з кінотеатром “Україна” у Черкасах відбувся безкоштовний показ фільму про волонтерський тур Help and Travel Черкащиною. Не дивлячись на те, що велику залу відвідали трохи більше 50 осіб, було приємно бачити як волонтерів турів різних років, що приїхали навіть іздалеку, так і звичайних містян різноманітного віку.

Поспілкувалися з пресою, поділилися ідеєю проекту, почастували тортом.

Окреме спасибі “Мо Studio” від Юлі Мо, яка, до речі, була не тільки оператором черкаського туру, а ще й волонтером проекту “Тут і Зараз”.

16. Завели банківські рахунки.

Коли ви підтримуєте нашу діяльність, то автоматично інвестуєте в українське суспільство. Наприклад, вартість одного латте чи однієї шаурми = пачка сміттєвих мішків на тур Нelp and Travel.

UAH 2600 6051 5254 98
USD 2600 8051 5315 87 
EUR 2600 4051 5190 20

Інвестуйте сьогодні.

17. ХелпШоп.

Бути громадської організацією — це виклик не тільки суспільний, а й фінансовий. Неможливо постійно сподіватися на гранти або залучати внески від окремих осіб, але і не можна відкривати бізнес, який би підтримував діяльність ГО (про соц. бізнес в Україні якось іншим разом, але поки що це печаль). Ми вирішили знайти золоту середину й порадувати волонтерів крутими штуками, як то стильні світшоти.

Слідкуйте за нашим онлайн-магазинчиком, щоб дізнатися першими про нові футболки, круті блокноти та чимало інших цікавинок. Сплачуючи “благодійний внесок” за кожну із деталей Шопу, ви підтримуєте діяльність нашої організації напряму, а також розвиток громадянського суспільства загалом.

18. Картка волонтера.

Спасибі Єлені Кудрявцевій із МРЦ, яка представляла ГО “Допомагай і Подорожуй” та Черкаси загалом на зустрічі організації “Зарево”. Остання має ексклюзивне право на випуск European Youth Card, яка засвідчує активність молодої людини та надає безліч знижок на європейському континенті.

А ще подивіться, яку цікаву ініціативу стартував МРЦ із паспортом волонтера.

19. Численні інтерв’ю та презентації.

В тому числі на радіо та візити на інші форуми, тренінги й конференції.

Серед них:

Ярмарок ГО в Дніпрі (Максим Старишко як спікер),

ГайдаFest у Черкасах (Денис Андрущенко як спікер),

“Кузня кадрів” від МРЦ у Черкасах (Єлизавета Побиванець як спікер),

“Грантуємо Зміни”у Черкасах (Яна Балашова як спікер),

Volonterum від AIESEC у Києві (Катя Павлова як спікер),

Катя Павлова (PR) розповідає про особливості проекту Help and Travel

V Форум розвитку громадянського суспільства у Києві (як учасники), проекти в Білорусі, Азербайджані, Латвії та інші.

Як то кажуть:
просто заґуґліть Help and Travel.

Командо, дякую за цей фантастичний рік.

Єлизавета Побиванець, Катерина Дорошенко, Катя Павлова, Яна Балашова і Катя Жупанова, спасибі за роботу і зусилля. Я щасливий бачити прогрес, якого ви досягли саме у власному розвитку.

Також дякую Максимові Меркулову, Олі Міроновій, Дмитрові Куріньку, Людмилі Нікітіній та стажерам-дизайнерам за вклад у спільний успіх ГО!

А ще до нас нещодавно долучилися Наталія Осьмак та Юра Костюк. Велкам! Ви теж можете приєднатися як волонтери чи співробітники.

Кого ми шукаємо у найближчі три місяці:

 • SMM-менеджери,
 • Ініціативні дизайнери,
 • Координатори проектів,
 • Організатори проектів,
 • Програмісти,
 • Координатор міжнародних проектів,
 • і ще декілька вакансій.
Пишіть на helpandtravel.ua@gmail.com із темою “Команда”.

Але не все так гладко, як хотілося б. Усі згадані й незгадані успіхи вважалися б щонайменше неймовірними, якби ви не знали, скільки кропітливої роботи та нервів вони вимагали. Більш того, не завжди ми досягали поставлених цілей. Варто виділити найбільші провали, щоб насамперед ми працювали над власними помилками й були ще більш продуктивними у новому році.

Фейли року:

 1. Бюрократія.

Одна довідка із податкової коштувала нам майже три місяці часу, 410 грн адміністративного збору за зміни у статуті (хоча ми тільки-но зареєструвалися!), ну і теоретично 200 тис. грн. гранту на польсько-український волонтерський тур.

Порада майбутнім ГО: шукайте свіжі закони про реєстрацію, реєструйте все одразу, не дивуйтесь, коли вас усе одно розвернуть назад (навіть, коли повністю скопіюєте статут) і майте довідку про неприбутковість від самого початку.

2. Адвокаційна кампанія.

Після вебінару і серії живих зустрічей, ми взялася за розробку плану із внесення змін до закону України про волонтерство. Я особисто був відповідальним за ідею додаткових балів до ЗНО за волонтерство. Але, як ми виявили згодом, зміни до законодавства розроблялися вже давно. Більш того, ідею, пов’язану із ЗНО, довелося забути на невизначений термін.

З іншого боку, ми продовжуємо поширювати волонтерський рух, тому чекайте на оновлення.

3. Сайт.

Сорян, ми просто не мали часу й ресурсів на сайт. Виправимося. Допомога від GoIT, ІТ-Толоки та інших вітається :)

4. Ініціатива “Друзі Help and Travel”.

П’ять локацій відвідано замість запланованих десяти. І це при тому, що вважаємо роботу із малими громадами нашим пріорітетом.

Ну і нарешті ми прийшли до того, що час готувати новорічний wish list. Оскільки ми дорослі діти, то загадувати Миколайчику, себто собі, будемо реалістичні вимірювані цілі:

План 2017:

 • В рамках HT City у лютому організуємо презентацію по методиці STEAM у Черкасах (слідкуйте за новинами);
 • Один пілотний проект “КоЛібрі” у Черкасах і, в разі успіху, поширення 10 містами України;
 • 6 турів Help and Travel по Україні, включаючи один всеукраїнський тур;
 • щонайменше один молодіжний обмін від Еразмус+;
 • ініціатива “Друзі”: новий формат, ще масштабніша ініціатива, залучення партнерів;
 • Адвокаційна робота: серія інтерв’ю (30) з метою знаходження крутих волонтерських проектів та організацій і їх об’єднання в ефективні партнерства, а також новий секретний проект;
 • НТ Service вестиме підрахунок волонтерських годин і презентує систему винагород та бонусів від партнерів.

А загалом, у 2017 році ми зосередимось на якості проектів та активній співпраці із громадським, державним та бізнесовим секторами.

Особлива подяка нашим спонсорам, партнерам і друзям.

А також усім тим, кого не згадав тут, але кому наша команда вдячна за вклад в українське суспільство. Бо

Допомагайте і подорожуйте.
Ваш, Help and Travel.